Jak zabít starý ovocný strom

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
Anonymni  10.01.09 21:24
Jak "zabít" starý ovocný strom

Ahoj,
bydlím ve starém domku, kde jsou 4 staré stromy. Dva ořechy a dvě jabloně. Zahrada i domek jsou mojí mámy, takže si tu nemůžu dělat úplně, co chci.
Jeden ořech a jednu jabloň máma povolila porazit. Oba stromy moc neplodí, ořech je rizikem pro chatu sousedů, mohl by na ni spadnout, jabloň stíní okno do kuchyně, takže pokud v létě nesvítí sluníčko, tak si v kuchyni musím celý svítit. Je to letní jabloň, sice se každý rok pěkně obsype květy, ale jablíček z ní moc není.
Máma trvá na tom, že další ořech (je vevnitř zpuchřelý) a druhá jabloň musí zůstat. Tahle jabloň stíní okno do ložnice a má velký podíl na tom, že je v ložnici vlhko a že zvenku opadává fasáda. Navíc sice docela rodí, ale než jablka dozrají, začnou hnít a z celého stromu není ani malý košíček jablek.
Slyšela jsem, že existuje nějaký roztok, který způsobí, že strom uschne. Má se do stromu vyvrtat díra a do té roztok nalít.
Nechci vypadat jako plenitel zahrady, ale chtěla bych to tady mít pěkné a ty staré stromy tady prostě překáží. Samozřejmě, že za ty poražené vy:,–(ím nové stromy, jen bych nechtěla, aby byly tak hrozně velké. Skoro celou zahradu stíní stromy a zbytek stíní velký dům sousedů.
Poradíte mi někdo, jak se jmenuje ten roztok? Potřebuju, aby to vypadalo, jako že ten strom uschnul sám od sebe.
Děkuju
 J.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
 
akinorev
2 příspěvky 10.01.09 21:42

Ahoj,…o tom roztoku nic nevím..ten znám jen na plevel,ale jak působí na stromy fakt nevím.Manžel říká,že máš ke kořeni nasypat cca2-3 balíčky soli a zalít horkou vodou.Pak by měl uschnout…

 
Anonymni  10.01.09 21:53

Vim, ze se na to neptas, ale neda mi to: Me to teda nepripada vuci tve mamce moc fer. Posuzuji to podle moji mamy, ktera ma taky na zahrade ovocne stromy, ktere pro zmenu vadi jejim sousedum (pada jim listi do bazenu) a nekolikrat po ni chteli, aby je porazila (sousedi maji zahradu typu beton, travnik, bazen, gril, moje mama ma spis takovou zelenou oazu). Ona k tem stromum ma vztah a tak je neporazi, treba je to podobne s tvoji mamou. Pokud by to byl tvuj dum a tvoje zahrada, tak je to jasny, klidne je dej pryc. Ale takhle je to trochu podraz, nezda se ti?

Jana

 
harpyje
4 příspěvky 10.01.09 22:24

mi to k tvoji mame připadá taky krutý… blbý je, že ona na to stejně přijde, žes jí ho „otrávila“ a ještě si zničíš vztahy…
o tom roztoku jsem už taky slyšela, respektive vím, že se používají nejrůznější kyseliny, které do stromu naleješ - nicméně je to poznat. minimlně rozborem- a jestli tvá máma bude mít podezření a ten strom prohlédne, tak to najde.
nebylo by spíš praktičtější za:,–(it jí nový strom? pak by třeba spíš souhlasila s poražením toho starého…
 har.

 
janine24
23 příspěvků 10.01.09 23:03

A nepomohlo by ty stromy pořádně prořezat? Možná by to byl pro tvou mámu skousnutelnej kompromis.

 
Anulka
1 příspěvek 11.01.09 07:43

Je to tekuté a jmenuje se to ROUNDUP je to postřik, který se postříká na listy, ať je to co je to. Je to dobré postříkat, pokud je to strom na více místech dostane se to ke kořenům a je K.O. Navíc nic kolem nezhyne. Odzkoušeno !!!

 
Pudloslava
27 příspěvků 11.01.09 08:49

Ideállní doba na hubení stromů. Za mrazu ke kořenům nalít horkou vodu. Ale taky bych spíš byla za prořezání.

 
andela
2 příspěvky 11.01.09 08:52

Já tedy vím že když stíní stromy všemu je to na prd … tchánovci mají teď už jen 2 mega ořechy (jeden už před zimou skolili) … na zahradě která je defakto naše si vy:,–(ili 2 brosve které já tam nechci, místo aby si je dali dolů na zahradu kde je místa habakuk …
Ale taky nerada stromy ničím … nestačilo by třeba jabloň řádně prořezat a to samé udělat s ořechem?? Starému stromu už jinak moc pomoct nemůžeš.

