Jedovaté keře

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
Eterka
4 příspěvky 15.10.06 16:15
"jedovaté" keře

Ahoj všem, potřebuji zaručenou radu ohledně okrasných keřů. Mám na zahradě tzv. „psí víno“ - keř aktuálně zbarvený do karmínově rudé s malýma fialovýma bobulema, přesný název neznám. Od malička mi říkali, že bobule jsou jedovaté - je to opravdu tak, nebo se mě snažili uchránit od požírání čehokoliv?
Druhý keř, který mě zajímá roste všude možně a teď jsou na něm bílé kuličky, na které děti tak rády dupou. Taky prý přííííšerně jedovatý.

Tak neznáte prosím někdo názvy a nevíte jak je to s tou jedovatostí doopravdy?

Moc děkuje Et

Reakce:
 
Prasadko
1 příspěvek 15.10.06 19:26

Eterko, to druhé se myslím jmenuje Pámelník a je opravdu jedovatý, ale nemyslím, že nějak strašně. Psí víno bohužel nevím.

 
HaLuMa
2 příspěvky 15.10.06 21:56

Ahoj Et,
hledala jsem, hledala…

Keř s bílými „práskacími“ kuličkamo je skutečně pámelník - http://botanika.wendys.cz/kytky/K509.php - a dle webu jsou kuličky mírně jedovaté.

Nu a psí víno - je přesněji přísavník pětilistý či loubinec pětilistý. Na webu nic moc o jedovatosti - jen mírné náznaky, že jsou bobule nejedlé až mírně jedovaté, ale bylo to spíše v diskuzích než v odbornějším článku. Tady - http://www.garten.cz/…quinquefolia - máš odkaz i s latinským názvem, kdybys chtěla hledat dál.

Prostě asi ani jeden z keřů není nijak extrémně jedovatý, ale Fanýs je šikulka, ten to baštit nebude. :-)

Hanka a Matýsek

 
Sarach
1 příspěvek 16.10.06 00:03

Ahoj,

odborne nevim nic, ale myslim, ze na „psi vino“ jsme chodili se segrou k sousedum, zadne nasledky si nepamatuji a Eliny oblibene TAPY TAP kulicky zerou zastupkyne 3 generaci nasich psu … Sara, dcera Bara i vnucka Tiffany. Tak to snad nebude nic hrozneho!

Sarach & Eli

 
Eterka
4 příspěvky 16.10.06 08:47

No právě!!! Mě zarazilo, že „psí víno“ zobaj ptáci ostošest a „pámelník či co“ zase naše Barina.

dík moc. Et

 
HaLuMa
2 příspěvky 16.10.06 08:59

Já mám ale pocit, že jsou i bobule, které ptáci zobají bez problémů, i když pro ostatní jsou jedovaté. Neříkám, že to je zrovna tenhle případ, ani nevím přesně co za rostlinu to bylo, ale něco takového si matně vybavuju. :-)

Hanka

 
Biny
1 příspěvek 16.10.06 09:17

Pokud já vím, tak Psí víno je „lidový název“ pro Přísavník. Toho je víc druhů, ale jestli je jedovatý, to ti nepovím, protože to nevím. Ale myslím, že ne. :wink:

 
jahulka
123 příspěvků 10.06.10 19:10

Tak si myslím, že „psí víno“ je přísavník (Parthenocissus)mů­že být trojcípý, pětilistý…Jeho plody jsou mírně jedovaté, ale jejich pojídání moc nehrozí, protože mají odpornou chuť. A ten keř s bílými bobulemi je určitě pámelník bílý (Symphoricarpos albus). Jeho bobule jsou pro savce také mírně jedovaté. :-)

 Váš příspěvek