Diskuze

Tipy na zkrášlení zahrady /dekorace

Nová zahrada - fotogalerie


Kafila 12.05.10

Hezký den,v létě se budeme stěhovat do domečku a upravovat,nebo spíše zakládat zahrádku. ráda bych tam měla jak okrasné tak užitečné rostliny. Potřebovala bych poradit co se tam dá vysadit,jelikož půdní podmínky nejsou ideální- část pozemku je lesnatá – tam chceme dát borůvky, brusinky a jahody a něco né moc náročného na světlo…na druhou část pozemku svítí skoro celý den sluníčko,ale půda je více jílovitá a má vysoký obsah železa (dokonce reznou kmeny stromů – některé až do 1/2m). Čemu by se tam dařilo? Plevel a trávy tam rostou jedna báseň :lol:


Reagovat
Jura007 12.05.10

Že je půda jílovitá, to je dobrý signál pro pěstování jabloní. V České republice tak nějak platí, že náš jíl obsahuje hodně stopového bóru – a ten brání hnilobě u jablek. Naopak bych skoro vyloučil pěstování broskví, no a skoro i meruněk. Neměl by být problém s rybízem. Vzhledem k vlkosti (pozemek je u lesa) bude asi dost častá hniloba jahod (Tady bych doporučil jen tu osluněnou část a udělat z navážky asi 40 cm vysoké záhony – „hrobečky“.) No a bylinky takové ty „stínomilné“.

Ještě napadá – vinná réva by možná na slunné části šla, no ale lepší by to bylo u jižní stěny domu, pokud je osluněná. Záleží ještě na tom, jestli v krajině existuje o dost nižší místo (např. koryto potoka), aby se réva nenacházela v „mrazové kotlině“.


Reagovat
admin 12.05.10

Mírně jsem upravil název tématu – můžete přidávat také fotky své zahrady na inspiraci :-)


Reagovat
morena 12.05.10

8-o…nevím, stromy nereznou od obsahu železa v půdě. Kůra může být porostlá zelenými řasami s vysokým obsahem karotenoidů ( rod Threntepohlia), ničemu to nevadí. http://favi.cz/…race/zahrada


Reagovat
BaraF 13.05.10

Záleží jak je zahrada veliká. jestli chceš pěstovat něco užitkového (zeleninu, bylinky) tak by to asi chtělo vyčlenit záhon na vhodném místě a jílovitou půdu zlehčit a dodat živiny. Na podzim si sežeň písek, hnůj nebo kompost, záhon přeryj a zaprav tam směs písku a substrátu. Na jaře zkypřit a může se sít a sázet. Na zalesněnou část klidně lesní plody a taky jahody (ale ne do folie nebo do mulče, bude to hnít a zarůstat mechem) a taky stínomilné kytky – kapradiny, konvalinky, bergenie, hosty a pod nějaký strom dejte Clematis (kořeny by měly být ve studené vlhké půdě a pnout by se měl právě na otevřené slunce, třeba na větev stromu). A se zahradou jako s nábytkem, ne všechno hned, nejdřív přemýšlejte a pozorujte (jak jde zahradou slunce, kde by bylo vhodné posezení, pískoviště, sušák na prádlo, odkud jde hluk…). A pak postupně realizujte. Hodně zdaru, je to radostná práce!


Reagovat
Darius 18.05.10
  1. Na jílovité půdě bych založil širší ohrazený kompost a časem jej posypal hlínou a proměnil na vysoký záhon
  2. Jeden stinný kout bych osadil zajímavými rostlinami místního biotopu – lze tak přispět k udržení ohrožených druhů. U lesa roste např měsíčnice, udatna, konvalinka, petrklíč, kapradiny, borůvky, lýkovec, trnka, břečťan, bez černý bez horský (bezy nejsou vhodné pro alergiky); vlhkomilné: košíkářská vrba, kyprej, medvědí česnek, karbinec, vrbovka, máta aj.

Reagovat
Kafila 18.05.10

Děkuji moc za odpovědi…foto přiložím jak jen se mi to povede. Zahrádka má něco kolem 3,5 ha…tak myslím, že se tam dá dosytosti vyřádit :-) jen jsem nevěděla jak a s čím začít :think: a co nemá vůbec cenu zkoušet


Reagovat
Jura007 18.05.10

Já hlava děravá!!! Až potom, co psal Darius, mě to trklo: z toho stinného koutu by se dalo udělat útočiště kapradin. Roste jich běžně u nás 14–15 základních druhů, no a některé vypadají docela nezvykle; třeba jelení jazyk celokrajný – ten tu myslím byl už před dinosaury.


Reagovat
Jura007 22.05.10

Takže tady je fotka jeleního jazyku z brněnské botanické zahrady. buete se divit, ale i tohle JE kapradina…


Reagovat
Jura007 22.05.10

A ještě jedna fotečka kapradinového zákoutí…


Reagovat
bombastic.1 22.05.10

Nejprve blahopřeji k lepšímu životu ve Vašem domečku.Víte četl jsem tady názory a některé jsou opravdu rozumné (Bára E atd.).Pokud tam máte špatnou (jílovou) zeminu je lepší alespoň část 30–50cm odstranit navést kravský hnůj a navrch ornici.To Vás čeká ať chcete nebo ne (kultivace trvá roky).Dál musíte vědět kde budete mít různé zahradní stavby altán nebo pergola ,grilovací kout a nebo jen posezení u jezírka atd.To si musíte velmi dobře rozvážit.Veškeré pozdější změny jsou náročné na práci i finance.Poté upravovat terén(srovnávat nebo zídkami vytvářet nerovnosti terénu).Vytvořit si třeba skalku záhony pro růže atd.Poté do toho vložit čarověníky a kosodřeviny vonící a kvetoucí keře a nakonec velice s rozvahou a citem stromy.Nesmíte zapomenot za 20 let že vyrostou a budou stínit.Motorovou pilou to sice uříznete ale 20 roků to nevrátí.Měli by jste tam mít rostliny co jsou Vám příjemný a máte rádi,Vy tam budete žít a odpočívat.Přeji Vám aby se Vám dařilo a doufám že se zde pochlubíte fotkou. Přeji hezký večer.


Reagovat
Anonymni 12.07.18

Také blahopřeji k novému domu, co se týče zahrady, určitě bych zapřemýšlel nad nějakým překným ratanovým nábytkem a vedle něj i nad bazénem z https://hrackyzadobrekacky.cz/…ltraci-gagzo , který Vás obzvlášť v horkých letních dnech krásně osvěží.


Reagovat
Anonymni 09.12.19

Jojo, ten ratanový zahradní nábytek určitě není špatný nápad. Já si ale myslím, že na zahradu by se vám mohla hodit třeba i nějaká pěkná konvička na zalévání. Já si třeba před časem pořídila tuto https://www.emako.cz/…-na-zahradu/ a nemůžu si ji vynachválit. :-)


Reagovat
Anonymni 14.10.23

Hlavně neudělejte tu stejnou chybu jako my a nejdřív si na zahradě zařiďte ty největší věci, jako je pergola, bazén, stání na auto atd. Já jsem taky začala kytkami, protože jsem chtěla mít zahradu hned zkrášlenou, a teď je musím pořád přesazovat :-D . Pergolu sice ještě pořád nemáme, ale už jsme si koupili alespoň zahradní nábytek , abychom měli na čem sedět :-) .


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.