Diskuze

Balkonové rostliny

Osázení truhlíků - stín


Jase1 26.04.10

Zdravím, prosím o radu. Chtěla bych osázet truhlík, který bude na severní stranu – stále ve stínu. Poradí mi někdo? Zatím jsem si připravila jeden s afrikánama – pěstuji je ze semínek, tak jsem myslela, že až pořádne narostou, tak je tam dám, ale obávám se, zda se jim tam bude dařit :roll:


Reagovat
pegman 26.04.10

Zdravím, zkuste Fuchsii, já ji mám zavěšenou pod pergolou takže na ni taky celý den nesvítí sluníčko a vypadá úžasně.


Reagovat
Re: pegman | Marie Imrichová 12.04.14

Ahojte, chci se zeptat, zda-li můžu přes den dát fuchsie na okno ven. Nevím, zda-li jim nevadí trochu chladu. Děkuji za radu :D


Reagovat
Re: Marie Imrichová | buliznik 12.04.14

Můžete, chlad jim nevadí, ale mrazíky Ano! :palec:


Reagovat
Jase1 26.04.10

pegman: díky, zkusím, jen mám ještě takovou hloupou otázku. Ta fuchsie je jednoletka nebo se schová na další rok, třeba jako muškáty? :think: Omlouvám se, ale jsem začátečnice :oops:


Reagovat
pegman 26.04.10

Další rok zase kvete…


Reagovat
Jase1 26.04.10

Tak super, jdu do nich, už jsem to tady naštudovala, tak se omlouvám za hloupé dotazy :mrgreen:


Reagovat
Lesina 26.04.10

Nebude – afrikány na sever nebrat :) (já s nimi mám také problém, zatím mi všechny sežrali slimáci – grrr!)

Na sever doporučuji begónie – jsou efektní a stínomilné :) Nebo fuchsie – ty jsou také krásné… Nebo osázet zelené nekveetoucí truhlíky – taky řešení :)

L.


Reagovat
Jase1 26.04.10

Když já bych právě raději ty kvetoucí. Nekvetoucích mám plný byt :mrgreen: Jdu juknout ještě na ty begonie, dík :mrgreen:


Reagovat
BaraF 26.04.10

Fuchsie jsou trvalky, zimují se celé rostliny nebo jako hydroponicky pěstované řízky. Jsou nádherné. Hlíznaté begónie (velkokvěté) jsou docela náročné na vodu a déšť (když na ně leje, plesniví), já dávám do záhonu begonie „hřbitovní“ (nevím jak se jim říká odborně, takové ty co se kupují v multipacku a mají drobné bílé nebo růžové květy nebo červené s červenýma lístkama). A zkuste i pokryvné balzamíny-netýkavky, když jsou trochu chráněné proti větru a dešti, tak kvetou nádherně od dubna do září, letos mám jednu tmavorůžovou plnokvětou, už zabrala půl truhlíku a je skvostná (bohužel nezimuje). A zkouším prvně i surfinie (převislé petůnie), koupila jsem taky celé plato, 4ks jsou skoro ve stínu (na záchodových oknech), zbytek na přímém slunci. Tak můžu srovnávat jak si povedou.


Reagovat
Jase1 27.04.10

Tak já jsem si včera pořídila ty fuchsie. Ten „desetipack“ převislých a už bydlí na severním okně :mrgreen: . Ještě jednu – trochu větší – jsem si koupila na terasu, ta je na jih, tak uvidím co to s ní udělá :think:


Reagovat
Jase1 27.04.10

BaraF: letos zahradničím prvě :mrgreen: , tak zkouším vše možné. V únoru jsem si zasadila semínka petunií. Krásně mi vyrostly, tak jsem je dle rad „přepíchala“ do pařenišť a pak do truhlíků, krásně vyrostly, jenže já jsem netrpělivá, tak jsem je s prvním krásným víkendem vystrčila ven. Nějak jim to ale neudělalo dobře, tak teď je léčím doma :-? A to jich mám asi osm truhlíků :twisted:


Reagovat
BaraF 27.04.10

[citace] Jase1 píše: BaraF: letos zahradničím prvě :mrgreen: , tak zkouším vše možné. V únoru jsem si zasadila semínka petunií. Krásně mi vyrostly, tak jsem je dle rad „přepíchala“ do pařenišť a pak do truhlíků, krásně vyrostly, jenže já jsem netrpělivá, tak jsem je s prvním krásným víkendem vystrčila ven. Nějak jim to ale neudělalo dobře, tak teď je léčím doma :-? A to jich mám asi osm truhlíků :twisted: [/citace] To se stane, chce to prostě udržet nervy na uzdě (a nejlépe si v okolí najít nějakou tu tetku s každoročně krásnýma petunkama a časovat podle ní). Když to sazenice nedají nezoufej. V květnu budou k mání už rozkvetlé a levnější než teď. A když je koupíš u prověřeného zahradníka (takového co má sazenice přes noc venku ve stojanech) tak je jen přesadíš do truhlíků a můžou ven. Hypermarketové a „od cesty“ raději aklimatizovat (tad týden nebo dva přes den ven a na noc někam do garáže nebo tak). A petůnie stejně jako surfinie nemají rády déšť nebo zálivku na květ, slepí se a chytnou plíseň, takže raději někam kde moc neleje.


Reagovat
Hanka1 29.04.10

Holky muzete mi hodit odkaz nebo fotky, jak ty fuchsie vypadaji? Mam dve okna na severo-vychod, takze tam slunicko sviti tak 10, maximalne 11 hodin.

Nekdo mi radil do stinu jeste lobelky…

Jinak afrikani maji rady slunicko, mne tedy vydrzi na oknech na jizni strane vzdy do pulky srpna – pak jsou z nich slamenky, ac je zalevam – proste spalene od slunicka. Letos na jejich misto pujdou previsle truhlikove jahody…


Reagovat
buliznik 05.05.10

Já mám lobelky,fuchsie i afrikány(ty zakrslé)a kvete mi to až do prvních mrazíků. :palec:


Reagovat
pucek 13.04.14

Už taky otužuju. Letos začly ve sklepě brzo rašit, tak aby se nevytáhly, přes den na parapetu, na noc domů.


Reagovat
Anonymni 28.02.24

Do stínu jsou dobré třeba begónie nebo takové ty okrasné kopřivy. Ty si tam dávám každý rok a celé léto hezky rostou. Mám je v samozavlažovacích truhlících, takže nezalévám denně. Vybírala jsem je podle rozměru, aby se mi vešly do dřevných obalů, které jsem koupila tady jako takové se mi vůbec nelíbí, tak jsem hledala něco, do čeho je zamaskovat a našla jsem pěkné dřevěné obaly :-) .


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.