Ačokča

Fotoalbum tématu (8) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
Janaen
43 příspěvků 04.09.11 21:45
Ačokča

Ačokča, neboli achocha, neboli hezky česky paprikookurka. Letos jsem ji zasadila 5 rostlinek a příští rok zasadím asi 10, 15 sazenic.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
 
Tománková  07.02.12 15:09

Ano ačokča je boží požehnání, mám ji naloženou na kyselo s okurčičkami s houbami s malou dýničkou s barevnými paprikami je to radost ,už se těším na sázení ,taky chci letos zkusit okru ,všichni tvrdí že půjde jenom ve skleníku , :kytka: :lol: ale já se nevzdám ,o ačokče to ze začátku tvrdili taky a jak se nám pane vybarvila

 
julisek
51 příspěvků 11.02.12 07:54

Taky jsem premyslela, ze bych to letos zkusila, ale bohuzel nemuzu sehnat seminka… nevíte o necem ? Nebo jakoukoli zeleninu a ovoce. Chci letos neco dalsiho zkusit :)

 
Tománková  11.02.12 10:18

Dobrý den semínka mám od loňska a ráda se s vámi rozdělím ,napište mi adresu a je to ,ráda pošlu :mavam:

 
julisek
51 příspěvků 11.02.12 11:00

a jak to vlastne chutna ? Jen sem o tom četla, ale nemám s tím nejake zkusenosti… co byste poradili vy, zkuseni ? :D Diky :)

 
Tománková  11.02.12 13:54

chutná to jako třeba mladý hrášek nebo třeba paprička ,je to šťavnatý a je to docela dobrý ,musí se to sklízet když to je tak tři čtyři dny starý protože větší jsou už trochu tvrtší.Já mám na plotě asi tři rostlinky který si předpěstuju, když se rozrostou tak je nestačím sklízet .Loni jsem je dala do takové směsi mám výborný lák na okurky a tak jsem je naložila dala jsem tam ačokču malý dýničky ,houby co jsem prostě sklidila v tu dobu ,teď si pochutnáváme .Taky jsem udělala s toho lečo i to jsem dala do sklenic s rajskýma a nepoznáte že to není paprika .Jo je to plodina která ani nepotřebuje zvláštní péči a nestačíte sbírat.Vřele doporučuju ,musí to ale být u nějaké opory ,proto že to roste jako divý

 
julisek
51 příspěvků 11.02.12 15:31

A slimáci se po deštích do toho nepustí ? Ta rostlinka má nároky jako okurka, dýně a tak nebo spíše jako ty papriky ? U nás máme strašně přemnožené slimáky, takže budu muset ačokči vyhradit nějaké VIP místo :) Dá se to jíst i tak, samotná, jako třeba ty hrášky nebo spíše jen upravené ?

 
Janaen
43 příspěvků 11.02.12 16:01

Kdo by měl zájem, tomu mohu semínka poslat, zdarma, za poštovné :-) Mám jich 10 navíc. Letos hodlám vysázet 10 sazeniček, jsou to opravdu popínavky divoký, sklízeli jsme je až do zámrazu, dokud rostly :-) Kdo by měl zájem, napiště si, dvakrát po pěti semínkách ráda podaruji!

 
Janaen
43 příspěvků 11.02.12 16:03
odkaz

Ještě Vám doporučím tento odkaz, pán má Ačokču docela v malíku. http://achocha.unas.cz/

 
Tománková  11.02.12 16:05

no to víte slimáci jsou bestie ,asi by se pustili i do ačokči ,ale já jsem je obsypala těma granulema a uchránila jsem je ,možná že letos díky těm mrazům třeba ani nebudou.Nároky to má minimální hnojila jsem to krystalonem plod a květ a bylo toho hodně ,hlavně to chce asi sluníčko .Taky jsem loni pěstovala dýně všechny možný druhy ,no a to bych taky doporučovala ,jednak jsem měla okrasný pro radost a jednak všechny možný druhy na jídlo ,když jsou mladý tak ty sou opravdu moc dobrý ,dají se kousat přímo za syrova a ty sou jako kedlubny no a pak když dozrajou no tak já jsem, je moc nevyužila protože jsem je rozdala dětem od sousedů na bubáky ,ale co mi zbylo tak jsem dělala koláč slanej a sladkej a hlavně polívku ta je moc dobrá ,no ale protože jsou naši všichni mlsní tak jsem si to většinou dělala pro sebe ,ale radost jsem měla z nich velikou ,tak letos budu zase pěstovat dně už se těším.

