Diskuze

Kaktusy a sukulenty

Netřesk – pěstování, fotky


Jura007 11.04.10

Tak tady přidám něco málo foteček těchto nenáročných rostlin. Dneska je to první, pořízená ještě vloni v září…


Reagovat
Re: Jura007 | george5167 16.07.12

Vypadá to, že „netřeskáři“ vymřeli. Já si myslím, že jen málo druhů je tak vděčných jako sempervivum. Některé údaje mluví asi o 1800 varietách. Já sám užívám plošky 30 × 30 až 30× 50 cm v „Exotické zahradě“ v Praze pro jejich fotogeničnost.

Pokud se najde někdo, kdo má v zahradě zajímavé hybridy / bílé, žluté, červené, od calceolarium, mimořádně chlupaté /, koupím, směním, dám za ně sukulenty, které nejsou běžně k dostání. Rád směním Crasula „Propeller“,Ma­lephora crocea a spoustu dalších exotů a alpinek. Chcete-li mne navštívit / podívejte se na www.exotickazahradapraha.cz /, musíte si domluvit termín nejlépe telefonem na 606 230 551.


Reagovat
Re: george5167 | Jarmila 46 17.07.12

Nádherná zahrada.Moc se divím, že kaktusy a sukulenty taky tak parádně přežívají naší zimu venku. Já to mám v miskách a před mrazem jdou domů. Venku, na stálo, mám jen netřesky. Bohužel to mám do Prahy moc daleko, jinak bych se jela hned podívat. Nádherné, zdravím!!! :potlesk: :kytka: :mavam:


Reagovat
Re: george5167 | Pankrác 09.11.14

, netřeskáři nevymřeli, pouze nikam nepíší. Netřesky pěstuji již 30 let, mám 37 druhů, abych udržel každý druh zakládám každý rok novou matečnici, přebytky osazaji suché zdi na zahradě, ve volné mám rostliny o průměru až 15 cm, celé koberce, v každé stěrbině, v každém hrnci,


Reagovat
Re: Jura007 | MILUSv 02.10.12

Netradiční osázení, jen se musejí více zalévat. Zahradnictví Valinová


Reagovat
Re: MILUSv | kyti5 02.10.12

Dneska jsem si udělala radost – netřesky nikdy neuklízím jsou celoročně venku, jak bych je dloubala ze záhonů? A ani je nijak nepřikrývám na zimu.


Reagovat
Jura007 11.04.10

Tak to s těma fotečkama zkouším ještě jednou…


Reagovat
Jura007 11.04.10

A tady je blízký příbuzný netřesků, nechrastec písečný (Jovibarba sobolifera). Jediný původní druh u nás. Roste na jižní Moravě, řídce se vyskytuje blízko hranic s Rakouskem…

Toto je taky fotka z loňského podzimu. Letos na jaře už jsou trochu vzrostlejší…


Reagovat
Lesina 11.04.10

Také pěstuji netřesky, ale protože naše zahrada je zatím ve stavu zrodu, není to ještě dokonalé…


Reagovat
Jura007 11.04.10

No, zahrada ve stavu zrodu – tak to jsme dva… Ztéhleté kamenité plochy chci jednou mít „živý atlas“ na určování druhů netřesků. No nejdřív tak za tři roky....... :cry:


Reagovat
Lesina 11.04.10

I tak jsi dál než já :D

Ale času dost :D


Reagovat
Jura007 11.04.10

Ještě mě tak napadá: o netřeskách jsem sehnal jedinou knížku – Petr Horáček: Netřesky, vydal Computer Press 2005. No a pak dva články v časopisech (Receptář na každý dena Naše krásná zahrada). Nemá někdo ještě něco navíc???