O tom roztoku jsem už taky slyšela, prý by měl zabrat. Jinak jako rady lít něco ke kořenům, zatlučené měďené hřebíky … to fakt nepomáhá.Asi je to jen babská pověra. Hřebíků jsme zatloukli mraky, býv. přítel lil ke kořenům kde co i kiselinu z baterie a ořech si rostl vesele dál :D.

 
Anonymni  11.01.09 09:10

Me to neprijde dobre jednani.Je to tvoje ?Neni,je to mam,tak jak muzes takhle jednat.Myslim si ,ze mama neni hloupa a pozna to, ze z niceho nic ji odejde strom a vi ze ty bys ho nejradsi zlikvidovala.Udelat tohle me moje dite tak me to strasne zklame :( Petra

 
Pudloslava
27 příspěvků 11.01.09 09:41

Vůči mamince to asi není fér, ale existuje sposta lidí, kteří si zatvrzele dělají ze zahrady praĺes, což neprospívá ani stromům samotným Ovocné srromy nejsou šlechtěné na to, aby z nich byl les, musí se prořezávat od zasazení a pravideolně ošetřovat. Velké zanedbané stromy časo už nejde zachránit žádným řezem. Shnilé stromy taky nemá čenu moc zachraňovat, pokud to nejsou památné duby.

My měli takovou babičku a teď mám takovou sousedku. stromy rostou zcela divoce, ovoce je tak mizerné, že ho ani nesklízí a jen je to semeniště chorob a parazitů, odkud se budou šířit k nám.

Myslm, že pokud je někdo milovníkem přírody tohoto druhu, měl by si za:,–(it buky, duby a podobné.

Stromky na ovoce se musí vychovávat opravdu každoročně hned od zasazení. Tím lze, kromě úrodnosti, taky udržet strom v patřičných mezích.

Sázet strom blízko k domu, není li to záíkrsek, je chyba. A je větší škoda mít v místnostech stín a vlhko, utratit víc za topení a osvětlení, než takový strom porazit.

 
Anonymni  11.01.09 14:20

Ahoj,
jsem zakladatelská diskuze. Podrážděné reakce některých z Vás chápu. Já to nakonec stejně asi neudělám, to, že o tom přemýšlím, ještě nutně neznamená, že to taky udělám.
Nespíš tedy budu muset počkat, až oba stromy sejdou stářím.
Stejně bych potřebovala vědět, jak se jmenuje ten roztok, protože mám na zahradě i větší bezinku a nějaký keř, má to drobné černé bobule, vykopat to nepůjde, už je to dost velké.
Zahrada není tak velká, aby tu mohlo být tolik stromů, takže buď tu budou staré stromy k ničemu, nebo vy:,–(ím nové, ale na ty tu zas není místo.
Děkuju za názory, možná budu mít problém nalít to i do té bezinky.

 
domi
2 příspěvky 11.01.09 14:27

Nezlob se, ale takové jednání mě dohání k vzteku :twisted:

Takže nejprve několik právních postřehů:
kácení dřevin rostoucích mimo les vyžaduje povolení orgánu ochrany přírody. Výjimka je u dřevin na pozemcích ve vlastnictví fyzických osob, pokud strom ve výšce 130 cm nedosahuje obvodu 80 cm. Nicméně předpokládám, že tyto statné stromy tyhle rozměry mají. Takže jejich kácení je možné jen na základě povolení. Bez něj jde o přestupek a je možné za něj uložit pokutu. Stejně tak se pokuta ukládá za POŠKOZENÍ dřevin rostoucích mimo les - což by v tomto případě bylo. Pokuta se pohybuje ve výši do 20 tisíc.

TRESTNÍ ZÁKON zná skutkovou podstatu trestného činu POŠKOZOVÁNÍ CIZÍ VĚCI, což by Tvé jednání bezpochyby naplňovalo. Sazba odnětí svobody je v prvním odstavci do jednoho roku :wink:

Takže přestaň prosím kout pikle za zády maminky a zkus se s ní normálně domluvit. Rozhodně není řešením zabíjet strom nějakým roztokem. Nebo Tobě to přijde vůči mamince v pořádku??? Představ si, že se takhle budou k Tobě a Tvým věcem chovat někdy Tvé děti.