 
Miadia
1 příspěvek 11.03.13 08:59

Ráda bych zkusila ačokču vypěstovat, lze klasicky na záhonku nebo je potřeba skleník? A může mi někdo poradit, kde se dají sehnat semínka?

 
Janaen
43 příspěvků 12.03.13 11:47

Ráda Vám jich 5 pošlu! Napiště mi.

 
eskargoth
51 příspěvků 05.04.13 20:00

Myslíte, že je možné ji vypěstovat ve velkém květináči třeba na balkoně?

 
Tománková  06.04.13 14:59
ačokča

Dobrý den, já si myslím, že by určitě rostla i ve velkém květináči, nebo ve větší nádobě od hnojiv nebo tak, určitě by se tam vešli dvě, ale musí to být u podpory je to pnoucí několika metrová liana, nejlepší je to u plotu, kdy pokryje celou plochu, držím palce určitě to půjde chce to hnojit zdravím Tománková :mavam:

 
Ypeta  10.05.13 15:41
semínka

Dobrý den, dají se na další rok použít semínka z ačokči, kterou si vypěstuji nebo musím shánět zase nová? Dostala jsem dvě sazeničky od sousedky, tak abych ji zase nemusela příští rok otravovat :-D Děkuji Petra

 
zazulička  29.05.13 11:45
achokcha již sbíráme úrodu

Předčasně jsem zasadila semínka, rostlinky jsem dala do skleníku i ven. Plody se již dají sbírat. A to jeteprve konec května

 
Ypeta  30.05.13 09:26

A to máte z vlastních semínek? jak dlouho musí plod zrát, aby byla semena použitelná? děkuji

 
Tománková  30.05.13 09:52

Dobrý den zralé plody poznáte snadno, jsou světlé a velké, když je rozlomíte, tak zralá semínka jsou černá a ty můžete dát usušit a příští rok sázet, já když jsem měla ačokču první rok, tak jsem zpracovávala všechny plody a proto jsem si na ty, co jsem chtěla na semínka, dala červenou nit abych v horlivosti to všechno neotrhla, trhat na jídlo se musejí opravdu mladé rostlinky, protože ty semena starších rostlin jsou tvrdá, takže musíte pořád něco plivat. Ať se vám daří, zdravím :kytka:

 
Ypeta  31.05.13 08:08

Moc děkuji za cenné rady, rostlinkám se v tomhle počasí nějak moc nedaří :,(, jednu mi zlomil vítr a ta druhá také moc nebují, tak doufám, že se ještě chytí a porostou :-) Tak ať se letos zase zadaří hojná úroda! Krásný den! :kytka:

 
Tománková  31.05.13 15:02

Je škoda že jste měla jenom dvě semínka, příští rok si je předpěstujte určitě bude lepší počasí než letos a ze třech nebo čtyřech semínek budete mít pokrytej celej plot a plodů kýbl a to nepřeháním, když to trochu přihnojíte, tak to roste jako blázen. Dají se nakládat se zeleninou na kyselo, jako okurky, ale musejí to být mladý rostlinky, ať vám rostou budu vám držet palce

 
Ypeta  31.05.13 19:20

NO jo, já jsem je dostala jako rostlinky od sousedky, ale zdá se mi, že moc nerostou, mám je v nádobě, u zdi domu na kamenech, ale zespodu mi žloutnou listy, nahoře to vypadá, že se dělají jakoby květy u té jedné ta druhá má jen dva lístečky, jak se zlomila :-( tak uvidíme :-)

 
Tománková  01.06.13 13:33

Tak to letos vydržte a příští rok se na ně zaměřte, třeba vám dozrajou a budete mít svoje semínka a užijete si ačokči, že už ji pak nebudete ani chtít, je to rostlinka velice životaschopná, nezapomeňte, že letos je rok velice nevydařený a že neroste vůbec nic, je to všechno namočený, já zase nemám okurky, vůbec nevylezly, tak až přestane pršet,. tak se budu pokoušet znovu vysejt, ještě se mi to nestalo za celou dobu co je pěstuju. Tak si držme palce :mavam:

 
betonica
11 příspěvků 01.06.13 18:03

Jinak semínka jsem viděla prodávat od firmy SEMO - k sehnání bežně v zahradnictvích nebo zahr. potřebách. A už se na ně těšim, začínají mi vylézat ze záhonku, jenže tady na horách je teď pořád zima, slunce žádný a prší, chjo. To si ještě počkám. A mimochodem já je nejradši mladý, čerstvě utržený - chutnají jako okurka :)

 
pucek  02.06.13 08:51

Loni jsem měla 1 pěknou rostlinu, byla 3 m dlouhá a nebudete věřit-ani jeden květ, tím pádem ani plod. Letos jich mám 6, ale při stavu počasí nevim-nevim :,(

