Diskuze

Ovocné stromy

Kadeřavost broskvoně


bubli 09.05.10

Tak to vypada, ze ani letos jsme se kaderavosti nezbavili. Chtela jsem se zeptat, jestli ma cenu broskvon jeste jednou postrikat (kvety uz odkvetly), pripadne se da udelat jeste cokoli jineho predtim nez nasadi plody.


Reagovat
Re: bubli | jan horčica 13.04.15

[citace] @bubli píše: Tak to vypada, ze ani letos jsme se kaderavosti nezbavili. Chtela jsem se zeptat, jestli ma cenu broskvon jeste jednou postrikat (kvety uz odkvetly), pripadne se da udelat jeste cokoli jineho predtim nez nasadi plody. [/citace] když budete stříkat pozdě nebo brzo, mám zkušenost, že je to k ničemu, za rok a něco mi můžete dát vědět, až bude list pošlete mi mejl, ja vám pošlu fotku z mých stromků, čau


Reagovat
ZuzaM 09.05.10

Bohužel už s tím nejde nic dělat, sama jsem stříkala a kadeřavost taky mám. Postřik už teď nepomůže. Doporučuje se otrhat a zlikvidovat nejvíc napadené lístky a pohnojit. Zkusím příští zimu ještě víckrát postříknout Kuprikolem.


Reagovat
Re: ZuzaM | zeflik 2000 14.05.13

Letos jsem střikal když začaly kvést lísky a vzhledem že napadal sníh postřikal jsem hned jak se oteplilo a ani jeden lístek není skrouceny. Důležitý je ten prvni postřik. Použivám kupríkol.


Reagovat
jirkapospa 09.05.10

Přátelé, to je problém. Loni jsem ji odchytil, po zkušenostech jsem i letos použil postřiky 3× jak je doporučeno a stejně jsou stromky kudrnaté jako hlava černocha včetně té nektarinky, kterou jsem se chlubil ve fotodeníku. Jen si nejsem jistý, jak kolegyně píše jestli je Kuprikol vhodný zrovna na kadeřavost. V každém případě letos vyzkouším postřik i po sklizni, kdy se mi loni kadeřavost vrátila nekdy červenec,srpen­.krásné jaro.


Reagovat
Jura007 09.05.10

Na téma kadeřavost bych něco málo doplnil. Tuto nemoc má na svědomí houba/plíseň, která přezimuje v jižním Maďarsku a k nám se šíří každé jaro zas a znova při teplém a vlhkém počasí. Pokud nově rašící listy nejsou ošetřené postřikem, napadá je. (Důležitá je u postřiků tzv. kurativní neboli ochranná doba. Po tuto lhůtu postřik chrání stromek…) Zkadeřené listy bych neotrhával, i když odumírají, pořád se podílejí na fotosyntéze a trochu živí stromek. V momentě, kdy zhnědnou, odpadnou samy od sebe a pod nimi už rostou tzv. sekundární listy.
Ohledně postřiků – jako prevence se v předjaří používá postřik tuším pětiprocentní SULKOU – hezky umýt kmínek a větve, dokud neraší pupeny. Říká se, že nejvhodnější okamžik je tehdy, když začínají rašit pupeny černého rybízu. Na takovou tu okamžitou prevenci je Sulikol a na dlouhodobější působení, když jsou listy už venku, tak Kuprikol. Kurativní lhůta u Sulikolu je tuším 7 dní, u Kuprikolu až 21 dní (ale nepamatuju si to přesně, podívejte se do návodu k aplikaci).


Reagovat
ZuzaM 09.05.10

Hmm, stříkala jsem v zimě Kuprikolem, v předjaří Sulkou a pak Sylitem. Známí stříkali Sulkou a Sulikolem, výsledek stejný – kadeřavost. :mrgreen:


Reagovat
Re: ZuzaM | jan horčica 13.04.15

@ZuzaM proti kadeřavosti stříkejte docela brzo z jara, jakmile vyletí první včelka nebo mucha, po tydnu, ev. 14 dnech opětovat pokud je teplo


Reagovat
Jura007 10.05.10

Zuzo, Kuprikol NENÍ zimní postřik. Nejsem si vědomý, že by v ČR byl odzkoušený a povolený jakýkoli postříik jako zimní. Povolený znamená, že výrobce ručí za jeho účinnost při použití podle příbalového letáku. Pokud ho aplikuješ v zimě, je to samozřejmě tvoje věc. Jenom tím plýtváš postřikem – a tedy i penězma. Tu kadeřavost udržíš v odstupu od stromku skutečně jen tehdy, když budeš aplikovat postřiky až po objevení spór plísně na území ČR. Dřív to nemá smysl…


