Diskuze

Bylinky a koření

Pěstování šalvěje - zima


Qeta 24.09.10

Jak je to se Salveji pres zimu? Mate nekdo zkusenost, zda je mozne nechat salvej v kvetinaci na balkone pres zimu? Pripadne jaky druh. Dekuji


Reagovat
julisek 27.09.10

ahoj,salvej na zimu nestrihej(ostrihej ji na jare, aby si zni nemela strom)…a pokud ji mas v kvetinaci tak ji sklid protoze,kdyby prisel vetsi mraz,tak ti salvej vymrzne :roll:


Reagovat
Jirina 30.09.10

Ahoj, šalvěj je trvalka, nezmrzne. Tedy já ji nemám v květináči, ale v záhonu, už asi 15 let. Není třeba nic sklízet, má listy celou zimu. Jiřina


Reagovat
jahulka 30.09.10

Ahoj, naprosto souhlasím, šalvěj je trvalka, odolná, jen bych ji nestříhala na zimu. Lépe je ji zastřihnout po odkvětu, bude mít hezčí tvar.


Reagovat
julisek 01.10.10

to mas jirino porad tu samou rostlinu? :-? ja teda alespon menim rostlinu co 3–4 roky … po case uz je dost zdrevnatela ..ale mam ji taky na bylinnem zahonu.. :-) :wink:


Reagovat
jahulka 02.10.10

Nevím jak ostatní, ale já mám šalvěj snad už 1O let na jednom místě. Namnožila jsem si z ní další rostliny. A ta nejstarší pořád krásně roste a kvete, snad lépe než ty mladé.


Reagovat
julisek 05.10.10

zavidim,ze ti kvete -… :-D me roste jako strelena a spatne trefena :lol: ,ale kvetla jen jednou za zivota ma 3 roky… :cry:


Reagovat
Jirina 14.10.10

Ano, mám pořád tu samou rostlinu, občas ji prostříhám, už je vysoká asi metr. Kvete krásně, lístky používám ty mladé. Jiřina


Reagovat
jahulka 14.10.10

Julisku, pokud jenom roste a nekvete, chce to omezit hnojení. Hlavně nepoužívat dusík.


Reagovat
julisek 14.10.10

ja ji nehnojim vubec… mam ji v piscite pude… 8-) a kvete mi jen ta jedna a to ta novejsi… 8-o


Reagovat
Bábina 15.10.10

Pěstování šalvěje na balkoně má trochu jiné podmímky než na zahradě v záhoně.Já ji mám krásnou a letitou a stále čaje a i syrové listy používám jako léčivky a jako koření k vaření.Ale ,jak šalvěj přezimovat. ?Složím několikery noviny ,aby květináč nestál přímo na dlažbě.Protože je květináč veliký,obalím ho novinama a bublinkovou folií a ovážu provázkem.Vršek přiklopím lahví od šťávy .Té velké 5 l.Spodek láhve odříznu a nasadím na kvetináč,čímž si vyrobím jakýsi skleník.Víčkem můžete dle potřeby zalévat a při větší teplotě odvětrávat.Funguje to úžasně.Na malé květináče stačí noviny a láhev nasadit na celý květiníč.Lahve jsem vyžebrala v rychlém občerstvení a přes léto je uklízím do sklepa.Hlavně nezapomeńte zalévat,když počasí dovolí.Balkonové byliny častěji uschnou nežli vymrznou.A některé rostlinky,třeba rozmarýn,si udělá v láhvy svoje klima. 8-)


Reagovat
jahulka 18.10.10

Já květináče stavím na terase na kousky dřívek a obalím je do jutového pytle. A když nemrzne, tak je zalévám.


Reagovat
julisek 19.10.10

ahoj dnes jsem si koupila seminka salveje a bazalky.. myslite ,ze je muzu zasadit do kvetinace? vzdy jsem si koupila malou sazenicku a proto to chci vyzkouset letos- ted hned ze seminek… :lol:


Reagovat
Qeta 01.11.10

Díky za tipy. I Jahulce. Zkusím to. :wink:


Reagovat
Bábina 04.02.11

Všechny svoje byliny,tedy i šalvěj a bazalku si pěstuji jen sama ze semínek.Šalvěj ale potřebuje hodně místa.Alespoň ta moje vždy roste a roste a čím víc jí stříhám a otrhávám tak roste.Pokud mi nevymrzne tak roste několik let,ale zazimuji ji,jak jsem psala co z bylinkami na zimu,nebo va Vitalionu na babských radách.Bazalky je několik druhů a každá vypadá i chutná trochu jinak.K vaření používán bazalku červenou a na všecho ostatní bazalku drobnolistou,která i pěkně vypadá a dorůstá.Jen by se neměla stříhat ale trhat.Na zimu ale ,nejvíce pěstuji na okně řeřichu.Vypadá pěkně na talíři,chutná i na chlebu s máslem,či jinou pomazánkou a má hooodně vitamínu C.A dokonce se o ní dělím s mojí kočkou.Ta jí taky ráda.A dá se pěstovat ze semínek na mokré vatě.A je to velice jednoduché a když zbaštíme jeden výsev,už mi vedle raší další a to celou zinu.Na šalvěj a bazalku je ještě brzo. :-)


Reagovat
Bábina 04.02.11

Všecho pěstuji v květináčích.nemám zahradu,jen dva panelákové" balkony" :-D


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.