Reagovat
Jura007 14.04.10

Jééé, promiňte… Dneska jsem si všiml jedné nepříjemné věci… Jovibarba sobolifera má správně být nechrastec výběžkatý, ten je na fotce, tak se omlouvám… Holt strojař zabrousí do kytiček a už se mu pletou… :oops:


Reagovat
Nijara 21.04.10

Tak jsem myslela,že budu za chytrou ...... ale! Mám knihu P.Herynek Sukulentní bonsaje a J.Janda Sukulenty ale bohužel netřesky tam nejsou.


Reagovat
Lesina 21.04.10

Juro, potřebuju radu…

Budeme nakonec opravdu dělat naši terásku (hurá!), ale máme s tím několik problémů. Jednak nám zbyde hromada šutrů, tak mě napadlo, že odkopanou hlínu z terásky navrstvíme na rohový extrémně suchý záhon (vrstva hlíny zásobárna vody, navíc potřebujeme trochu zvednout terén), na to přijdou ty šutry a mezi ně cosik osázet – určitě by šly i netřesky, že? Ale celkově, jsou nějaká pravidla pro zakládání šutrového záhonu?

A druhak, vydrží netřesky vykopané cca dva tři týdny? Provizorně bych je naskládala na široký květináč s hlínou…


Reagovat
Jura007 21.04.10

No, já bych řekl – nesmějí jim oschnout kořeny. Tím „oschnout“ se rozumí, aby nebyly vystaveny prudkému slunečnímu úpalu. Já jsem je nechal jednou vyryté čtyři dny, prostě jsem na ně zapomněl. Pak jsem je hned píchnul do hlíny – a nic se nestalo. Ale tak dlouho, jak chceš ty, by asi nevydržely. Dej je někam provizorně, kořeny zahrň hlínou, jen tak letecky je pokrop vodou – a víc bych to neřešil.


Reagovat
Jura007 21.04.10

Zásadu pro šutrový záhon znám jedinou – aby šutry neujížděly, mají být ze dvou třetin v zemi (minimálně). Zbytek může a nemusí vyčnívat. Jinak – jak se komu líbí, tak si to sestaví…


Reagovat
chuanitka 21.04.10

Juro, mám taky pár netřesků, ale zatímco zbytek skalky bují, netřesky spíš přežívají :think: Co by jim mohlo vadit? Třeba špatné pH půdy? Nějaké jiné rostliny? Napadá tě něco?


Reagovat
Jura007 21.04.10

Netřesky nemají rády vlhko a plísně… nevím co z toho připadá u vás v úvahu. Když je necháš smažit na sluníčku a přitom nebudou mít kořeny ve vzduchu, tak si všechno uregulujou samy… včetně toho pH půdy. Jsou to nezmaři, většinou ze subtropů a hor.

Pak mě ještě napadjí jacísi specifičtí červci, ale s tím zkušenost nemám.


Reagovat
Jura007 22.04.10

Ještě mě tak napadá – možná od nich čekáš moc velké objemové nebo délkové přírustky. Tak to by ses nedočkala. Ta rostlina totiž tři nebo čtyři roky sbírá sílu k jednomu jedinému – a by vykvetla a potom matečná růžice zahyne. Napřed se jí začne zvedat střed růžice do výšky a po dosažení tak 6 až 12 centimetrů – to podle druhu a velikosti růžice – už mezi těma dužnatýma listama vidíš uprostřed stonek. Pak se do všech stran rozloží květenství – no a pak odkvete a odchází ze scény, děkovat netřeba… :-(


Reagovat
chuanitka 22.04.10

[citace] Jura007 píše: Ještě mě tak napadá – možná od nich čekáš moc velké objemové nebo délkové přírustky. Tak to by ses nedočkala. Ta rostlina totiž tři nebo čtyři roky sbírá sílu k jednomu jedinému – a by vykvetla a potom matečná růžice zahyne. Napřed se jí začne zvedat střed růžice do výšky a po dosažení tak 6 až 12 centimetrů – to podle druhu a velikosti růžice – už mezi těma dužnatýma listama vidíš uprostřed stonek. Pak se do všech stran rozloží květenství – no a pak odkvete a odchází ze scény, děkovat netřeba… :-( [/citace] Aha, to bude ono. Mám je tam asi 2,5 roku, takže „velký třesk“ ještě nenastal. Všude vídám velké plochy, tak mě to zaráželo. Díky :wink:


Reagovat
Jura007 22.04.10

NO PROTO JE TO TAKY netřesk… Vypadá dobře, pokud nenastane „třesk“..... :lol:

No ale ve skutečnosti byl netřesk střešní (nebo taky netřesk evropský…) vysazovaný na střechy blízko okpaů a lidi věřili, že „do domu toho blesk netřeskne“… Tak proto netřesk.