Nezlob se, ale muselo to ven…

 
harpyje
4 příspěvky 11.01.09 15:23
  • annymní - zakladatelko - ani nevíš, jak jsi mne svým přístupem potěšila. očekávala jsem spíš podrážděnou reakci vestylu at se ti nemícháme do života + výčet špatných vlastností tvé maminky - fakt oceňuju, že o tom přemýšlíš, a že to třeba ani neuděláš.

uvidíš- třeba mírným tlakem na to, jak máte vlhko, a tmu v bytě dosáhneš víc než násilnými kroky ;-)

přečti si jeste jednou příspevky, nekdo o tom přípravku psal. s bezama je potíž. my je ubíjíme na etapy. nejdřív prostě uříznout - klidně i postupně, a pařez když nejde vykopat - to je práce pro vraha - tak postupně rozrušujeme. rozděláme na něm na podzim pár ohníčků, trošku pomlátíme sekyrou, necháme na něm chvíli hromadu s kompostem--- on pak rychleji zpuchří a je s ním „řeč“ . no ale pak především prevenci. jak Malý princ s baobabama :-)

-

 
Lasicka
2 příspěvky 11.01.09 16:41

Mně to teda přijde jako dost podlý řešení. Když je to mámy pozemek a nedohodnete se, tak prostě nemůžeš nic dělat. Jak by se Ti líbilo, kdyby se chovala stejně ke Tvým věcem? Ale Ty asi spoléháš na to, že je slušná, že? A když už se chci stromu zbavit, tak ho porazím a nesnažím se pokoutně ho zahubit. Fakt nechápu. Taky mi přijde dost divnej názor, že kvůli stromu je mokrej barák 8O No nic…

 
Anonymni  11.01.09 17:47

Je-li velký strom poblíž domu tak je v místnosti větší vlhkost. Strom sám o sobě táhne vlhkost a jestliže i stíní - je to v domě poznat. A jestli je strom hodně blízko domu můžou kořeny i dům poškozovat.

 
oskaria
2 příspěvky 11.01.09 20:23

Ahoj,tak já se taky přidám s troškou do mlýna.Musím říct,že mě žádaný postup zabití stromů strašně naštval.Zabíjet strom tímhle stylem je hnusné!Ale zase chápu,jak stínící strom dokáže udělat doma problémy.My na tom byli podobně,ale strom jsme v zimě normálně porazili,na jaře odkopali kořeny a bylo to.
Spíše se zkus s mámou domluvit,jestli to tedy půjde. :wink: To taky bohužel znám!A trochu s tebou soucítím!Ale ať vaše vztahy neodnáší nevinné stromy!

 
ježek
1 příspěvek 11.01.09 21:14

tak já taky mám zkušenost jak stromy dokážou být na obtíž a dokážu i pochopit,jestli k nim má maminka nějaký citový vztah,třeba jí můžou něco připomínat nebo tak,ale tady je to fakt asi jen o dohodě a nějakých rozumných argumentech a kompromisu.Pokud je zahrada nebo pozemek maminky nic s tím neuděláš,ty stromy jsou pak totiž jejím majetkem.Nějak potajmu bych je radši nelikvidovala,měla bys pak sice klid od obtěžujících stromů,ale maminka by je pak třeba vydatně vynahradila svým přístupem k tobě a to je otázka jestli je to nezbytně nutné a stojí to za to.Takže já bych zkusila dohodu,vykácet staré a vy:,–(it za ně nové,vhodnější a na příhodná místa, kde nebudou nikomu na obtíž.No já vím,to se lehce píše,ale hůř uskutečňuje.Tak ať to dobře dopadne.

 
Anonymni  11.01.09 22:49

Navrtat do stromu u korenu diry a striknout tam injekci koncentrovany ROUNDUP . Funguje to,ale delali jsme to pouze jednou u smrku ktery nam vyvracel plot 8)

 
Anonymni  12.01.09 00:04

Tak jo, dostanou milost. Ale ne proto, že jste se tady na mě vrhly a odsoudily mě, ale proto, že si nedovedu představit, že stojím s vrtačkou u stromu a dělám do něj díru. A pak do té díry něco leju. Vážím si života, ať je lidský, zvířecí nebo rostlinný. Nešlapu na brouky a na kytky, totéž učím i svoje malé děti. To, že jsem tuhle diskuzi založila, mi pomohlo v tom, že jsem si uvědomila, že bych to nakonec nedokázala udělat. Kamarádka mi bude navrhovat zahradu, mám nějakou představu, do které nepasuje hlavně ta jabloň, ale nedá se nic dělat, kámoška je zahradnice, takže jí určitě napadne, jak nejlépe upravit zahradu za zachování dvou starých stromů.
Vážím si Vašich názorů, kdybych já sama četla podobnou diskuzi, taky bych jí odsoudila. Jenomže žádná z Vás to tady neviděla a neví, jak to tady vypadá. Každý, kdo tu byl, říká, že by hlavně výše jmenovaná jabloň měla přijít pryč, protože je na špatném místě.

