Durman - pěstování, rady

Fotoalbum tématu (35) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Mima-M7
3 příspěvky 17.03.10 15:39
Durman-rady, nápady

Mám už snad 10 let durman, se střídavě oblačnými úspěchy. V našem původním bydlišti kvetl asi 1,5 krát (jednou tak pozdě, že ho trošku šleh mrazík a pak vykvetl nečekaně na jaře), po 5 letém přestěhování asi třikrát. Na jaře ho sestříhám, vyměním horní vrstvu hlíny, po přestěhování na balkon shodí snad všechny listy, celé léto hnojím a zalévám (východní strana) a toužebně vyhlížím pupeny. Ty vyraší někdy v září a tak se často stane, že ho musím před mrazy uklízet ještě nerozkvetlý zpátky na světlou chodbu, opět shodí listy a nejmenší pupeny. Na chodbě při kvetení krásně voní.
Když jezdíme na výlety, vidím durmany kvést už v létě, všichni mi říkají, že je to o hnojení, ale to dělám, tak nevím, kde je chyba. Jaké máte zkušenosti?

Fotky (zatím se mi jenepovedlo vložit) jsou jednou, když bylo dlouhé léto, durman stihl rozkvést ještě na balkoně, pupeny byly velké, hodně jich zůstalo i na chodbě, jindy holátko a málo květů.

P.S.: Vím, že je jedovatý, naštěstí, syn nikdy nebyl sběrač ze země do pusy a pejska ani kočičku taky nemáme.

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:

petra.lovosice
3 příspěvky 17.03.10 16:07

a my sme si nechaly navezt hlínu a durmani nám rostou až je to k vsteku stříkaly sme, vyškubávaly, ale je jich tu tolik že to je až šílené…bych spíš potřebovala radu jak se toho zbavit

Mima-M7
3 příspěvky 17.03.10 16:14
Durmanček

Asi se jedná o zahradní mrazuvzdornou odrůdu, která se rozmnožuje semeny, po odkvetnutí se vytvoří kuličky???? Teď se mi povedou vložit slíbené dvě fotky, tak porovnávej. Výška jak kdy, kolem 150 cm.

Mima-M7
3 příspěvky 17.03.10 16:15
Durmanček???

ještě holátko na chodbě

petra.lovosice
3 příspěvky 17.03.10 16:16

jj nám i vysemenily,a mají kuličky ale my mely trsy obrovské, a kolem 100stovky..proste navezly nám ornici, a v ní to bylo, sousedi sou taky stoho neštastní bojí se aby to nezaválo i knim, a jelikož je to i v zemi , tak letos to bude zase, stříkaly sme to rondupem silnou dávkou a nic nepomohlo

petra.lovosice
3 příspěvky 17.03.10 16:17

a jedovatý toje, fetáci by se vyřádily

jiřina havlíčkova  28.03.11 17:16

chtěla bych vědět kdy s durmany ven nemám žádné zkušenosti protože jsem je zdědíla tak prosím o radu děkuji Jiřina Liberec

interpreter
513 příspěvků 29.03.11 16:19

Take se mi durman moc zalibil a tak jsem si ho poridil. K pestovani snad jen nasledujici: na jare ho zacnu hnojit Kristalonem Start a pak prejdu na Kristalon Plod a kvet. Je treba hnojit dost a casto. Durman pak strasne rychle narusta a hojne kvete. Na zimu ho poradne ostriham, dam do chladna, omezim zalivku. Na jare zase obrazi a je hustci.
Roman z Liberce ,o)
P.S.Na fotce je asi 7 mesicu stara rostlina, porizena z 12 cm rizku. Takze je videt, ze se ma k svetu ,o)

Janaen
43 příspěvků 10.04.11 21:06
V zimě

Mně vykvetl durman v zimě, mám ho na světlé chodbě (předsíni) Už čekám, kdy ho šoupnu ven :-) Tak jsem zvědavá, jestli bude kvést v létě. A letos v únoru jsem dostala nový, maly, zatím se zakořenuje ve vodě .-D

interpreter
513 příspěvků 16.04.11 12:52

Ruzovy durman od Starkla.

kyti5
6058 příspěvků 17.04.11 13:23
durman

také jsem měla několik let durman ,ale vždy začal kvést dost pozdě, že jsem ho musela jak se ochladilo dát dokvést domů nyní mám už druhý rok tyto a jsou to letničky a nemám s nimi starost kam je uklidím na zimu

kyti5
6058 příspěvků 17.04.11 13:29
durman

zde je durman opozdilec kvetl doma ,venku už byly mrazíky :wink:po odkvětu jsem ho dala do garáže ale zimu nepřežil :-( :-(

interpreter
513 příspěvků 17.04.11 13:32
kyti5 píše:
zde je durman opozdilec kvetl doma ,venku už byly mrazíky :wink:po odkvětu jsem ho dala do garáže ale zimu nepřežil :-( :-(

Pekna rostlina, te je vazne skoda. Ja ten, co mam od Starkla mam plnokvety, tak pokud pozene, tak ho mohu narizkovat a nabidnout ,o)

kyti5
6058 příspěvků 17.04.11 13:45
durman

díky za nabídku ,ale už nechci mít starost kam s ním v zimě, nyní jsem si koupila semínka těch letniček žlutý a filaový tak snad kromě bílého budu mít i tyto jiné barvy , nemám tolik místa , kytičky by nás za chvíli vystěhovaly :oops: :oops:

Janek z Liberce  06.05.11 15:01
Durman

Dobrý den,určitě s Durmanem ven až po třech zmrzlích.Jinak pokud je budete zalévat a hnojit,zamilujete si je jako já,ale letos jsem asi o všechny přišla,tak budu muset začít s pěstováním znova…

kyti5
6058 příspěvků 06.05.11 15:09
durmany

Tak mě se statečně semínka ujmuly a rostou už rostlinky, bude jich dost bude to krása až to rozkvete. :potlesk: :potlesk: :potlesk: moc se těším

60
1930 příspěvků 07.06.11 21:46
durman

Dobrý den ,máte pravdu,dala jsem durmany ven už v dubnu 2 velkokvěté a oba zmrzli,ale přesto jsem jeden asi zachránila.protože už obrazil a vypadá to,že i pokvete,mám radost,prostě v Liberci a Turnově je dlouho zima,až se zadaří,pošlu foto :palec:

Janaen
43 příspěvků 12.06.11 13:15
poprvé mi vykvetl 7. 11. 2011

to jest v zimě :-) Tak nevím, asi záleží biďto na odrůdě, nebo na zazimování?

buliznik
769 příspěvků 12.06.11 22:57

asi jste to trochu popletla-7.11.2011 ještě nebylo,ale snad vám vykvete i letos. :palec:

60
1930 příspěvků 12.06.11 22:58
durman

tak máte určitě radost,já ho mám venku na zahradě,nejdříve zmrznul a teď čekám,jak vykvete,už je docela pěknej,tak se těším :lol:

60
1930 příspěvků 12.06.11 23:00
durman

taky jsem si všimla toho datumu,ale akorát jsem se zasmála,protože já jsem taky popleta :-D

60
1930 příspěvků 12.06.11 23:02
durman

tyhle durmany neznám,ten bílej je moc hezký,květy mi přijdou jako ze slezovce,ty mám taky ráda :palec:

Janaen
43 příspěvků 17.06.11 21:15
listopad 2011 :-)

Tak to opravdu ještě nebylo! samozřejmně, že to bylo v roce 2010! Omlouvám se za zmatky!** A mám rovnou prosbu!**

Na kmínku durmanu raší listy. už jsou docela veliké (než jsem je stihla nafotit) Odštípat, nebo né? Když ne, nezaroste? Shodí listy opět? Mám obavu, aby síla nešla do těch listů, místo do květů.
Děkuji za Vaše zkušenosti!

60
1930 příspěvků 18.06.11 00:36
durman

mne na jaře zmrznul a teď vypadá takhle a taky nevím co s ním bojím se ho zaštipovat,protože jsem ráda,že vůbec vyrostl

interpreter
513 příspěvků 18.06.11 08:17

Dobré ráno,
pěstuji durman teprve druhým rokem, takže nemohu moc rozdávat rozumy,ale já bych rozhodně nezaštipoval. Nechám ho růst, hodně ho hnojím, on pak hezky kvete a zastřihávám ho pak až na podzim, když ho uklízím, a to hodně. Další rok na jaře hezky obrazí a krásně roste. Nafotím a vložím fotky.
Jinak si myslím, že kvetení závisí na hnojení a na bohaté zálivce v létě.

kyti5
6058 příspěvků 06.07.11 22:11
durman

nic nezaštipujte on pěkně poroste sám

buliznik
769 příspěvků 06.09.11 23:30

Já ho mám letos první rok,trochu jsem ho ostříhala a podívejte :lol:

kyti5
6058 příspěvků 11.09.11 14:50

tak mě můj durmánek letnička je poněkud obří
hrozně se stále rozrůstá dnes ráno jsem jej fotila- svítilo hodně sluníčko ,ale i tak je vidět jakej je to obr :lol: :lol: :lol:

Tománková  26.01.12 22:13
Rada

Dobrý den, mám k vám prosbu ,chtěla jsem se zeptat jak dopadla ta vaše semínka, co se ujala ,Ráda bych si koupila semínka s Aukra ale bojím se jestli by s toho něco bylo.Jestli máte zkušenosti s pěstováním durmanů ze semínek tak se se mnou rozdělte o zkušenosti prosím .Děkuju Tománková :potlesk: :mavam:

Tománková  06.02.12 16:42

DOBRÝ DEN CHTĚLA JSEM SE ZEPTAT JAK SE VÁM PODAŘILO VYPĚSTOVAT DURMAN ZE SEMÍNKA A JAK TO TRVALO DLOUHO ,NEŽ VYKLÍČILO,MOHLA BYCH VÁS POPROSIT O ZDĚLENÍ PODROBNOSTÍ,RÁDA BYCH SI OBJEDNALA SEMÍNKA S AUKRA ALE ZATÍM SI NEJSEM JISTÁ .dĚKUJU VÁM PŘEDEM TOMÁNKOVÁ :lol: :mavam:

kyti5
6058 příspěvků 06.02.12 16:44

ty moje jsou jen datury jsou to letničky …

Tománková  06.02.12 16:50

ALE DATURA JE DURMAN A TO JE TRVALKA ,JÁ TEDY NEVÍM ALE JÁ JI MÁM UŽ DVA ROKY A MÁM RŮŽOVOU ,TAK BYCH SI PRÁVĚ OBJEDNALA SEMÍNKA ALE NEVÍM JAK TO S TĚMA SEMÍNKAMA JE A TAK SEM SI MYSLELA KDYŽ SE VÁM TO PODAŘILO , :roll: ŽE BY JSTE MI MOHLA PORADIT

kyti5
6058 příspěvků 06.02.12 16:55

já jsem zasela po 3-4 semínkách na jaře do květníků během dubna - a když vzešly a vyrostly sazeničky tak jsem je rozsazovala, aby měly dostatek místa na růst po zmrzlých jsem je dala ven a stále když povyrostly dostávaly větší květináče a narostly do úctyhodných rozměrů…jen opravdu upozorňuji to co já pěstuji je jen letnička má květy nahoru Durman je jiný je to trvalka a má květy dolů…ale myslím, že zasetí semínek bude stejné /já bych je zasela zrovna tak/zde se podívejte zde je popsán rozdíl mezi nima

http://www.durmany.estranky.cz/…--popis.html

Tománková  06.02.12 17:03

Ještě jsem se chtěla zeptat za jak dlouho vyklíčili semínka :mavam:

Tománková  06.02.12 17:12

Já jsem teď na to přišla , na aukru mají ty letničky o kterých jsem neměla ani potuchy, tak že to jsou ty samé co jste vypěstovala ,jste hodná děkuju za radu a hned si je objednám Tománková :potlesk: :mavam:

kyti5
6058 příspěvků 06.02.12 17:14

ano ,není starost s přezimováním­...... a sama si pak svoje nové semínka vypěstujete

zde byl ještě menší ale hrozně rychle roste a chce hodně vody, vidíte v každém květníku dvě sazeničky a co je parády a mám i fialovej

Tománková  06.02.12 18:09

a můžu se ještě zeptat jak je ta rostlina veliká ,kolik stačí narůst .No vidíte já si myslím že jsem ,zkušený pěstitel a tohle mi uniklo ,já pěstuju spíš dýně a takovéhle věci a loni jsem dostala tedy durman" jsem s toho volaký zmetěný jak praví klasik, moc se mi to líbí tak musím něco vypěstovat. Tak že vy máte daturu ta se nedá přezimovat? já se omlouvám jsem stará bába a už mi to myslí pomalu zdra :kytka: :lol: vím

kyti5
6058 příspěvků 06.02.12 18:20

ano já mám daturu - bez přezimování …naroste hodně- výhony měly 150cm některé i více …musela jsem je podepřít…aby se nepřevrátily květináče

Tománková  06.02.12 18:55

no pane jo to roste jako z vody ,tak to zkusím Starkl i Sieberz jsou drahý tak to zkusím ze semínek ,je to hezký, tak vám děkuju za radu a za ochotu a mějte se hezky a ať je už brzy teplo zdravím tománková

kyti5
6058 příspěvků 06.02.12 18:58

taky už se těším na teplo :kytka: :kytka: :kytka: :kytka: :kytka:

Tománková  06.02.12 19:20

Tak ještě vás budu obtěžovat ,tak jsem si právě objednala semínka fialovobílé datury ,ale i té trvalky jako od b asi tedy durmanu nebo tak nějak ,ta paní to posílá hned, tak to hned zaseju a uvidím ,tak vás zdravím a taky se těším na jaro ,ale mám obavy že to všechno na zahrádce zmrzlo tak se mějte hezky a ať se vám daří tomnáková :potlesk: :mavam: :kytka: :D

kyti5
6058 příspěvků 06.02.12 19:53

to je čas na zasetí …nejdřív v březnu …pak to rychle roste …

vlastislava48  24.02.12 08:10
dotaz

Prosím o radu do jakého substrátu nejlepe nasadit sazeničky Durmánu/andělské trumpety/ dostala jsem krásně zakořeněné sazeničky a už je musím zasadit, děkuji všem co mi poradí.

kyti5
6058 příspěvků 24.02.12 08:16

Já kupuji univerzální zeminu na květiny a zeleninu . Hnojím kristalonem .

vlastislava48  24.02.12 08:56

Děkuji za radu,Durmány jsem nikdy nepěstovala a tak to chci zkušit, snad se mi zadaří.

kyti5
6058 příspěvků 24.02.12 09:05

určitě vám porostou pěkně a chtějí sluníčko :lol: :lol: :lol: :lol:

pckop
149 příspěvků 24.02.12 09:21

Používám substrát pro pelargonie.

vlastislava48  24.02.12 09:28

Jste moc hodní,děkuji za rady, na tuto diskuzi jsem náhodou narazila dneska a jsem za ní moc ráda a doufám že se nebudete zlobit pokud budu mít ještě nějaké dotazy.

60
1930 příspěvků 26.02.12 19:05

Já mám durmany ve sklepě,myslím,že přežily,chci se zeptat,mám je začít teď víc zalévat?Jsou ve velkých květináčích.+ :nevim:

ZAHRADNÍK
88 příspěvků 26.02.12 19:14

zalit sem tam trošku , není ještě vyvinutá listová plocha která by přebytečnou vodu od kořenů vytáhla , přiliš velkou zalivkou by mohli začít zahnívat kořeny

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek