Diskuze

Pokojové rostliny

Skomírají mi kytky, poradíte?


Taciras 31.12.15

Ahoj, ptala jsem se už na jiném serveru, ale jeho primární zaměření není na kytky, tak mi moc neporadili. Zkusím tedy stejný dotaz ještě zde, za případné rady předem děkuji.

Přiznám se, že na kytky nemám moc talent a fakt hektický poslední rok jsem se o ně moc nestarala. Před nedávnem jsem se jim to rozhodla vynahradit a nasadila tomu korunu :,(. Vezmu je jednotlivě a velmi ocením konkrétní rady.

Zelenec – aktuálně umístěn v kuchyni na ledničce, má tři skomírající listy, z toho jeden zlomený. Přitom zelencům se u mě vždycky dařilo. Měli jsme ale hyperstěhovací rok a on to poslední nějak ještě nerozdýchal. Co s ním? Zelenec je moje oblíbená pokojovka, většinou přežila všechno…

Scindapsus a Dracena marginata jsou jediné kytky, kterým se u mě parádně daří, to píšu proto, že někteří z toho třeba odhadnete, co dělám blbě s těmi ostatními, starám se víceméně o všechny kytky stejně.

Juka – byla ještě nedávno nádherná, ale už moc vysoká, nikam se nevešla, rozhodla jsem se jí tedy namnožit – rozřízla na tři díly, ty bez kořenů dala do zakořeňovače a do hlíny (s dracenou to bylo perfektní), čekala jsem, že listnatý díl zakoření, kořenový díl olistnatí a ten prostřední klacek zvládne obojí. Ten prostřední změknul, vyschnul a nezakořenil, ten už jsem vzdala. Ten s kořeny drží pevný, ale nic se neděje, listy nikde a to už je to celkem dlouho. Ten s listy vypadá pěkně, ale zjistila jsem, že „stonek“ (kmen) je taky takový změklý, tak nevím, jestli má vůbec kořeny. Listnatý díl jsem vyhodila na chodbu, kde je o něco chladněji (odhad tak 16–18 stupňů), kmen s kořeny mám doma (nevěděla jsem, kde se tomu bude líp dařit, takže aby aspoň jedný bylo fajn.

Vánoční hvězda, chtěla bych jí pěstovat dlouhodobě, prý to jde. Manžel mi letos koupil fakt nádhernou, jenže už začala opadávat :,(. Šoupla jsem jí na chodbu s tím, že v ochodech je mají taky při nižší teplotě a je jim tam fajn.

Semínka mandarinek mám na vatičce v kuchyni na topení, vatu udržuju mokrou, takže jsou v teple a vlhku a stejně mi ani jedno nechce vyklíčit. Už je to pár týdnů, fakt nevím, jak dlouho klíčí, zda to už nevzdát? Jenže mandarinku s peckama člověk dneska moc nesežene a já bych chtěla, aby mi jedna vyrostla :think:

Jakékoli tipy na to, co dělat jinak, aby se aspoň něčemu dařilo, uvítám. Nejvíc mě mrzí ta juka :,(


Reagovat
Re: Taciras | emilka12 01.01.16

Vanoční hvězdu mám druhou zimu a mám ji na okně na činžáku. A nemít zbyteřně velky květináč :mavam:


Reagovat
pucek 02.01.16

Zelenec je podle mě věčná kytka, ale dokáže i uhnít, zkusila bych vyndat z květináče, prohlédnout kořeny a dát do vody jestli pustí nové. A semínka bych naopak zasadila do květináče. O vánoční hvězdě je zrovna článek na Abecedazahrady.cz


Reagovat
mikimajky 02.01.16

Nepíšete nič o teplote a svetle v akých ich pestujete. Tiež nič o zálievke. 4i sú nad radiátormi. Zelenec sa podľa mňa nedá zničiť. To je burina a hádam iba prílišná zálievka a prehnojenie. Mandarínky zo semenka je úplná zbytočnosť. Ak už tak z pomaranča, alebo citronu a potom prevrúbľovať. Juka potrebje trošku vyššiu vzdušnú vlhkosť a zrejme bude tiež preliata. Vianočnú ružu nepestujem, ale zrejme jej vadí chclad keďže pochádza z mexika. či neprechladla pri sťahovaní. Potrebuje svetlo a teplo. Nie pri radiátore.
:think: Informácií je dosť len stačí pohľadať. :?


Reagovat
Taciras 02.01.16

Děkuju za reakce. Ten zelenec jsem určitě neulila, spíš možná naopak, hnojivo nedávám, dřív jsem to řešila tak, že jsem kytky jednou za rok přesadila, teď už to nedělám tak často, ale shodou okolností je přesazen nedávno, kořeny nějaké měl. Někdy začátkem dubna trochu přemrznul, nevím, jestli to není tím, balkónovala jsem je příliš brzy a asi na ně byla kosa. Ostatní to ale rozdýchaly, juku jsem dorazila až tím množením (před tím byla krásná), vánoční hvězdu mám cca měsíc, tu jsem tehdy neměla a scindapsus a dracena to daly v pohodě. Zelenec jsem dostala asi v osmi letech k svátku (měli jsme ho ve škole a líbil se mi, tak jsem ho chtěla) a od té doby se mi ho podařilo umořit až teď, ještě před rokem jsem ho taky považovala za nezničitelný.

Jinak teplotu máme tak 22–25 stupňů, lítá to sama podle toho, jak v kotelně zrovna zatopí. Okna jsou na západ.

:kytka:


Reagovat
mikimajky 02.01.16

Ta ten zelenec mohol byť už na konci svojej púte. :D Ešte ma napadlo či tam nie je nejaký škodca. Trebárs aj pri koreňoch. By som poriadne pozrel, prípadne presadil. Západné okno by malo byť ok. Tú vianočnú hviezdu mohli dať do smútku aj v obchode a končí. :( To sa stáva takto v zime. Aj teplota by mala byť pre izbovky ok.
:think:


Reagovat
Re: mikimajky | poncirus 19.05.16

Jestli je ta vánoční hvězda v původní „hlíně“ z obchodu tak se nedivím, že odumírá. Je to určitě kokosové vlákno, žádná výživa.


Reagovat
Ilsatera 30.05.16

Nejlepší pro klíčení semínek citrusů je nádoba s víkem, do ní dát mokrou vatu s oloupanými semínky a postavit na topení. To u mě funguje vždy. :mavam:


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.