Diskuze

Zahradní stavby a nábytek

Obnova nátěru starší pergoly - čím?


Lesina 23.04.10

Ahoj :)

Máme na zahradě starší pergolu a notně by potřebovala obnovit nátěr – poradíte čím? Ideální by byla silnovrstvá lazura tmavšího odstínu (teak, ořech, mahagon…) – je mi i jedno, zda to bude syntetika nebo vodouředitelný lak (obecně mám raději to druhé, ale bude to venku…) – jenže… Odmítám brousit a odstraňovat zbytky starého nátěru – a jsem si tím naprosto jistá :D

L.


Reagovat
Jura007 23.04.10

Lesi, základní rozdíl mezi syntetikou a lazurou, mořidelm nebo jak to nazvem je ten, že syntetika při nanášení dalších vrstev roste do výšky, kdežto mořidlo se vpíjí. Ale mořit můžeš dřevo jen za předpokladu, že předtím nebylo natřené syntetikou, olejovkou atd. Pokud natřené bylo, musíš ho obrousit na „holé“ dřevo. Tím se ti trochu zužuje výběr nátěrových hmot podle toho, čím byl provedený starší nátěr. Jinak bych asi vybral vodou ředitelnou lazuru, výrobce COLORLAK Uherské Hradiště (jednak jsem patriot :-D , jednak už jsem na ni zvyklý.)


Reagovat
Lesina 23.04.10

Juro, technicky to chápu, nejsem natírací nováček – mořidlo je jen pigment (rozpuštěný ve vodě nebo v lihu), co se vpíjí do dřeva, jen ho zbarví, ale jinak nechrání, lazura dřevo i chrání a také se vpíjí, barva vytváří obal na dřevu. A silnovrstvá lazura je něco mezi. Zkoušeli jsme i krém na dřevo a oleje. Jen jsem až dosud vždy natírala pouze čisté dřevo – ať už nové nebo dokonale ošetřené. Ale brousit na dřevo tu pergolu odmítám…

Šlo mi o to, že netušíme, čím byla pergola natřená původně, proto jsem řešila, co použít přes. S manželem jsme si tipli, že to byla pravděpodobně nějaká lazura, tak jsme se podle toho zařídili – a uvidíme.

No, už jsem nakoupila – cosi, jen netuším co :D Kouknu zítra.

Teda je to silnovrstvá vodouředitelná lazura, ale netuším výrobce. Vím odstín :D Nakoupila jsem i hrubý smirek na hadru a impregnaci (kupodivu je ta impregnace syntetická, ale prý patří k sobě), brousit budu jen lehce to, co je uvolněné, nijak to dřít nehodlám. Takže zítra ji lehce osmirkuju bruskou, natřu impregnací na místech bez nátěru a v neděli budu natírat. Snad stihnu oba nátěry. Mezitím ještě natírám lavičku, na ni mám mám teda syntetiku.

A chystám se na stolek, stoličku, vojenský kufr a truhlu…


Reagovat
Lesina 26.04.10

Tak hlásím současný stav :)

Pergolu jsem ojela bruskou, zlikvidovala jsem šest brusných papírů. Va vodorovných plochách jsem se ani nemusela namáhat, šlo to samo až na holé dřevo. Svislé plochy šly obrousit výrazně hůře, ale doufám, že se mi povedlo alespoň narušit souvislý povrch.

V sobotu jsem natřela celou pergolu impregnací, dneska jsem udělala první nátěr – byl to hnus fialový, velebnosti. A to natírám ráda, je to práce, která je vidět (na rozdíl od mé profese…) A zítra, tedy vlastně dneska, mě čeká druhý nátěr… Netěším se. Jako těším se, natírám ráda, ale tohle je i na mě moc…

Lavička je už smontovaná, vypadá skvěle. Jenže když jsem měla čerstvý nátěr, skočil se mi na něho kocour, kterého honil náš čokl… A shodil mi natřené lepkavé latě přímo do hoblin pod kmenem ořešáku na kterém jsem natírala… grrrr Tak jsem ráno nový nátěr sbrousila a udělala nový…

L.


Reagovat
Anonymni 16.03.21

Doporučuji přečíst si https://www.domky-delta.cz/…ky-a-natery/ :)


Reagovat
Anonymni 24.01.22

Já teda jednu dobu také uvažoval nad tím, že bych zachoval pergolu, která u domu byla od předchozích majitelů. Bohužel už ale byla v opravdu špatném stavu a bylo by s tím strašně moc práce. To by se nevyplatilo. Místo toho jsem tedy raději investoval do nové levné pergoly, která prostě vypadá mnohem lépe.


Reagovat
Anonymni 25.02.22

Právě do opravy pergoly se chci na jaře konečně taky pustit. Natřít ji je asi to nejmenší, spíš s konstrukcí jsou trochu problémy. Díval jsem se, že na některých místech je trochu popraskaná, takže se bojím aby to ještě bylo vůbec bezpečné. Myslím si ale, že by to bez problému mělo jít posvařovat, tak snad se nepletu.


Reagovat
Anonymni 04.08.22

My jsme na starou pergolu použili klasický lak, se kterým se dá dobře předcházet například plísním či houbám. Jen díky tomu, že pergolu natřeme zhruba dvakrát do roku, tak nám vydržela už celých deset let. Dobré je si pořídit i plachty na pergoly, se kterými se dá předejít vnikání přebytečné vlhkosti.


Reagovat
Anonymni 11.08.22

Doporucuji taky pred naterem nezapomenout na nejake starsi obleceni, jinak si od barvy vsechno znicis. Ja jsem pouzila modivo slevový kód a koupila asi za 90 kc levne tricko, ktere jsem na tuhle cinnost proste obetovala. :-)


Reagovat
Anonymni 20.08.22

Your writing is perfect and complete. safetoto However, I think it will be more wonderful if your post includes additional topics that I am thinking of. I have a lot of posts on my site similar to your topic. Would you like to visit once?


Reagovat
Anonymni 25.06.23

Ahoj, měl bych takovou otázku. Nemá někdo z vás náhodou zasklenou pergolu? Pokud ano, tak od koho jste s i to zasklení nechávali dělat? Právě to teď řeším a bohužel co jsem tak zjistil, tak firem, které by se zasklení pergol věnovaly u nás moc není. Povedlo se mi najít třeba tuto – https://karasek.cz/…gol-a-teras/ ti nevypadají špatně. Co myslíte?


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.