Diskuze

Zemina, substráty, půda

Co se starou zeminou?


interpreter 18.04.11

Bydlím v panelovém domě a tudíž nemám kde skladovat zeminu. Tudíž každý rok na jaře, když chci přesazovat, koupím pytel substrátu. Přes zimu mi však dost kytek zahyne a zůstanou mi květináče se starou zeminou. Je mi líto zeminu vyhodit, tak se sypu do velkého černého pytle. Ve sklepě už mám dva plné pytle. Teď řeším, co s tím. Dá se zemina znovu použít? Například soused si pod naším domem v lesíku udělal jámu do které ty květináče vždy vyklopí, hází tam i otrhané listy apod. Na to pak přihodí listí ze stromů. Za rok pak jde a nahrabe si tam zeminu do květináčů. Máte někdo podobnou zkušenost? Co byste mi poradili? Zahrádku nemám, abych to odvezl na kompost.


Reagovat
kyti5 18.04.11

Já také zeminu nevyhazuji, ale mám výhodu, že ji použiji na záhonech , nebo ve venkovních truhlících je jen" vysílená" jinak jí nic není , přisypu novou zeminu a přimíchám pozvolna uvolňující se granule hnojiva osmocote a může se bez obav znovu použít.Toť má zkušenost.A kytičky rostou jak divé :-D :-D

Příspěvek upraven 18.04.11 v 19:48


Reagovat
buliznik 18.04.11

dělám to podobně,smíchám s novou zeminou a přidám hnojivo a znovu použiji. :palec:


Reagovat
kyti5 18.04.11

:potlesk: jsem ráda že nejsem sama jsme dobří hospodáři :palec:


Reagovat
Magdalenka73 19.04.11

Dělám to naprosto stejně :wink:,míchám starou s novou do venkovních truhlíků a dost hnojím,takže výsledek :palec: interpreter..takže soused si vyrobil takový malý kompost pro panelákového zahrádkáře :-D skvělý nápad :potlesk:


Reagovat
Anonymni 24.06.23

I just stumbled across your post and I just want to say that I really enjoyed reading your post. I hope many people will find that your post is very informative. Thanks for the daily updates. 메이저사이트


Reagovat
Anonymni 18.09.23

Supports playing on both Android and IOS mobile phones. Download APK on every mobile phone, every brand, whether old or new. There are more 918kiss than 100 slot games to choose from, all with beautiful graphics. Spectacular game effects The best sound system Come join in the fun on the website. So what will you get that you didn't expect?


Reagovat
Anonymni 18.09.23

Sir There are special promotions that we have prepared especially for all customers. which ranges from promotions Apply for new 1XBET membership and promotions to return credit to customers With a few caveats. So that all customers can play betting games with our website in the most convenient and easily accessible way.


Reagovat
Anonymni 18.09.23

www.aka.ms/linkphoneqr is a software designed to easily sync your mobile device, Surface Duo to your PC and access its features. Using www.aka.ms/linkphoneqr you can sync your smartphone to your windows computer and the possibilities become virtually limitless. Seamlessly transfer content between them, use mobile apps on PCs without hassle – there’s simply no limit! Moreover you can:


Reagovat
Anonymni 18.09.23

www.aka.ms/addpc is an incredible feature that allows users to seamlessly combine their smartphones and PCs for an enhanced digital experience by using www.aka.ms/addpc Users can experience greater synchronization between devices by linking their PC with their phone, sharing files, notifications, etc, between both devices seamlessly. If you need assistance getting started or using Phone Link via www.aka.ms/addpc, this guide is here to walk through every step involved.


Reagovat
Anonymni 18.09.23

www.aka.ms/addpc is a feature that connects Android phones and Windows PCs for an improved digital experience. By using www.aka.ms/addpc , you can sync files, notifications, and app alerts between devices – and use them both as a mouse or keyboard for each other – while simultaneously signing into both with the same Microsoft account and installing their companion app on each phone. Making the switch to a new computer has never been simpler!


Reagovat
Anonymni 18.09.23

aka.ms/linkpc is an integral component of Phone Link setup process for linking your mobile device with your PC, aka.ms/linkpc provides seamless experiences between smartphones and personal computers. If you’re unfamiliar with what this feature entails or how you should utilize it, look no further. Our comprehensive guide aims to demystify this short URL address to simplify digital life for you. The Phone Link Application connects your mobile phone and PC, enabling you to effortlessly sync notifications, messages, photos, and applications across both platforms. No longer do you have to email files back and forth or deal with cumbersome cables to share data across platforms!


Reagovat
Anonymni 18.09.23

www.aka.ms/linkphoneqr is a software designed to easily sync your mobile device, Surface Duo to your PC and access its features. Using www.aka.ms/linkphoneqr you can sync your smartphone to your windows computer and the possibilities become virtually limitless. Seamlessly transfer content between them, use mobile apps on PCs without hassle – there’s simply no limit!


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.