 
Tománková  02.06.13 10:55

Vždyť víte jak je příroda nevyzpytatelná, já mám zase kiwi, loni prvně kvetli ale bohužel táta začal kvést až daleko po mámě, tak jsem neměla nic ale letos to vypadá že jim to vyjde spolu, tak uvidím. Letos je to asi špatný, my jsme v okolí Prahy a prší a prší jako na horách je to stejný. Musíme si říkat že zahrádkáři a pěstitelé se mají vyznačovat trpělivostí, tak vás zdravím a třeba to bude dobrý ale ještě v červnu má bejt zima a déšť, psali na internetu, třeba se spletli :mavam:

 
Ypeta  02.06.13 12:28

Já doufám, že se spletli :-D dneska tu vykouklo sluníčko, přišly mi poštou klematisy, tak je potřebuju zasadit, tak aby mi hlína do jámy nestékala zpátky :-D Jinak letos opravdu bída, mě zase nevylezly Rudbekie, tak jsem se na ně těšila a ani jedna ze 4 pytlíků :-/ afrikány sežraly slimáci, tak jedu taky druhé kolo :-D a rajčata mám pořád na oknech, protože jsem se neodvážila při tom počasí je hodit do nádob. Ačokču jsem schovala do uříznutých pet lahví, aby mi ji déšť nezničil, teď jsem ji běžela osvobodit, aby ji nespálilo slunce :-D je to veseléééé :-D tak si držme pěsti, ať je úroda navzdory počasí báječná!!! Přeji nám hezčí léto a doufám, že aspoň tak jedna ačokča mi přežije a jsem zvědavá jak bude chutnat :-)

 
pucek  02.06.13 13:35

Tománková a Ypeto, máte ještě hodně optimismu, zvlášť Ypeta, má to samý smajlík :potlesk:. Mě už dochází, jen kouknu z okna. Jsem v jižních č. a od rána leje. Kdeže to prosím vykouklo to slunce, ať mužu závidět. Já byla letos hodně natěšená na jaro, protože mám nový skleník a místo krásných rostlin mi tam visí nastydlé okurky. Ještě že se tady můžu svěřit, hned je mi líp :lol:

 
Tománková  02.06.13 14:15

Ale já už jsem ztratila optimismus a chce se mi plakat, celou zimu mám zazimovaný kytky, letos jsem je vyndala, zastíňovala před prudkým sluníčkem, no a teď je schovávám před deštěm, vypěstovala jsem si ze semínek dva červený durmany, těším se na ně, taky mám od loňska mučenky, loni kvetly jako divý a letos nemají ani jeden novej lísteček a ty od loňska jsou zplihlý a neduživý, protože už jsem stará a síly ubejvají tak si říkám letos naposledy, no ale to by byl divnej konec, tak musím zase příští rok zmobilisovat síly a dát se do toho znovu. Jedinou radost kterou mám je to, že už kolik let tady nejsou u nás slimáci, to je jupí /abych se nerouhala / :potlesk:

 
pucek  02.06.13 14:35

Jo, já už taky měla slzy na krajíčku, ale zakázala jsem si to, jsou přeci horší věci, než zdechlý kytky ;) Ale tak ačokča se drží, asi snese horší podmínky. No a ti slimáci u nás jsou, hned druhý den se nastěhovali do skleníku. Tak jsem ještě nic nevypěstovala, ale stovku už mě stál Vanish na slimáky :twisted: Jsem taky už postarší, tak počítám jara, kolikrát ještě budu sázet. A to počasí se snad musí už umoudřit :!

 
Tománková  02.06.13 16:07

Dneska jsem se dívala na Receptář i včera na Loskutákovi ukazovali takový granulky je to zase novinka na slimáky, možná že by to stálo za zkoušku, ale asi to bude dost drahý, je toho velká krabice ale vem to čert, když by je to potvory zahubilo tak by to za to stálo, viděla jste to? sype se to nějak plošně a oni prý to sami vyhledávají, já jsem milovník všeho živého, ale na slimáky jsem vysazená, když nějakýho najdu, tak mám takový drát a dělám z nich ražniči s chutí, ale loni ani předloni u nás nebyli a letos taky zatím nejsou vidět. A že jsou horší věci než nepovedený kytky no to je jasný, ale přeci jenom i když si to říkám, :kytka: tak je mi to líto

 
pucek  02.06.13 16:47

To jsem se nedívala, ale kdyžtak to třeba najdu v archivu TV. Ony všechny ty hubidla jsou drahý. Ale to jste jako já, na brouka bych nešlápla, jen ti slimáci mě dokážou naštvat. Kdyby bylo k tomu dešti ještě teplo, tak je jich jednou tolik. No a jak píšete, třeba se ta předpověď na červen nevyplní a bude dlouhý a krásný podzim a ty vase i ty moje kytičky nás ještě potěší…Kéž by to tak bylo :kytka: :mavam:

