Nemoc meruňky

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
Halka
26 příspěvků 02.05.10 16:54
Nemoc meruňky

Ahoj pěstitelé,
dnes jsem si všimla, že naší meruňce zasychají konce větviček. Nevíte, čím by to mohlo být.
Je asi 10 let stará, krásně plodí, letos opět nádherně kvetla a teď tohle.
Prosím poraďte,
Díky,
 Halka

Reakce:
 
Jura007
192 příspěvků 02.05.10 17:16

Halko, obávám se, že je to projev takzvané „mrtvice meruněk“. Už jsem takto viděl umírat desítky meruňkových stromků. Většinou právě v tomto věku.

Za sebe - ale jsem strojař, tak to ber prosím s rezervou - bych poradil toto - rozhodně do ní v této době neřežte, no ale kdybyste se k tomu přece jenom odhodlali, tak hned z toho pozemku ukliďte všechny uříznuté/ustřihnuté větvičky, rány zatřete a pokud možno odstraňte i piliny po řezu. Teď totiž začíná "létavé období největšího nepřítele meruněk - drtníka mandloňového. Ten mně taky pár stromů zlikvidoval. A kácet vlastníma rukama něco, co člověk vypiplal, to je taky veselé… :twisted:

Ještě mě tak napadá, zkus napsat soukromou zprávu Mufině, ta se už v minulosti na emimi projevila jako zkušená zahradnice, jestli to dokonce nestudovala…

 
Jura007
192 příspěvků 03.05.10 17:44

Ještě jsem si dneska po probuzení vzpomněl na jednu takovou dost podstatnou maličkost. Je rozdíl, když začnou uvadat lístky po celé délce hlavních větví naráz - to už asi bude „mrtvice“ - nebo když uschnou lístky na větvičce v délce tak 10 až 15 centimetrů. To druhé je vcelku normální a zahrádkáři na jižní Moravě říkají, že meruňka metlovatí (pozor neplést s nemocí švestek zvanou „metlovitost“, to je něco jiného!) Metlovité větvičky na meruňce ničemu nevadí, 14 dní po sklizni se jednoduše zaštípnou sadařskýma nůžkama a je hotovo.

 
ZuzaM
14 příspěvků 09.05.10 13:02

Nemusí to být mrtvice, ale moniliový úžeh. Při něm zasychají i květy a nejsou z nich pak plody. Doporučuji ostříkat každý rok před a po květu Baycorem, Rowralem nebo Horizontem.

 
jiříz  19.01.11 15:14

Zuzam to vystihla, je to ono včetně postřiků a doby aplikace.V pos­ledních letech je to čím dál častější, je nutno otrhat všechny plody, které moniliózou uhnily a zaschlé zůstaly na stromě, rozšiřují infekci, je nutno je zlikvidovat mimo zahradu

 
jirkapospa
8 příspěvků 11.06.12 09:49

Dobrý den, nejsem odborník ale letos jsem byl upozorněn zkušeným sadařem na tzv. SPÁLU na meruňce (monilioza)takže podle popisu projevů usýchání bych se i já přiklonil k monilioze, Jurou popisovaná mrtvička likviduje celé větve, mnohdy celý strom, bohužel to teď na vlastní oči prožívám na dvou meruňkách, jedná komplet, jedna částečně, jejich stáří je 8 let. Je to smutné ale nic s tím neuděláme. Přeji krásný den a hodně sluníčka. JIRKA

 
yweta
1 příspěvek 18.08.12 20:59

Dobrý den,
chtěl bych vás porposit o radu - názor.
Koupili jsme baráček se zahrádkou (3 roky nikdo nebydlel). Zahrada zarostlá,
takže momentálně sekáme a sekáme.
Mezi stromyk je i meruňka. Plody jsem sesbírali, ale teď jakoby sesychá. Zkusili jsme i zálévat, ale zlepšení se nedostavilo.
Pokud by se jednalo o mrtvici, co s takovým stromkem? Lze takový stromek vůbec zachránit, případně jak?
 Děkuju

 
Malovec  17.05.13 20:09
Konce větviček

Letos jsem se setkal s podobným problémem. Jenže meruňka je dvouletá, navíc příznaky neodpovídají všeobecnému popisu mrtvice. Tak nevím.

 
zulejda  20.05.13 17:21
prosím o radu

Prosím nejsem odborní předloni jsem si koupila malou meruňku a letos začala krásně dávat list ale pak se zkroutili ještě mi nekvetla a ta nevím co jí je díky za každou radu

 
honza55  10.06.13 18:10
padáni plodu merumek

Dobrý den.
Každý rok mam merunku obalenou květy, poté se z květu vyvinou merunky, které rostou až do téhle doby, zhruba do června, maji velikost asi 3cm v průměru. A tehdy začnou opadávat ve velkém. Deně sbiram tak malý kyblik těchto plodu.Na stromě toho potom moc nezustane. Jinak by byla vždy velka uroda. Vedle soused ma také merunku asi 30m od me a tam nespadne ani jeden plod. Poradí mi nekdo co s tim. Merunka je asi 25 let a nedherne roste. Bohužel každy rok takhle opada.
Děkuji za rady

 
Pavel Polák  25.04.15 13:56
nemoc meruněk

Dobrý den prosím o radu nejsem odborník mladá tříletá meruňka letos nádherně kvetla po odkvětu některé větvičky zaschly a na některých větvích se objevila
smola je to už druhá meruňka která mi na tomto stanovišti uschla. Děkuji za radu

 
Halwor  07.05.15 17:56
nemoc meruněk

Ahoj, jasný případ moniliozy…výše je zmíněno, postřik před a po květu. Mám meruňku druhý rok a letos mi taky onemocnila :(

 
mildanek1
37 příspěvků 07.05.15 19:40
nemoc

Loni dostaly moniliozu tři meruně, jedna to má mimo jedné větve za sebou, druhá znovu suché konce větví, třetí taky nic moc. Počítám, že na podzim ty dvě říznu u země. Na podzim proto, že by mi nařezané dříví asi zmizelo, zrovna jako všecko železo ze zahrady. :D Zahradu mám pár km za městem, takže netáhla šmejděj po zahradách.

 
Rudla Smolka  01.07.15 14:14
poradit

Vloni jsme měli krásné merunky a letos jsou jako špendlíky, poradte co mám dělat.

 
KOFČA  13.08.15 20:07
dirky v listech meruňky

Máme mladou samosprašnou meruňku Kjóto, každý rok se objeví malé dirky na listech. Letos prvně plodila a skvrnky se při dozrávání objevily i na meruňkách.
Prosím o radu čím a kdy postříkat.
 Díky

 Váš příspěvek