Reagovat
Jura007 25.04.10

Tak dneska jsem vykonal kromě jiného taky „netřeskovou přehlídku“.

Tady je vidět, že nechrastec výběžkatý už úspěšně bují… Tohle je makrofotka, ty největší hlávky mají ve skutečnosti průměr necelé dva centimetry…


Reagovat
Jura007 25.04.10

Lesi, tady máš vyfocenou jednu mou trpkou zkušenost s volným skládáním kamenů do skalky. Asi před pěti lety jsem je volně skládal nad úroveň terénu, mezery zasypal hlínou a osadil netřeskama. Hlínu během pěti let vzala voda a kořeny netřesků trčí ve vzduchu. Ale ony ty potvůrky subtropické se s tím do určité míry dokážou vyrovnat.


Reagovat
Jura007 25.04.10

… a ještě jednou detailněji…


Reagovat
Jura007 25.04.10

A jako nášup ještě netřesk brvitý (loňská podzimní výsadba).


Reagovat
Moth 29.04.10

Tak já jsem si netřesky uloupila při procházkách na opuštěných stráních … zatím je držím v truhlíku, než pro ně bude připravené místečko, ale drží se statečně ;-)


Reagovat
Moth 29.04.10

A ještě jeden kapitální kousek z babiččiny zahrádky … Ten má ve skutečnosti průměr skoro 15 cm.


Reagovat
Jura007 29.04.10

Moth, ty truhlíky by ale neměly být v interiéru – to je jen taková poznámka na okraj. Kamarádova přítelky ně je chtěla pěstovat za oknem (už je to pár let) a v předjaří je napadla nějaká plíseň nebo co. Prostě je to rostlina venkovní a v místnosti nevydrží.


Reagovat
Re: Jura007 | racochajda 06.08.12

Mám ho v kuchyni na okne uz 2 roky a dari se mu skvele, je uz dvakrat takovy co byl do prumeru


Reagovat
Moth 29.04.10

Nene, nejsou, je to všechno venku před barákem ;-) Dík.


Reagovat
julisek 20.11.10

no , jak vidím ,tak tady někdo opravdu ujíždí na netřescích – a máte je nádherné !!! :lol: :lol: já jsem našla za plotem pár švestkových spalků , které už měly trochu ohnilé letokruhy, tak jsem to ohnilé vydloubala a dala tam rašelinu s pístem a nasadila netřesky a jsou hezké… :mrgreen: :-)


Reagovat
julisek 20.11.10

jojo, z hor .. byli jsme na na Malé Fatře kde trčely kameny a skály ze země a byly porostlé nadherným netřeskem a rozkvetlou mateřídouskou ..bylo to hezké


Reagovat
sempervivum 29.12.11

VÍCE http.//semper­vivum.aforumfre­e.com


Reagovat
smajlicek90 14.04.13

Prosím poraďte koupila jsem si netřesky a zasadila jsem je do záhonku s rozestupy od sebe teď koukám že navazují na sebe (jsou spojene) mám zasadit jeden vedle druhého nebo se takhle rozrostou?


Reagovat
Anonymni 07.04.18

Dobrý den. Je zde ještě nějaký aktivní „blázen“ do netřesků? Rád bych rozšířil počet mých miláčků a nabízím výměnu. Předem děkuji za odpověď(i). :-) https://www.facebook.com/…moranech.cz/


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.