Diskuze

Ovocné stromy

Prasklá broskev


ivusha 64 10.07.14

Loni mi praskla broskev, ošetřila jsem jí štěpařským voskem, nepomohlo to a ještě praskla v rozvětvení a mravenci si tam udělali hnízdo, co s tím? Půjde zachránit? :(


Reagovat
Re: ivusha 64 | Jura007 19.07.14

Pokud praskla v tom primárním větvení, tak bych půlku koruny obětoval a odřízl (tu, která vypadá od pohledu slabší). Jde o to, aby dřevo v prasklině mohlo dýchat, aby se rána mohla samovolně „zavřít“ přesahujícím lýkovým „balem“. Pokud je to větvení s prasklinou někde výš v koruně, tak postupovat stejně, ale ty následky pak nebudou tak hrozivé. U prasklého primárního větvení je ten stromek v podstatě „na dožití“. Ale mně takhle dožívala broskvoň patnáct let… :oops: ;)


Reagovat
ivusha 64 21.07.14

Díky za radu, je to prasklé v primárním větvení, ale odříznout slabší větev, naroste pak jiná? Měla jsem na ní krásné broskve, letos jich je málo a malé, vidím, jak ale bojuje!!!A jak dostat pryč ty mravence?


Reagovat
Re: ivusha 64 | Jura007 25.07.14

Zřejmě netušíš, co ti hrozí. V ideálním případě (kdybys okraje rozlomení oškrábla sadařským nožem, větve v primárním větvení stáhla k sobě lanem – a ony pak znova srostly) se ti pod lýkem ve dřevě bude zdržovat nadměrná vlhkost a dřevo bude vyhnívat. Celou věc komplikuje fakt, že broskvoň má křehké dřevo – a tak je náchylná lámat se i kdekoliv jinde. Takže na tvém místě obětuju tu větev – tím zajistím, že místo lomu bude dýchat až do momentu, než se zavře „závalem“ z nového lýka (roste od okrajů lomu do středu) a pokud budeš mít štěstí, tak pod tím lomem pak vyrazí z kmene tenký proutek, ze kterého se dá ta hlavní větev později „vychovat“. Veškeré manipulace s broskvoní jsou totiž o štěstí – i když se tváříme sebevíc vědecky… Tomu vyrašení větvičky se dá pomoct tak, že až začne lýko (kalus) zabalovat místo lomu, tak do něj v dubnu následujícího roku dvakrát nebo třikrát píchneš hrotem sadařských nůžek. Tím se naruší lýko i borka (svrchní kůra) a změní se podmínky toku mízy. Začne se tvořit pupen – a dál už to znáš.


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.