 
Anonymni  21.01.09 16:04

Ahoj,

tak jsem to nevydržela a taky ti píšu. Opravdu to není moc fér ohledně tvojí mámy, zkuste se dohodnout.
O likvidaci stromů něco málo vím - měli jsme starou lísku, tu porazili, čerstvé rány nanesli likvidátor kořenů (nemůžu si vzpomenout název, dává se i Roundup nebo Touchdown), no a to nepomohlo, líska obrážela dál, tak jsme navrtali díry, zapálili, zase nic, až pomohla kolonizace hlívou ústřičnou, houba se chytla, pařez hnije (museli jsme ho zalévat a zasypat trochou zeminy). Po třech letech prý stačí rozkopat zbytek, tak uvidíme). Strom byl opravdu velmi starý, neplodil, sousedům i nám vadil.
Jinak když to jde, je prořezání lepší, tady to opravdu jinak nešlo.

 
bombastic.1
33 příspěvků 08.06.10 23:10

Poradím vám jak se zbavit stromu aby nikdo nic nepoznal,Žádná chemie ,vrtání děr a lití vařicí vody.
Vemete měděný drát o průměru asi 0,5 až 1 cm uskřípnete asi 3 cm na konci rozplacněte jako klínek a natlučete do kmenu nejlépe ke kořenům asi 2 až 3 kusy.Záleží na síle a stáří stromu.Nejlepší doba je jaro příští rok už neobrazí.
Musím Vás upozornit že Vaše matka k tomu stomu může mít vztah vzpomínkou na dětství,rodiče,man­žela.I když na to nikdy nepřijde Vy si to budete vyčítat po zbytek života.

 
andrejlalalala  02.08.10 23:21
stromy

..........

 
andrejlalalala  02.08.10 23:29
stromy

no neskoro ale aj tak… chudera mama, to sú reakcie, ale určite od ľudí čo nemajú skúsenosť so zaťatým otcom alebo mamou, nedbajú na to že strom ako krava 50 cm od domu ničí základy, tieni v polke domu, všetko plesnivie, za plyn platíme pálky, jednoducho, sa s niektorými ľuďmi nedá, u nás rovnako plný dvor kadejakých stromov, marhule a jablone, od jari samý neporiadok, od padajúcich púčikov, kvietkov, šušničiek, malých jablčie až po hnilé a lístie v jeseni, plné odkvapy, dažďová voda po stenách a to nehovorím o zametaní a hrabaní denno denne, lebo všetko je len pár metrov od domu a ked sa to neuprace je všetko vnútri na kopbercoch a podlahách, trávnik nepokosí nikto len ja, kde sa otočím mi do oka ucha nosa tváre úst pichajú kadejaké haluze visiace zo všetkých tých stromov a to ani nehovorím o tom, že marhule u nás nikto neje a o jablkách ani nehovorím, máme ich plnú záhradu za domom a zje sa možno jedna bednička. A to nehovorím o tom, že máme na dvore stále vlhko, nerastie tam pod stromom čo zaberá pol dvora žioadna tráva a je tam stále blato… takže nech mi tu nikto nehovorí chudera mama, pani plne chápem ale žioal o žiadnom spôsobe neviem ale niektoré z uvedených rád skúsim, aspoň na tie blbé marhule a skoré jablone .....

 
hubitel stromů  04.08.11 12:00
nic

Ten přípravek se jmenuje RONDOP a stojí kolem 600 !!!!!!!! :-? :-? :-? :-D :potlesk: :palec:

 
Hanudula  04.08.11 12:05
blbost

Jsi snad natvrdlá Rondop nefunguje náš starý ořech jseme polili RoNdOpEm a porád žije !!!!!!!? :?: :?: :twisted: :twisted: :twisted:

 
Lukasko  26.11.11 09:03
no a čo
andrejlalalala píše:
no neskoro ale aj tak… chudera mama, to sú reakcie, ale určite od ľudí čo nemajú skúsenosť so zaťatým otcom alebo mamou, nedbajú na to že strom ako krava 50 cm od domu ničí základy, tieni v polke domu, všetko plesnivie, za plyn platíme pálky, jednoducho, sa s niektorými ľuďmi nedá, u nás rovnako plný dvor kadejakých stromov, marhule a jablone, od jari samý neporiadok, od padajúcich púčikov, kvietkov, šušničiek, malých jablčie až po hnilé a lístie v jeseni, plné odkvapy, dažďová voda po stenách a to nehovorím o zametaní a hrabaní denno denne, lebo všetko je len pár metrov od domu a ked sa to neuprace je všetko vnútri na kopbercoch a podlahách, trávnik nepokosí nikto len ja, kde sa otočím mi do oka ucha nosa tváre úst pichajú kadejaké haluze visiace zo všetkých tých stromov a to ani nehovorím o tom, že marhule u nás nikto neje a o jablkách ani nehovorím, máme ich plnú záhradu za domom a zje sa možno jedna bednička. A to nehovorím o tom, že máme na dvore stále vlhko, nerastie tam pod stromom čo zaberá pol dvora žioadna tráva a je tam stále blato… takže nech mi tu nikto nehovorí chudera mama, pani plne chápem ale žioal o žiadnom spôsobe neviem ale niektoré z uvedených rád skúsim, aspoň na tie blbé marhule a skoré jablone .....