 
Tománková  02.06.13 18:35

Na archivu to určitě najdete, tak se na to koukněte, no a ten podzim mám ze všeho nejradši, jaro a podzim to je moje období v létě je na mně moc horko a v zimě se bojím, že upadnu ale jaro a podzim to mám ráda u nás je spousta akátů a ty krásně vonějí a zpívají každý rok slavíčci letos tu byli aspoň tři je to nádhera no a na podzim to mám ještě radši, protože jsem pominutej houbař, to mám ze všeho na světě nejradši, no ale bohužel už chodím jenom o holi, loni jsem mohla ještě jen s obyčejnou, ale letos už s franckou, ale snad to půjde, pojím něco prášků a nenechám si to ujít. To jsme si hezky popovídaly, tak se mějte hezky no a ať nám to všechno vyjde :lol: :mavam:

 
pucek  02.06.13 18:51

Tak aspoň jedno pozitivum to špatné počasí má- pěkně jsme si popovídaly. Jinak bych touhle dobou určitě neseděla u počítače, ale na zahradě. Tak se tu třeba ještě někdy sejdem. Tak se držte a ať se kytičky vzpamatují :mavam:

 
Tománková  02.06.13 18:56

No to já určitě taky, já u té práce na ZAHRÁDCE MUSÍM SEDĚT, NEUMÍTE SI PŘEDSTAVIT TU PODÍVANOU, JSEM TAM JAKO LACHTAN,
ALE TAK SI ODPOČINU nejvíc Mějte se hezky a ať se vám daří :mavam:

 
Ypeta  03.06.13 12:28

Jéjda, koukám na to v televizi, jak je všude vody až kam, tady u nás (Náchodsko) jsme po obědě vyběhli na zahradu, zasadila jsem rajčata, do srpna teda nečekám, tak doufám, že jim ta předpověď nevyjde, já mám neduživou zase ačokču. Na slimáky jsem nalíčila past - suchý droždí rozmočit v míse, nad to udělat z jiné mísy nebo květináče stříšku a oni si tam nalezou a je po nich :-) a kolem kytek jsem loni začala házet upečený a rozdrcený vaječný skořápky. No, než to spláchne déšť, tak to funguje :-) Přeji Vám, aby déšť už ustal a zahrada se rozzářila. Já tady mám ještě klematisy, dva jsem včera zasadila, ostatní nemůžu, protože musím vykopat pruh u plotu a to se v tomhle počasí nedá :-( tak doufám, že z nich nebudu mít domácí kytky :-) Teď tady taky neprší, tak doufám, že už ani u Vás! Ať nohy a zdraví slouží a zahrada dělá radost!!!
:mavam: :kytka:

 
Tománková  04.06.13 08:11

U nás prší a prší, žádná radost, ale je pravda že mi vykvetla jiřinka, kterou jsem si vypěstovala ze semínek, tak aspoň něco, :dance: :potlesk: :mavam: doufám, že budou následovat další jiřinky. Děkuju za sebe za to vaše přání o bolavejch nohách a zdraví, to potřebujeme jako sůl. PS teď začalo svítit sluníčko v okolí Prahy hurá sláva!!!

 
Ypeta  04.06.13 10:11

No vidíte, nebude tak zle, jak to vypadá, tady sluníčko nesvítí, ale naštěstí neprší, tak už bude zase dobře :-)

 
pucek  04.06.13 10:28

Dobré dopoledne, zatím u nás neprší, doufám že to vydrží i popoledni. Dva dny jsem nebyla na zahradě, bydlím v paneláku a tak v tom dešti to nemělo vůbec cenu. Ale dnes půjdu i v dešti. Já mám ačokču zatím ve velkých květináčích a jsou venku. Obsypala jsem je pilinama, kvůli slimákům, tak jsem zvědavá, jestli z nich něco zbylo. Jinak doufám, že to počasí nemůže trvat věčně a že se dočkáme :lol: :kytka: :kytka:

 
pucek  04.06.13 10:33

Posílám kytičku pro zvednuti nálady

 
Ypeta  04.06.13 12:59

To je krááása!!! :-) to mám hned lepší náladu, tady je pod mrakem :-( doufám, že se tu aspoň někomu ačokča rozrůstá a když mi neporoste, že sem pak dáte fotečky :-) a já příští rok budu shánět semínka :-D