Reagovat
bubli 13.05.10

Je tu vubec nekdo kdo se kaderavosti zbavil? Tak mi to prijde ze jak jednou dorazi tak uz se ji clovek nezbavi. Loni to opravdu vypadalo ze je po ni. Pokroucenych bylo jen par listku, sice uroda jen cca 2 broskve, stromek byl vycerpany. Letos je to opet hruza. Vypada to, ze kaderavost uplne na kazdem liste, leda bych otrhala cely stromek a to nema smysl stejne to zase cele opada. Ach jo, ja se tesila na broskve :-( Jinak strikala jsem brzy z jara resp. na konci zimy. Ma cenu strikat i pred zimou?


Reagovat
Jura007 13.05.10

Bubli, přečti si pořádně můj nejdelší příspěvek. Zárodky kadeřavosti u nás nepřezimujou, stříkat před zimou je nesmysl. Má cenu předjarní postřik SULKOU (já jsem ho vynechával) a pak co tři týdny nebo jak to je stříkat Kuprikolem (může být i trošku silnější koncentrace než je v návodu. Já jsem dával 65 gramů na 10 litrů vody.) Se stříkáním můžeš přestat, když mají broskvičky v průměru víc jak 5–6 centimetrů, to pak dozrajou i se zkadeřenýma listama, jen o něco později.


Reagovat
ZuzaM 13.05.10

Juro, musím říct, že jsem trochu překvapená, protože Kuprikol se jako měďnatý přípravek nedoporučuje po vyrašení listů. Broskvoňe jsou na měď háklivé, může dojít k opadu listů.


Reagovat
jirkapospa 14.05.10

Topodstatné jsi nám neřekl jmenovče. Zbavil ses letos té potvory? Možná jsem to přehlédl, díky JIRKA


Reagovat
Jura007 14.05.10

Zahrádku, kde jsem měl broskve, už tři roky nemám. Na té současné zvažuju výsadbu – poloha by šla, půda není moc ideální (jíl, obsahuje kalcitové konkrece – alias „bobky“). Jsou tam jenom zplanělé broskve, co vyrostly z pecky – a ty na nějakou kadeřavost prdí.

Jestli se Kuprikol nedoporučuje po vyrašení listů, tak to platí jen o první fázi. Neumím si jinak představit, jak by fungovalo posledních asi 130 let evropské sadařství a vinařství bez měďnatých postřiků. Vždyť Kuprikol je jenom trochu převlečená tzv. bordóská jícha (podle francouzského města Bordeaux). Jeho mladší bráška Cuproxat se na začátku devadesátých let u nás neprosadil kvůli vysoké ceně. Na hrozny – a tedy i na broskve – jsem vždycky aplikoval Kuprikol nejméně dvakrát za rok, někdy i třikrát. Poprvé na tzv. pátý list (po jeho vyrašení), podruhé kolem 20. června (22.června napadl Hitler Sovětský svaz, podle toho jsem si to pamatoval) a zhruba za měsíc (už jenom vinohrad) potřetí. Broskve už jsem v té době sklízel, tak je přece nebudu stříkat…


Reagovat
ZuzaM 14.05.10

Na hrozny Kuprikol nevadí.:-) Ani na jiné rostliny, třeba na rajčata je super.


Reagovat
julisek 18.09.10

ano mam stejne zkusenosti jako jura :wink: a nekdy kdyz je nejhur pouziji koprivovy vyluh a taky to pomaha a kdyz mi na stromky sednou nejake zive potvory ,tak to taky postrikam tim vyluhem :-D :lol: hezky den


Reagovat
ZuzaM 18.09.10

Tak to nakonec letos dopadlo dobře, i přes kadeřavost byla úroda slušná.


Reagovat
Jura007 19.09.10

Kadeřavost napadá jen listy, ne plody. Ty zpuchřelé listy opadnou a místo nich vyraší nové. Tím, že se stromek olistí později, se jenom zmenší procento cukru v plodech. Ale jinak nemá kadeřavost na život broskvoní žádný vliv. To je pro stromek daleko horší, když při podzimním rytí narušíte hlavní kořeny. Proto staří lidé na Slovácku říkali – „pod broskvjú neryj, lebo pomře“.


Reagovat
ZuzaM 20.09.10

No, to si tak úplně nemyslím. Pokud je stromek zasažený kadeřavostí hodně a většina listí opadá, opadají obyčejně i plody, protože strom to prostě „neutáhne“.


Reagovat
Jura007 21.09.10

Dobře, tak to upřesním. Moje zkušenosti pocházejí z téměř ideálních podmínek pro broskvoně (to slovo téměř je tam důležité). Svah obrácený na jihovýchod, pozemek v polovině úbočí kopce, jílovito-hlinitá půda, jižní Morava, 15 kilometrů od Kyjova. To znamená dostatek tepla a dostatek vláhy. Nadmořská výška asi 280 metrů.


Reagovat
lopata 19.03.11

no nestačím se divit… přátelé.. čerpejte z www.zahrada.cz to, co tu většina z vás předvádí je jen návod na to, jak stromky totálně odvařit. Pokud začnu u sklizni- v listopadu, pokud je ještě teplo, teplota nad cca 7 stupnů, postříkat 1. postřik- champion, nebo Kuprikol. V únoru -březnu, pokud je slunečné počasí a teplota nad 7 stupnů, 2. postřik champion, nebo Kuprikol. Březen –3. postřik Syllit. poměry jsou na letáku u postřiků. První 2 postřiky- stromky pořádně smočit, aby stromek umyly od houby, která přezimuje na stromech. Co se týká 3. postřiku, Syllit, tak tento použít v březnu- poznávací znamení. práší lísky, raší angrešt, V této době stříkat třetím postřikem. Pokud je špatné počasí- prší, je chladno, tlak houby se zvyšuje, takže po cca min. 10 dnech (a neprší a není chladno..)provést ještě jeden postřik Syllitem. Pokud nestihnete nic z tohoto a máte kadeřavost, doporučuje se otrhat napadané listy, spálit je a po odkvětu!! broskve zastříkat syllitem. Je to pro to, abyste ošetřili sekundární listy. To, že strupovitost nemá vliv na ploty je naprostý nesmysl- pokud to necháte pár let a nebudete stříkat, tak vám strupovitost stromek zabije a zlikviduje. Strom se vysílí, nebude mít plody a odejte. Mám přes zahradu chytrého bio souseda, nestříká a broskve má na odpis. broskve stříhejte po odkvětu, nezapomente, že broskev rodí na jednoletém dřevě! Stříhejte na tzv. trojpupeny. To je ve zkratce asi základní ochrana. Musíte se trefit do zhruba přesných termínů postřiku, prootože špatný termín postřiku´= žádná ochrana. Sulku už neseženete, skončila ji registrace. Používejte champion, nebo Kuprikol- střídejte je, jako třetí postřik použijte – po nasrašení stromu tzvn. myší ouško- syllit. Nikdy nestříkejte listy stromku mědňatými přípravky, jako jsou champion a kuprikol, spálíte listy!!! na to , když je potřeba, použijte výhradně syllit. Nechci nikoho urazit, ale loni jsem takto postupoval a kadeřavost byla minimální na rozdíl od těch, kteří nestříkali- většinou neměli ani lísteček a o plodech si mohli nechat jen zdát. Popsal jsem zde lehce dohledatelné návody, určené pro amatérské pěstitele. Pokud má někdo jiné zkušenosti, může být, já postupuju dle toho, co jsem napsal výše a myslím si, že to dělám dobře. Moje broskve si alespoň nestěžují.. 8-)


Reagovat
Re: lopata | Fericit 02.04.12

Sulky je u nás dost,Vinný dům Dubňany,119kč/litr. http://www.vinarskydum.cz/


Reagovat
Re: lopata | Lupa 10.06.12

ve snaze zlikvidovat kadeřavost jsem nerozvážně provedl postřik přípravkem champion v době, kdy již stromek měl listy načež došlo k opadu listů. Může mi , poradit co se bude dít dál s jak mám po této hlouposti postupovat,abych zachránil aspoň plodya stromek. Děkuji.


Reagovat
Re: lopata | mildanek1 14.05.13

Sulku jsem měl, jen jsem jaxi zaspal dobu, tak jsem broskvičky postříkal Sylitem – umyl když už pučely, no a podruhé jsem je postříkal už do listů, pár listů už bylo napadeno kadeřavosti a čekal. Zatím čisto, zastavilo se to, takže bezva, díky Lopato! :mavam: Zbytek postřiku jsem vyprskal na stromkové angešty a včera jsem je postříkal správným postřikem, už začali malé plody,,bělat,,. Jméno postřiku mi vypadlo z hlavy, pardon. :)


Reagovat
Re: lopata | Sigut 08.05.14

Děkuju za informaci, nasadil jsem minulý rok napodzim dvě broskve a dvě meruňky. Budu se toho držet!


Reagovat
Re: Sigut | Sigut 08.05.14

Poděkování patří Lopatě, zapomněl jsem.


Reagovat
Vinař 2504 01.06.13

Dobrý den, s otcem se hádáme, že postřik broskvoně proti kadeřavosti v tomto období je bezpředmětný a zbytečný. Alespoň já to tvrdím. Ve veškeré literatůře jsem se dočetl, že postřik po odkvětu je zbytečný. Děkuji za radu či odpověď.


Reagovat
Re: Vinař 2504 | ZEFLIK 01.06.13

Teď střikat proti kadeřavosti je zbytečné jediná ochrana teď je otrhat všechny listy napadené a dostatečně přihnojovat aby vyrostly nové listy


Reagovat
nr 13.03.15

Dočetla jsem se, že broskev se má stříkat mlékem, a to kdykoliv několikrát. Vyzkoušela jsem to, praktikuji to už několik let, neříkám, že se nějaký pokroucený lístek neobjeví, ale je to mnohem lepší, než chemie a hlídat teplotu venku. Tato moje informace pochází z německého překladu.


Reagovat
ladu11 13.03.15

Chtěla bych více se dovědět o tomto postřiku mlékem. Dík


Reagovat
Re: ladu11 | ruzezjericha 21.03.15

Již spoustu let likviduji kadeřavost při prvních projevech postřikem roztoku hypermanganu /červenou vodou, nikoliv fialovou/, jak jsem se dočetla kdysi v jednom čísle časopisu Zahrádkář. Po týdnu nebo po 14 dnech pro jistotu ještě jednou zopakuji. Nemocné listy opadají a nákaza se dál nešíří. Levná a účinná metoda.


Reagovat
Kovy72 24.04.15

Pomalu každý rok řešíme tento problém. :? :? My objednáváme postřik Zdravá broskev na http://www.inpest.cz/…st-broskvone a je to účinné, ale musíte to aplikovat včas :mavam: :!


Reagovat
jan horčica 24.04.15

Co to je, aplikovat včas podle vás? děkuji za odpověd


Reagovat
Junek 11.03.16

Nikdy jsem na tuto diskusi nereagoval, ale ten pán co napsal, že kadeřavost nemá velký negativní vliv na plodnost a vlastí stromek mitrochu zvedl adrenalin. Kadeřavost podle výskytu má podstatný vliv na plodnost i na vlastní stromek. Nejhorší je jak ostatní píšete trefit přesně dobu postřiku a dále jak ve kterém roce je silné napadení. Pokud by jste chtěli mít menší problém pěstujte pozdní broskve(slizeň v září),ty jsou méně náchylné na kadeřavost. Dají se vypěstovat velice kvalitní broskve přimo z pecky jak bílomasé tak žlutomasé, navíc je nenapada- jí vosy.


Reagovat
HonzaKpp 11.07.16

Na broskve aplikujeme z jara postřik Sulka ještě před vyrašením pupenů a máme klid. Ještě zmíním že je třeba dbát na to aby okolní teplota nebyla méně než 7°

[male]Edit admin – odkaz[/male]


Reagovat
Re: HonzaKpp | horčica 12.07.16

Díky za Váš příspěvek o té teplotě, je to v podstatě základní věc, kterou je nutno si ohlídat. přeji příjemný den


Reagovat
ladu11 12.07.16

Také mám pozdní broskev sklizeň v září, plodí 3 roky, zatím jsem spokojená, nestříkám a má i letos plody je darovaná z pecky od známého


Reagovat
forman 01.05.17

Má zkušenost je taková, že nejlépe funguje 5% roztok SULKY a to i v případě, že se strupovitost vrátí, obzvláště pak u letních odrůd. Napadené listy opadají a na jejich místě vyraší nové zdravé listy. Mnoho zdaru. http://www. konev. cz/diskuse/ka­deravost-broskvone-197/#


Reagovat
Vercaaaaaaa 17.05.17

Dobry den chci se zeptat kdyz mam stromek s kaderavosti, která tedy nepřežije je reálná šance mít pristi rok zdravý strom bez postriku?


Reagovat
forman 17.05.17

Kadeřavost broskvoní je plísňové onemocnění. Pokud přesně neodhadnete dobu kdy je třeba použít postřik (většinou před puknutím prvních pupenů) a to opakovaně je pravděpodobné, že se strupovitost bude opakovat. Záleží samozřejmě na průběhu jara.


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.