Diskuze

Zelenina

Praskání mrkve


ajetotu 01.09.10

Potřebovala bych vysvětlit, jak je možné, že když na zahrádce vytáhnu mrkev, která není prasklá, pak jí omyju a přinesu domů, tak během odpoledne mě tak různě popraskala. Dopoledne jsem na zahrádce posbírala okurky, vytahala mrkev, no a než jsem uvařila a dostala se k zavařování, tak byla mrkev popraskaná. Nebyla ještě ani oškrabaná, jen zběžně omytá. Čím to? Udělá to i po sklizni? To by bylo špatné. Díky za radu. :think:


Reagovat
Jura007 02.09.10

Můj odhad je, že je to vysokým obsahem vody v mrkvi. Při růstu je obklopená okolní hlínou a ta působí jako taková bandáž. Když se mrkev vytáhne, tak bandáž zmizí. A mrkev po určité době praskne. Viděl jsem už skaldování mrkve do polévek v nastrouhaném stavu, hodně prosypané kuchyňskou solí. Zároveň do ní byla zamíchaná nastrouhaná petržel a petrželová nať (bez stonkú). Nahoře byla nasypaná asi půlcentimetrová vrstva kuchyňské soli. Docela dobrá konzervace, vydrží minimálně pět měsíců…


Reagovat
jahulka 02.09.10

Myslím, že praskání může způsobit přílišná zálivka – v současném deštivém období ji asi bohužel těžko omezíte, dále pak půda bohatá na dusík, hnojení kravským hnojem a možná i nevhodná volba odrůdy. Existují odrůdy, které jsou vůči praskání odolné – možná „Karotina“ – nevím přesný název. Já už z těchto a mnohých dalších důvodů mrkev dávno nepěstuji. :-(


Reagovat
ajetotu 03.09.10

Děkuji za odpověď, ale… Až na tu zálivku ani jedno neplatí. Moje zahrádka kravský hnůj v životě neviděla a na pytlíku se semeny (nikoli ze supermaretu) bylo napsáno, že je odolná vůči praskání. Mám ji na záhoně, kde byly 3 roky jahody, a protože jsem koupila novou odrůdu a nebyla si jistá, jestli přežije první zimu, tak jsem je likvidovala až zač. dubna a hned po zrytí, bez hnojení, jsem nasela mrkev. Ta je sice krásná, bez ocásků, ale po vytažení praská. V půdě ne. Sklízet ji chci až bude pár dnů po sobě na podzim bez deště. Snad se to podaří. Do soli ji dát nemůžu, já nesmím solit. Myslíte, že by se dala dát nakrájená na kolečka do mrazáku? Sklep sice mám, ale teplej. Díky za radu. 8-)


Reagovat
jahulka 03.09.10

Tak já myslím, že by ty praskliny neměly nic změnit na chuti mrkve, do mrazáku bych ji určitě dala mírně předvařenou. Jinak slyšela jste někdy o uchovávání kořenové zeleniny v zemi, v tzv „krechtu“? Nikdy jsem to nezkoušela, ale prý je to lepší než ve sklepě. :-) A máte pravdu, se sklizní počkejte na sušší období, jestli nějaké ještě letos přijde.


Reagovat
Magdalenka73 03.09.10

Také čekám na lepší počasí a hned sklidím..Mně se teda letos mrkev vyvedla,je krásná ( a hnojila jsem kravským hnojem :wink: ). Já ji teda konzervuji jen v mrazáku :-) , očištěnou zamrazím a je to.Pro mimi jsem měla pak po ruce celou zimu. :wink:


Reagovat
Jura007 04.09.10

Co se týká krechtu – jeho budování je pro českého zahrádkáře zbytečně pracné. Úplně stejně funguje i sklep, který má přirozenou vlhkost, není izolovaný proti zemní vlhkosti. Stačí dát mrkev do beny s pískem, ta bedna by asi byla lepší plastová a před nasypáním písku bych do ní dal silný igelit. Do bedny bych kladl mrkev nejlíp naležato a zasypával po vrstvách pískem. Kdysi jsem z neznalosti mrkem do písku zasunoval, jenomže zrníčka písku působí jak brusivo a velice brzo se do mrkve pustila hniloba. Ten písek by asi byl nejlepší suchý, on už si díky teplotě a vzdušné vlhkosti natáhne tolik vláhy, kolik je potřeba.


Reagovat
jahulka 06.09.10

Snad se vším bych souhlasila, jen toho igelitu se bojím, nemělo by to spíš větrat a přirozeně přijímat vlhkost z okolí? A s tím hnojením kravským hnojem – on bude rozdíl jestli hnnojit s mírou nebo přehnojit a mít popraskanou mrkev. :think:


Reagovat
alice 30.07.23

I really impressed http://mahjongfreegames.online with this link so click on it.


Reagovat
Anonymni 09.08.23

Comes with the latest update, offers a simple and uncomplicated betting style. It is an entrance to play online slots that is most suitable for new players. Continuous online game service throughout the day and night without closing the website Emphasis on 918kiss authentic web slot game services Dare to guarantee the most fun and fun like no other.


Reagovat
Anonymni 14.08.23

Dobrý den, tam bude podle mě trochu sucho. Taky nám praskala mrkev, ale co máme na zahradě jezírko a automatické zavlažování, tak je to všechno v pohodě. :-) Jen teda to jezírko je složitější, než by jeden řekl. Ale tak zase se člověk seznámí s novými věcmi – třeba taková batymetrie je věc, kterou jsem vůbec neznal.


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.