toto je spravny nazor, pači sa mi, ja chcem takto skantrit par stromov susedovy, dohodnut sa snim neda, mame vlhky dom, za vysušovanie sme dali už tisice eur, ale ked su stromy hned pri dome aj tak je vlhko, slnko do okien nesvieti, citim sa tu ako v jaskyni + naklady na plyn, tak by mi cez okna aspon trochu nahrialo slnko, určite nejake možnosti vyskušam a nech nato sused aj pride, ako mi dokaže že som to bol ja?

 
ymskkmw  15.01.12 13:58
Bože....

sorry, ale opravdu se mi z téhle diskuze chce blejt, to ste vsšichni tak blbí, bože… at si dělá co chce, taky nechápu ale proč se na to vubec ptá… kdyt prece pokud mas alespon malej mozek tak ti dojde jak se stromu zbavit a nemusis to tu publikovat, vždycky se najdou … , kteří se budou ohánět zákonama. A co si budem řikat ty tu chces zničit dva stromy a v amazonii denně průměrně pokácej tisíce stromů, tak o co jako de ? :) Tak se ratši příště neptej a sežeň si někde kyselinu sírovou, či nějakou rtuťnatou sůl… a máš to, NAZDAR

 
Misuleka  16.04.12 21:26

Ahoj, máme problém se sousedem který nechce porazit 13 metrový stříbrný smrk, tak bychom to chtěly něčim zničit, ale tak aby to nebylo poznat na rozboru toho dřeva. Dííííík :roll: :mavam:

 
ZAHRADNÍK
87 příspěvků 17.04.12 20:17
likvidace smrku

dobrý den , tadyk radím jediný způsob a to ze sousedem navázat rozumnou domluvu a domluvit se na odstranění tohoto stromu jelikoš by jste se mohla dopustit trestného činu , poškocení cizí věci , jelikoš jsem osobně tento strom neviděl tak si ho netroufám ani znalečky ohodnotit ale cena se určitě podle znaleckého odhadu bude pohybovat přes 10 tisíc , a jelikoš veškeré látky kterými by se tomu stromu dalo pomoc by šli viditelně na první pohled poznat . V případě bliších rad mi napiště na můj e-mail .

 
pavel krasny  16.05.12 14:20

to je kecu porad okolo!!!!! proste nekdo poradte jak zahubit strom a ostatni veci nechte na lidech!!! az budou chtit resit problemy v rodine tak se vas tu na to zeptaji!!!

 
Ano  14.06.12 11:40

Presne inak herbicidy a kyselina na orech nejde
ale ak ma niekto svoj strom a nemoze to kvoli tomu ze niekto nechape ze pri plote beton nemoze byt 20-30cm strom co ma korunu 5-6metrov priemere tak kecy su k nicomu
porusanie domu od strany suseda moze byt aj zamer preto to tam zasadil tiez mame taky problem nehovoriac ked vam niekto zasadi 50m cyprusovce vyska 3.5m zo strany slnka potom mate 3-6m tien
(cyprusovec a tuja su stromy co maju kludne aj 7-9m)ked dospeju tak si spocitajte co to spravi takze moralne kecy su fajn treba napisat ako na to a ked to bude chciet riesit z pravnej roviny tak sa opyta ako to riesit (unas Miestny urad) a pod povedal ze len dohoda inak nijak sused sa len smeje nam kape vsetko ribezle ovocne stromy a strana za tujami/cuprusovcami je plna machu a vlhka

tak som skusal na nasom strome rozne pokusy a silny a zdravy strom je problem ani medeny klinec nepomoze

 
Anonymouss...  22.08.12 07:44
nejspolehlivějí

Nejúčinější způsoub je kontaminace kmene dostatečným množstvím rtuti, stačí jedna odměrná 10-20ml objemná stříkajda vpuštěná do 3cm hloubky,..