 
Tománková  04.06.13 15:44

To je krása hned je člověku líp u srdce, bude to dobrý určitě, já už jsem byla před obědem na zahrádce a dosázela jsem do toho bláta karafiátky co jsem si vypěstovala a nestačila je zasadit, je to sice mazlavý ale už to bude dobrý. Našla jsem ještě pár semínek ačokči od loňska a možná i starší, když by jste někdo chtěl ještě zkusit za známku pošlu, stejně všichni budeme začínat od začátku, třeba by s toho ještě něco vyrostlo. Já jsem pěstovala ačokči několik let, ale znáte to všechno se přejí tak i tohle, je to zajímavá rostlinka a kdo má rád zeleninu, ale já už letos nemusím

 
Tománková  04.06.13 16:07

Jestli se mi povede poslat vám na ukázku moji největší lásku

 
pucek  04.06.13 16:16

Tak jsem se vrátila ze zahrady, zatím nepršelo. Docela to tam až na to mokro ušlo. Ačokča se tvářila úplně stejně :roll: takže jí to nijak neublížilo. Zamordovala jsem pár slimáků :cert: a ve skleníku vytahla 4 asi uhnilé okurky :( Bylo v něm 15 st, což považuju v této době za teploučko :x.
Jsem zvědavá na vaší lásku :think:

 
Ypeta  04.06.13 16:24

Taky jsem zvědavá :-) doufám, že se to podaří. Já mám karafiátky čínský asi dvoucentimetrový :-( letos se fakt nedaří :-( skleník já nemám :-( všechno se snažím na záhonu u plotu a pak na hraně u sadečku :-) tam mám rajčata a zbytek v nádobách u zdi baráku :-) rajčata tam jsou krásný, dokonce i papriky :-) letos tam bude i ačokča, tak jsem zvědavá :-)všechno je mizerný a malý :-( takže to co vysadím do rána zblafnou slimejši

 
Tománková  04.06.13 16:26

No je mi líto chtěla jsem vám poslat moji malou psí holčičku Westičku ale nějak mi to nejde pořád to posílám kdo ví kam..Já mám okurky ještě pod zemí vůbec nevylezly tak je zkusím zasít ještě jednou, ale nevím nevím, ale je pravda že rajský jsou docela slušný, když máte skleník tak je to brnkačka, já mám jenom na balkoně malej foliáček a v tom si předpěstovávám rostlinky, skleník byl můj sen ale nějak jsem na něj ani neměla a letos jsem viděla zlevněnej za 2500 stál pět a byl zlevněnej no a teď už na to nemám sílu, tak už to neřeším ale škoda ještě před třema lety bych si ho asi koupila. No a ty fotky musím trénovat abych vám ukázala mojí holčičku. Jo a abych se nevytahovala tak jsem už propíchla tři plzáky

 
Ypeta  04.06.13 16:27

Jéééé ta je krááásná

 
Tománková  04.06.13 16:28

Povedlo povedlo dokonce dvakrát no to jsem tedy dobrá, to je miláček

 
Tománková  04.06.13 16:30

No že jo, tu jsem dostala za infarkt, už je jí deset let spíme spolu a chodíme ven i kdyby se mi sebevíc nechtělo, :srdce: :kytka: ona mi zachraňuje život

 
Ypeta  04.06.13 16:31

Jinak já mám taky radost, mám japonský křepelky a dneska už tam je jedno vajíčko :-) možná jich bude víc, ale musím je nechat až přijde synek domů, by mi zase vynadal, že jsem byla sbírat bez něj :-)

 
Tománková  04.06.13 16:41

To je krása mám známou a ta má teprve kuřátka s vlastní líhně, jsou moc roztomilý, musí je mít ale doma, proto že je na ně ještě zima, musí mít člověk lásky, buď kytky nebo zvířata, nebo koníčky cokoliv, protože na starý kolena je to jako když to najdete, já jsem na to nikdy neměla čas a teď si libuju, už jsem 11let v důchodu a ani to nestíhám co všecko, zahrádku mám jako dlaň malinkou, ale když by to mělo být podle mých představ, tak tam ztrávím spoustu času. Mám tři vnoučata už je jim 21 ty už mají svoje zájmy a na mě už se chodějí dívat jenom jednou za čas, když byli malí tak brečeli když jsme šli domů a teď zase brečím já, to je hold život

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek