Diskuze

Komposty a mulče

Kompost - slupky z buráků


adajida 31.01.14

Dobrý den, měla bych dotaz. Je možné dávat slupky z burských oříšků do kompostu? Někdy v roce 2011 jsem je tam dávala a jsou tam stále. Dva roky už je do kompostu nedávám. Vůbec se nerozloží. Ale zase možná tu půdu nakypří. Nevím. Může mi někdo poradit. Díky. Hana


Reagovat
keramo 31.01.14

Dobrý večer paní Hano.
Potěšilo mě že se slupky nerozloží. Nemám s nimi žádné zkušenosti
ale nechal jsem si je na zkypření půdy u problémových mučenek. Jsem rád, že je mohu použít. Moc děkuji…keramo.


Reagovat
Re: keramo | adajida 01.02.14

Děkuji za ohlas. Asi je tam budu tedy taky dávat(na to zkypření), ale už ne v takovém množství. Já jsem totiž buráková.


Reagovat
Anonymni 17.09.21

Zdravím, mám takový dotaz. Chtěla bych se k planetě zachovat správně a moc ji netrápit a nevím si rady s kompostem a kompostováním. Bydlím v bytě a hledám nějaké ty alternativní cesty jak vlastně na kompostéry https://www.testino.cz/kompostery . Jestli si mám kompost koupit, nebo třeba z něčeho sestavit sama a koupit si žížaly nebo co vlastně s tím.


Reagovat
Anonymni 10.06.22

It is especially decent, though look into the tips during this home address. 밤알바


Reagovat
Anonymni 11.06.22

This is helpful, nonetheless it can be crucial so that you can check out the following website: polyester


Reagovat
Anonymni 24.06.22

You possess lifted an essential offspring..Blesss for using..I would want to study better latest transactions from this blog..preserve posting.. https://www.unitedluxuryshop.net


Reagovat
Anonymni 30.06.22

Beaver says I also have such interest, you can read my profile here: exclusive beats


Reagovat
Anonymni 12.07.22

I encourage you to read this text it is fun described … Shibu Inu


Reagovat
Anonymni 13.07.22

Here you will learn what is important, it gives you a link to an interesting web page: 발기부전


Reagovat
Anonymni 04.08.22

Thanks for writing such a good article, I stumbled onto your blog and read a few post. I like your style of writing… https://happynews.com/…-size-women/


Reagovat
Anonymni 04.08.22

Wesley Virgin has made his impact on the business and Internet marketing world both as a popular Internet personality and as a successful serial entrepreneur and investor who has made millions of dollars through his work with his company WV Media. Wesley Virgin


Reagovat
Anonymni 05.08.22

I just thought it may be an idea to post incase anyone else was having problems researching but I am a little unsure if I am allowed to put names and addresses on here. who got baptized twice


Reagovat
Anonymni 14.08.22

Profit primarily prime quality items – you can understand them all within: decorating the top of your entertainment cen­ter


Reagovat
Anonymni 09.09.22

I like to recommend exclusively fine plus efficient information and facts, hence notice it: high gloss cabinets


Reagovat
Anonymni 31.01.23

Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon! ambbet168


Reagovat
Anonymni 03.02.23

Thanks , I have just been looking for info approximately this topic for ages and yours is the best I’ve found out till now. However, what concerning the conclusion? Are you certain in regards to the supply? ยูฟ่า เว็บตรง


Reagovat
Anonymni 18.04.23

This blog was extremely extraordinary, never observed an incredible blog like this previously. I think I am going to share this to my companions. pgwallets


Reagovat
Anonymni 19.04.23

I haven't checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I'll add you back to my everyday blog list. You deserve it my friend. ufa168 vip


Reagovat
Anonymni 21.04.23

I really appreciate this wonderful post that you have provided for us. I assure this would be beneficial for most of the people. สมัคร ufabet1688


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.