 
Havard  02.09.12 11:01
Prales

Hele ja mám o souseda taky takovej s-kurve-nej vořech a plně tě chápu stim volem neni žádná řeč a tak postupuji pomalu ale jistě round ap je jediná volba a to že počkáš až stromy vodrostou tok to dřív umřeš :,( kámoš měl dutej ořech
nalil ho v zimě celej vodou bylo -20 c a ten svi ňák neprask takže jediná volba je řádná akce nic nikam nevrtej netluč měd jen postřikuj řádně listy Roundupem a na ty keci o zakonu se klidně zvysoka vy… protože zákonodárci si taky dělaj co chtěj :! :twisted: maj na to cestičky ty si vytvoř svojí a máš klid. :idea: 4ao Havard

 
JenSeDivim  28.02.13 14:52

No a co třeba zabít přímo maminku? To by jsi s tou zahradou mohla dělat co budeš chtít. Třeba ji celou polít chemickýma sračkama, když se ti nechce hejbnout kostrou a vykopat pár kořenů. Jen si uvědom, že co do té půdy naleješ, v tom porostou ty nové stromy co chceš vysazovat. - Tedy pokud vůbec něco chceš vysazovat…

 
prochor  25.08.13 05:54
Nezabíjej!

Lidové moudro praví: KDO ZAHUBÍ BEZINKU- NEŠTĚSTÍ A SMŮLA JEJ POSTIHNE!
N e z a b í j e j a věř ve své moudro!

 
ovoce1  27.03.14 07:23

@ZAHRADNÍK Taky bych se potřeboval zbavit smrku

 
Kitttty  20.04.14 17:39
Tak tohle musí taky ven....

Co ji odsuzuješ? Ptal se tě někdo na něco v tomto smyslu? S některými lidmi se domluvit nedá, :zed: se staršími častokrát už vůbec, např. chtějí vše při starém, zachovávat i úplný bordel, protože chtějí tvrdohlavě rozhodovat…,zahrada zaplevelená, střecha shnilá, ale až jednou umřu, tak si pak dělejte, co chcete…o tom bych mohla vyúprávět ságy. Netvrdím, že je to tento model, ale tvůj příspěvek mě nadzvedl. S takovým satrým člověkem žít může být skutečné peklo. Tak si odpusť to nemoralizování! :cert:

 
Zyjan  15.06.14 11:50
Teorie a praxe

Ničení cizího majetku?
Není to tento případ o kterém chci psát, ale když si například soused zasadí trnky tak že je jasné, že všechny záhony, na kterých jste pěstoval rajčata, papriky a na kterých Vám leta zrálo víno - budou ve stínu, je to zkrátka neomluvitelné, proti dobrým mravům, nehledě na to, že tímto snižuje cenu Vaší zahrady.
Hledám způsob, jak mu je nenápadně zlikvidovat - rád bych vyzkoušel nějakou hnilobu dřeva - Roundup by byl moc nápadný. (Ale jak na to, to ještě nevím)

 
QS  26.06.14 22:22

Koukám, že jste všici nemocný.
Dnes jsem zjistil, že mi soused navrtal jabloň a už je skoro po ní. A to jen kuli tomu, že si o kus dál dal bazén no a samozřejmě mu asi stíní slunce nebo spadne nějaký ten list do bazénu, nevím a to už sem ji třikrát ořezával aby mu na jeho pozemek nepadaly jablka ani listy.

Každopádně soused vlez na můj pozemek, navrtal a otrávil strom!!! Nepřišel, nezeptal se a nepoprosil zda bych ho trochu neořezal!
**No a co z toho pro mého souseda vyplývá - zlámu mu hnáty a obě ruce, bude rád, že to přežije, možná.

Tak to jen pro Vás co chcete někomu trávit stromy - to samé se muže stát i Vám!

 
ABXZ  25.11.14 08:40
A co v takovémto případě?

Když se soused nepřijde zeptat a na zahradě, která s námi sousedí ale nepatří mu a má tam jen sekat trávu ( je to stavební parcela někoho jiného) si zasadí u našeho plotu ořešák tak, aby v dospělosti měl půl koruny nad naší zahradou a zastínil nám ji, nehledě k možnosti pozdějšího pádu starého stromu na náš dům. Kdo viděl spadnout pořádný ořech, ví o čem je řeč a jakou zkázu to napáchá. Směrem k té své zahradě si nic takového nezasadil hrdina. Tak co zbývá? Nechat se ojebávat drzým blbcem? Riskovat pozdější velké škody na svém majetku kvůli jeho drzosti? On už tou dobou bude pod drnem. Holt nezbývá, než nastolit právo slušnosti neslušným způsobem. Černý hadry, přelézt plot a v noci navrtat a injekcí vstříknout olej a doufat, že to zabere napoprvé. :cert:

 
kropáč  02.02.15 17:01

Totální herbicidy (např. glyfosát) fungují spolehlivě, jen může být potřeba různé množství, např. pro velký ořešák. Taky některé druhy mohou být odolnější, ale od určité koncentrace podlehnou všechny rostliny. Proto se jim říká totální. Navrtat dlouhým vrtákem dostatečně velký otvor šikmo do kmene do maximální hloubky, ale ne zkrz a pak naplnit koncentrátem. Klidně i několikrát, když se kapalina ztratí. Ostatní babské rady, jako měděné hřebíky, jsou v podstatě to samé, ale jsou závislé např. na rozpouštění mědi a transportu v rostlině. Proto to někomu funguje a jinému ne. Navíc jsou kovové části v kmenu snadno dohledatelné detekčními přístroji. Sypání soli pod strom mne přímo pobavilo. Schválně si někdy spočítejte, kolik kg soli skončí za zimu pod každým stromem v alejích u silnic. Nemluvě o tom, že problematické jsou právě velké stromy s takovým kořenovým systémem, že nemáte šanci zasáhnout solí nebo jinou chemií byť jen podstatnou část kořenového systému.

Problém je, že všechny chemické metody jsou zjistitelné (když se chce). Ohřátí kmene nad určitou teplotu by ho mohlo nevratně poškodit, ale nemuselo by být tak zjevné, jako navrtaný otvor a chemikálie přítomna v rozboru. Stačilo by ohřát lýkovou část na teplotu, při které zahynou buňky v celé vrstvě lýka v určitém pásu kmene. Velký problém ale je, jak to technicky provést. Asi by bylo potřeba nějaké pružné topné těleso, které se dá přizpůsobit tvaru kmene. Také musí být k dispozici elektřina. Další problém by byl čas potřebný k prohřátí kmene - těleso nemůže být rozpálené do červena. Odhaduji to řádově hodiny u velkých stromů se silnou borkou.

Stromy před okny v městských uličních výsadbách lze často vyřešit s technickými službami. Můžou strom seříznout do nějakého kultivovanějšího tvaru, samozřejmě v rámci možností daného stromu - nejde všechno zmladit jako vrby, na špalek. To už ho rovnou můžete uříznout u země, protože stejně chcípne. Strom souseda, který přesahuje větvemi přes plot, máte právo ořezat. Strom, který roste příliš blízko hranic pozemku, lze řešit bohužel jen přes soud. Stejně tak stromy, které poškozují okolí svými kořeny.

Můj názor je, že všechny stromy na soukromých pozemcích by měly být plně v rukou vlastníka pozemku. S výjimkou mimořádných stromů jako 200 letá lípa a podobné, tam je na místě, aby do toho „kecali“ i ostatní. Ale smrk, zasazený předchozím majitelem na zahradu pár metrů od chaty nebo domu, tam nemá co kdo rozhodovat o tom, jestli to majitel může nebo nemůže pokácet. Čím více regulací a čím méně svobody rozhodování, tím jsou lidé méně zodpovědní (platí obecně, nejen u stromů). A stejně najdou metody, jak to obejít. Samozřejmě, musí se opatrně, nejde pravidla ze dne na den zrušit, to pak kdejaký pitomec vyrazí před barák s motorovkou, protože je líný jednou za rok shrabat listí nebo chce ušetřit pár stovek za topení.

 
tom123  04.03.15 11:57
zahubení stromu

No všichni tu moralizujete o stromech o tom ja se se sousedem domluvíte, ale to asi žijete všichni na Marsu. Musíte si uvědomit, že jakmile o to souseda požádáte tak už je jasné, že strom nemůžete zahubit, jelikož by m bylo jasné odkud vítr fouká. Na druhou stranu proč Vás má obtěžovat cizí strom, stínit Vám, kolikrát Vám bere slunce na Váš pozemek, neustále hrabete listí a máte na zahradě mech. Někdo to tu napsal, neserte se do lidskejch vztahů, nejste v té situaci, kdy by jste měli soudit druhého konání jelikož Vás v tu chvíli nic neobtěžuje a poraďte jak strom zahubit. S moralizováním běžte do prdele. Je to jako s pejskama, pes štěká v noci pod okny, volně běhá, obtěžuje ostatní, ženský a děti z něj mají strach, ale pomoci se nikde nedovoláte, ale když by ho někdo chtěl kilnout tak se tu zvedne vlna přírodovědců a rádoby ochránců, ale kdo ochrání toho kdo konáním druhého trpí, jakým právem má snášet radost druhého když jemu to působí starost. Můj názor je nikomu nic neříkat, strom nebo psa kilnout a potom a potom se sousedem probrat u kafíčka jaký jsou to ty lidi vlastně svině a život jde spokojeně dál, sousedské vztahy zachovány, akorát, že vy máte po problému. Tak teď mně za to kamenujte. Karel Kučera.

 
mb1982  04.04.15 09:54

Polej to kyselinou, pravidelně po 14 dnech zalejvej stromy, půl roku a máš klid, kácím je kolem 2-3 tisíc s lana.775511099 K­yselina solná cca50,– v normální drogerii. Nic na tom není.

 
Mykotava  05.04.15 15:24
zabíjet živé stromy, i když nás "serou"

Měla jsem taky takové cukání/sousedovy břízy u zdroje vody/. Když se člověk zamyslí nad těmito stromobijci, zjistí, jak daleko už jsme se vzdálili od přírody. Myslím, že dříve se lidi přizpůsobili stromům, včetně svých skromných příbytků, daleko více, dnes si umaneme, že budeme mít sluncem zalitý příbytek, ale to, že se postupně dusíme, nám ani nepřijde. je zjištěno že jeden akr stromů odebírá cca 13 tun prachů, plynů atd. Zabít kohokoliv z těch životodárných živáčků je- dnes zvláště- na pováženou :

 
kropáč
7 příspěvků 05.04.15 15:37

Ano, máte pravdu. Pokud jde o lesy, je velmi rozumné je chránit a pečovat o ně. Kromě Vámi uvedené mají mnoho dalších důležitých funkcí. Ale jeden strom to nezahrání (pokud není ve městě nebo čtvrti, kde je nedostatek zeleně) a pokud roste skutečně velmi nevhodně nebo je dokonce nebezpečný, měl by mít odbor žp a sousedi dostatek soudnosti. Pokud ji nemá, tak tu máme tyto diskuze.

 
Mykotava  05.04.15 16:11

Taky máte pravdu. Když ale vezmeme ty chudáky jednotlivé, téměř v betonu zalité, často zcela osamocené, které se nacházejí v těch zalidněných částích, ti nemají moc velkou šanci. Pokud chudákovi upadne větev na něčí auto, nebo se už neudrží a svalí se, možná se nad jeho bídou nikdo nezamyslí. Od doby, kdy jsem si přečetla o stromech, čim vlastně jsou, že žijou jako každý jiný živý tvor, začínají mi víc vadit přemnožení lidé. Ale to opravdu asi nepatří do této diskuse

lidn P

 
mb1982  05.04.15 19:32

Otázkou zůstává…užitečnost. Pokud strom neplodí, zvedá základy domu, ohrožuje… Sundal jsem 50m topol, ktery byl vyhnilý, byl starý 80 let a byl do 3m od 200let starého baráku. Stačilo jen naříznout větev, aby se ulomila. Takže je na čase ptát se kdo je na obtíž, jestli 30let starý nálet borovice vedle baráku, který má cca30m, nebo 100let starý bárák?

 
kropáč
7 příspěvků 05.04.15 19:45

Proto jsem tam dal to v závorce. Ve městech, kde je nedostatek zeleně, je jiná situace, než na vesnici, kde na rynku jsou často mohutné stromy, skoro u každého domu zahrádka a o pár ulic dál začíná „divočina“. Ve městech jsem pro zachování co největšíoh množství zeleně, i některé „moderní“ úpravy parků se mi zdají dost nevhodné. Ale pokud je strom nebezpečný nebo poškozuje to, co má zkrášlovat a čemu má „pomáhat“, tzn. lidské obydlí, tak je to na pokácení bez diskuze.

 
mb1982  05.04.15 21:54

Jasně, že to je diskutabilní. Vždycky bude pro a proti. Svým způsobem, mě štve zbytečné kácéní, na druhou stranu mě to živí. Koho chleba jíš toho píseň zpívej. Štve mě víc věcí. Předraženost rizikového kácení, které dělem. Viz blbce z lidí. Já si za strom řeknu 3tis. cca, frajeři si za tu samou práci řeknou bez faktury 10tis. Na stromě ztrávím 6h, jde tam o život, ale nejsem debil a přežiju. Byl jsem svědkem pokácení nádherné vrby, jen proto, že paní neviděla na horizont. K sousedům. Pro a proti bude vždy. Ve městě i na vesnici. Vrba byla mezi paneláky a nikoho neohrožovala, byla zdravá a prostě jí položili z technických služeb města. Je to různý…

 
Mykotava  06.04.15 08:26
pro mb1982

Ta milá paní s vrbou - pro misantropa otázka, koho položit aby byl větší užitek./ale baba už asi za položení nestála/. Howgh.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Další témata z kategorie