Diskuze

Tipy na zkrášlení zahrady /dekorace

Obruba záhonu


goldenka 24.03.10

ahoj, vloni jsem si osázela dvorek okrasnýma keříkama,… vysypala jsem to kůrou a za to léto to zase poctivě sekačkou sesbírala :cert: takže letos jsem zbylou kůru shrabala a nasypala tam oblázky a nutně potřebuji kolem udělat nějakou obrubu, jinak nevím jak to budu kolem vysýkat, co tam máte vy a na kolik peněz to vyjde. Moc se mě líbí ty dřevěný plůtky, ale je to dost drahý aby jsem to dalo do celýho dvora :nevim:


Reagovat
Jura007 24.03.10

No pokud to chceš dělat dodatečně a nechceš zasahovat moc hluboko, tak mě napadá jedině obskládat placákama (břidlice, žula atd.) a trávu pak sekat strunovkou, normální sekačkový nůž by se ti asi o kameny roztříštil…


Reagovat
Lasicka 24.03.10

Kolem plůtku Ti to zase nevyseká sekačka. Já to mám u živýho plotu vyřešeno tak, že záhon je asi o 10 cm níž než okolní tráva. Na hlíně je textil, na tom kůra, když se kolem jede sekačkou, kůru to nesbírá.


Reagovat
Anicka81 24.03.10

Ahoj, ve starém baráku na chatě jsme měli obrubu ze starých cihel. Ve vesnici bourali barák a brácha navozil cihly, které alespoň z poloviny přežily a ty jen si jen naskládala dokola, šlo by to i s kameny z potoků nebo nějaké zbytky lomu. Chce se to ptát. :-) Hodně štěstí


Reagovat
goldenka 24.03.10

nejlepší je mít ten záhon fakt o něco níž, jenže když jsem to dělal tak jsem na to zapomněla a teď se mě to nechce vše předělávat. Tak se to sanžím vyřešit jinak :nevim:


Reagovat
Ernata 24.03.10

Ahojky, tak tohle řeším už kolikáté jaro … Nejdřív dřevěné plůtky – dokonce jsem je natírala barvou aby tak rychle neztrouchnivěly… Jenže kolem nich to jde sekat jen strunovkou a ta tu barvu rychle oseká. Navíc opravdu rychle to v zemi trouchniví – do dvou let jsou hnusný :cert: Pak jsem vykopala rygolek kolem záhonků, ale to zas musím jezdit se sekačkou se dvěma kolečkama ve vzduchu nad tím rygolkem a stejně mi časem zarostl a sypala se do něj ta kůra. Nakonec jsme loni zalevno (asi 2 koruny za kus) koupili staré cihly a postupně dáváme kolem záhonků. Původně jsem uvažovala o nových betonových lemovacích dlaždicích, ale nelíbí se mi ty šedivé, chtěla bych když tak zabarvené a tam už to vychází 18 korun za kus :-? Přidávám foto. Vedle je vidět záhonek – palisády jsou natírané na jaře a takhle hnusný jsou na podzim. A naštěstí není vidět to dřevěný lemování pod skalkou – půlka dřívek je už uhnilá… Takže teď na jaře budem asi s cihlama pokračovat…


Reagovat
Re: Ernata | harpyje 1 12.03.14

Tak já jsem to udělal následovně, plůtek vysoký 20 centimetrů, natřený barvou, mám žlutý a hnědý a tmavě zelený, asi po metru, v podélných latích kovové tyčky a tak je zapíchnu do trávy, při sekání vytáhnu a na zimu schovám, mám je již 5 let a jednou za 2 roky je přetřu…


Reagovat
Adélky 24.03.10

Tak teda ty cihly vypadají úžasně! Musím něco podobného taky letos udělat na chatě, máme tam kůru nasypanou od loňska ale obruby nemáme žádné, takže je kůra rozsypaná všude a sekačka toho taky dost pobrala…

Akorát nebude se zase na těch cihlách dělat časem mech? Nevím, jak se potom odstraňuje…


Reagovat
goldenka 24.03.10

tak cihel máme haba děj :lol: teď jenom aby byl manžel ochotnej je do toho dvora navozit a taky nějak zařezat. čím se to uřízne jak je potřeba? nejsem zrovna manuální tvor, ale do tý země už by jsem to nějak dostala :dance: nevypadá to vůbec špatně, ještě mrknu na kolik by vycházela nějaká ta malá dlažba kolem, jak říkáte ta šedivá :think:


Reagovat
Jura007 24.03.10

Goldenko, na cihly by měla stačit normální rozbrušovačka – ale nevím jestli stejný kotouč jako na železo. Ty jsou nejlevnější – tak 15–25 Kč jeden. Nejčastěji se používají tloušťky 1 a 1,25 mm. Jinak na beton už bych bral nějaký speciální…

Jinak proti mechu existují přípravky jako MECH Stop a jiné, no já bych to řešil dvakrát ročně posypáním mletým vápencem, ale nesměly by tam být žádné kyselomilné rostlinky… už jsem někde psal, že takhle jsem si vápencem odvařil dvě vzrostlé broskve. Za blbost se holt platí… :think:


Reagovat
Ernata 24.03.10

Goldenko, já taky nejsem manuálně zas tak zručná. Manžel je řezal bruskou myslím, že nějakým obyč. kotoučem. Ony jsou cihly určitě měkčí než beton. Mech se zatím taky žádný neobjevil a když tak ho seškrábnu nebo tak … Jinak tady jsou ty obrubníky co prodávaj v obchoďácích http://produkty.obi.cz/…-plochy.html. Když tak můžu ten šedý vyfotit u sousedů :-D


Reagovat
goldenka 24.03.10

no když si vezmu kolik by jsem jich potřebovala :roll: to by na to padla výplata :lol: takže obrubníky nebudou, ale vypadají pěkně, asi vyhrají ty cihle. :nevim:


Reagovat
Jura007 24.03.10

Goldenko, já tě trochu poopravím… Na dvoře některých domečků na takovouhle úpravu padly tři čtyři výplaty… bohužel… Ale zase si zvaž trvanlivost materiálu. Pokud dáš cihlu do hlíny, tak vydrží 5–6 let… Moje vlastní zkušenost, měl jsem z nich chodník mezi záhonkama.


Reagovat
Ernata 24.03.10

No právě … My už těch záhonků máme tolik, že u nás by to byly možná i dvě výplaty :lol:


Reagovat
goldenka 25.03.10

my máme naštěstí dvorek selkem malej, ale do budoucna by jsem ráda upravila i zahradu a to by byla pálka :roll:


Reagovat
Jura007 12.04.10

Jenom poznámka k té dlažbě – naše republika je docela geologicky rozmanitá, takže mnohdy by stačilo ošpíznout kamenolomy v okolí… Jenom namátkou pár těch, co znám na vlastní oči: Bělkovice u Olomouce – kvalitní břidlice a nádherná šedá žula, mezi Slaným a Lounama (někde u Panenského Týnce, tam jak stavěli tu „selskou dálnici“ – docela tvrdý pískovec plus opuka,Kdesi poblíž Mnichova Hradiště (nevím jak se to tam přesně jmenuje) – hezký pórovitý čedič..... no a v Jeseníkách poblíž Horní Lipové nádherný bílý i barevný mramor. No a směrem na Šerák a Keprník (pořád jsme v Jeseníkách) spousty slídy i vyvřelých hornin… Prostě co si kdo vymyslí..... a nemusí to být jenom cizokrajné kamení. Proběhněte, co máte v okolí – a hurá do práce… :lol:

No a teď zase zpátky na zem. „Bez peněz do kamenolomu nelez“… Takže Jura se půjde uklidnit a nebude rýpat do těch, co se snaží ušetřit, že ano…


Reagovat
goldenka 23.04.10

tak problém vyřešen, dala jsem tam dlažební kostky, ty větší, zakopala do země a vypadá to parádně, na někoho snobárna, pro mě nejlevnější varianta- měli jsme je gratis, vyfotím a časem vložím foto :lol:


Reagovat
Jura007 23.04.10

Gratuluju – u dlažebních kostek si rozhodně nemusíš lámat hlavu s trvanlivostí.....


Reagovat
petula-30 23.04.10

obrubu z pouzitych cihel je dobry napad sama mam stim dobre skusenosti. je dobre je dat pod uroven terenu pak je mozne sekat sekackou i strunovou kosou. jen pozor na rostlinky. :-) hodne stesti


Reagovat
goldenka 05.05.10

tak obruba záhonů se osvědčila, už jsem zkoušela i sekat a je to paráda- doporučuji :palec:


Reagovat
Han-da 25.05.10

Myslím, že jste zvolila nejlíp :potlesk: Mám dlažební kostky použité na obruby již pěkných pár let k naprosté spokojenosti.
obruba záhonu V partii u jezírka jsem použila obdobným způsobem placáky z…břidlice, které máme všude v okolí dost a dost placáky


Reagovat
Harencak 15.11.16

Koupil jsem od známého paketu odpadu z cihlovych pasku a vypada to úžasně a skvěle se po nich zene jezdí sekackou mohu jen doporučit. staci jen odkopat 6cm hlíny a zatloukat gumovym kladivem. Kus vyjde na 4kc ma 20cm takze 5ks do metru, tedy metr vyjde na 20kc coz je super cena. Flexou se daji lehce zarezat kraje do úhlu aby se dali delat oblouky coz podle me vypada lip jak čistá rovina…pokud ma nekdo zajem jeste mam pul palety coz je cca 500ks


Reagovat
Harencak 15.11.16

Cihlové obrubniky foto


Reagovat
Anonymni 24.01.23

Nevím teda no, cihlové obrubníky bych asi na zahradě mít nechtěla. Jedině že by to vypadalo opravdu pěkně, jinak to nevidím jako směr. A co se mně teda mnohem více líbí, tak jsou praktičtější neviditelné obrubníky, tam mně dává mnohem větší smysl nějaká investice.


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.