Nová zahrada - fotogalerie

Fotoalbum tématu (2) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
Kafila
2 příspěvky 12.05.10 15:57
nová zahrada

Hezký den,v létě se budeme stěhovat do domečku a upravovat,nebo spíše zakládat zahrádku. ráda bych tam měla jak okrasné tak užitečné rostliny. Potřebovala bych poradit co se tam dá vysadit,jelikož půdní podmínky nejsou ideální- část pozemku je lesnatá - tam chceme dát borůvky, brusinky a jahody a něco né moc náročného na světlo…na druhou část pozemku svítí skoro celý den sluníčko,ale půda je více jílovitá a má vysoký obsah železa (dokonce reznou kmeny stromů - některé až do 1/2m). Čemu by se tam dařilo? Plevel a trávy tam rostou jedna báseň :lol:

Reakce:
 
Jura007
192 příspěvků 12.05.10 16:11

Že je půda jílovitá, to je dobrý signál pro pěstování jabloní. V České republice tak nějak platí, že náš jíl obsahuje hodně stopového bóru - a ten brání hnilobě u jablek. Naopak bych skoro vyloučil pěstování broskví, no a skoro i meruněk. Neměl by být problém s rybízem. Vzhledem k vlkosti (pozemek je u lesa) bude asi dost častá hniloba jahod (Tady bych doporučil jen tu osluněnou část a udělat z navážky asi 40 cm vysoké záhony - „hrobečky“.) No a bylinky takové ty „stínomilné“.

Ještě napadá - vinná réva by možná na slunné části šla, no ale lepší by to bylo u jižní stěny domu, pokud je osluněná. Záleží ještě na tom, jestli v krajině existuje o dost nižší místo (např. koryto potoka), aby se réva nenacházela v „mrazové kotlině“.

 
admin
28 příspěvků 12.05.10 18:13

Mírně jsem upravil název tématu - můžete přidávat také fotky své zahrady na inspiraci :-)

 
morena  12.05.10 18:18

8-o…nevím, stromy nereznou od obsahu železa v půdě. Kůra může být porostlá zelenými řasami s vysokým obsahem karotenoidů ( rod Threntepohlia), ničemu to nevadí.
 http://favi.cz/…race/zahrada

 
BaraF
22 příspěvků 13.05.10 10:19

Záleží jak je zahrada veliká.
jestli chceš pěstovat něco užitkového (zeleninu, bylinky) tak by to asi chtělo vyčlenit záhon na vhodném místě a jílovitou půdu zlehčit a dodat živiny. Na podzim si sežeň písek, hnůj nebo kompost, záhon přeryj a zaprav tam směs písku a substrátu. Na jaře zkypřit a může se sít a sázet.
Na zalesněnou část klidně lesní plody a taky jahody (ale ne do folie nebo do mulče, bude to hnít a zarůstat mechem) a taky stínomilné kytky - kapradiny, konvalinky, bergenie, hosty a pod nějaký strom dejte Clematis (kořeny by měly být ve studené vlhké půdě a pnout by se měl právě na otevřené slunce, třeba na větev stromu).
A se zahradou jako s nábytkem, ne všechno hned, nejdřív přemýšlejte a pozorujte (jak jde zahradou slunce, kde by bylo vhodné posezení, pískoviště, sušák na prádlo, odkud jde hluk…). A pak postupně realizujte. Hodně zdaru, je to radostná práce!

 
Darius  18.05.10 09:58
krasa a užitek

1. Na jílovité půdě bych založil širší ohrazený kompost a časem jej posypal hlínou a proměnil na vysoký záhon
2. Jeden stinný kout bych osadil zajímavými rostlinami místního biotopu - lze tak přispět k udržení ohrožených druhů. U lesa roste např měsíčnice, udatna, konvalinka, petrklíč, kapradiny, borůvky, lýkovec, trnka, břečťan, bez černý bez horský (bezy nejsou vhodné pro alergiky); vlhkomilné: košíkářská vrba, kyprej, medvědí česnek, karbinec, vrbovka, máta aj.

 
Kafila
2 příspěvky 18.05.10 13:56

Děkuji moc za odpovědi…foto přiložím jak jen se mi to povede.
Zahrádka má něco kolem 3,5 ha…tak myslím, že se tam dá dosytosti vyřádit :-) jen jsem nevěděla jak a s čím začít :think: a co nemá vůbec cenu zkoušet

 
Jura007
192 příspěvků 18.05.10 15:53

Já hlava děravá!!! Až potom, co psal Darius, mě to trklo: z toho stinného koutu by se dalo udělat útočiště kapradin. Roste jich běžně u nás 14-15 základních druhů, no a některé vypadají docela nezvykle; třeba jelení jazyk celokrajný - ten tu myslím byl už před dinosaury.

 
Jura007
192 příspěvků 22.05.10 14:14

Takže tady je fotka jeleního jazyku z brněnské botanické zahrady. buete se divit, ale i tohle JE kapradina…

 
Jura007
192 příspěvků 22.05.10 14:15

A ještě jedna fotečka kapradinového zákoutí…

 
bombastic.1
33 příspěvků 22.05.10 20:18
Vaše zahrada

Nejprve blahopřeji k lepšímu životu ve Vašem domečku.Víte četl jsem tady názory a některé jsou opravdu rozumné (Bára E atd.).Pokud tam máte špatnou (jílovou) zeminu je lepší alespoň část 30-50cm odstranit navést kravský hnůj a navrch ornici.To Vás čeká ať chcete nebo ne (kultivace trvá roky).Dál musíte vědět kde budete mít různé zahradní stavby altán nebo pergola ,grilovací kout a nebo jen posezení u jezírka atd.To si musíte velmi dobře rozvážit.Veškeré pozdější změny jsou náročné na práci i finance.Poté upravovat terén(srovnávat nebo zídkami vytvářet nerovnosti terénu).Vytvořit si třeba skalku záhony pro růže atd.Poté do toho vložit čarověníky a kosodřeviny vonící a kvetoucí keře a nakonec velice s rozvahou a citem stromy.Nesmíte zapomenot za 20 let že vyrostou a budou stínit.Motorovou pilou to sice uříznete ale 20 roků to nevrátí.Měli by jste tam mít rostliny co jsou Vám příjemný a máte rádi,Vy tam budete žít a odpočívat.Přeji Vám aby se Vám dařilo a doufám že se zde pochlubíte fotkou. Přeji hezký večer.

 Váš příspěvek