Skudci na bylinkach

Fotoalbum tématu (7) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
ajak_kajak  13.06.13 12:20
Skudci na bylinkach

Dobrý den,
jsem začátečníkem v pěstování bylinek. Tento rok jsem si vypěstovala bylinky ze semínek a přesto jsem se skůdcům nevyhla.
Pěstuji na okně bazalku zelenou i fialovou a tymián. Na všech bylinkách se objevily drobné černé tečky (a listy odumírají), na fialové bazalce i „pupínky“. Zahlédla jsem na zelené bazalce drobné malé červíky.

Budu ráda, když mi poradíte co s tím. Bylinky často používám k vaření a je mi to líto vyhodit a pěstovat znovu. Nebo jsem někde při pěstování udělala chybu? (krom dlouhé ignorace jakýchkoli příznaků :? )

Reakce:
 
Seal
65 příspěvků 20.06.13 22:40

Tak přesně tohle jsem měla na kytkách vloni. Tedy to černé, tečkované. Nikdo mi nedokázal říct, co to je :nevim: Ale protože se mi to během krátké doby přeneslo komplet na vše, co na balkoně rostlo, tipla bych to na nějaké plísňové nebo houbové onemocnění. Bylinky stříkat je samozřejě hloupost, být vámi, tak zatlačím slzu a hodím to do kontejneru :? Ty pupínky vypadají na něco jiného, ale berte mě s rezervou, jsem taky pouze laik-nadšenec ;) Určitě znáte někoho, kdo vám rád „ukopne“ ze své zahrádky nové bylinky ;) Hodně zdaru v dalším pěstování :)

 
bumble-bee
15 příspěvků 22.06.13 13:05

Podle obr. 3 mi připadá, že rostlinku napadly třásněnky. Černé tečky jsou jejich výměšky.
 http://www.poradte.cz/…linkach.html

 
LuciTau
16 příspěvků 23.06.13 20:23

Prosím co to mám na bylinkách? jsou to takové žlutí červíci a dělají za sebou cestičky bílé :,(

 
Lanková
2066 příspěvků 24.06.13 15:34

Luci, tak to jsem ještě neviděla…nejde to odstranit mechanickou cestou? Záleží na tom, kolik je těch prevítů na rostlině…já jsem se(mšice na bazalce)zbavila škůdců tak, že jsem navlékla igeliťáček spodem na květináč až ke stonkům (aby nevypadla zemina) a osprchovala jsem asi tři květináče. Pomohlo to, ale ono záleží, jestli to není v půdě…N. :cert: :cert: :cert:

 
LuciTau
16 příspěvků 24.06.13 15:46
@Lanková píše:
Luci, tak to jsem ještě neviděla…nejde to odstranit mechanickou cestou? Záleží na tom, kolik je těch prevítů na rostlině…já jsem se(mšice na bazalce)zbavila škůdců tak, že jsem navlékla igeliťáček spodem na květináč až ke stonkům (aby nevypadla zemina) a osprchovala jsem asi tři květináče. Pomohlo to, ale ono záleží, jestli to není v půdě…N. :cert: :cert: :cert:

zkouším odtrhávám, tak uvidím :nevim: byliny ani nemůžu postříkat, a já se snima tááák pipám :cert: :cert: :cert: :cert: :cert: :cert: :cert:

 
emilka12
2924 příspěvků 24.06.13 22:03

Luci připadne mě to jak pukluce, takovy přilepeny šušínek. Ale nejde to přesne rozeznat.na puklise je dobré mydlo. trochu rozpustit ve vodě a štětečkem potírat. Mužeš nalít trochu i do hlíny. Dále používám tabák a výluh z kopřiv :mavam: i jako prevenci

 
Seal
65 příspěvků 25.06.13 08:24

Tohle je 100% vrtalka zahradní. Lístky s cestičkama normálně otrhejte a hotovo.

 Váš příspěvek