Zálévání vodou z čov

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Saxana22
4 příspěvky 10.05.10 21:48
Zálévání vodou z čov

Ahoj,
chtěla bych se zeptat, zda máte někdo zkušenost se zaléváním přečištěnou vodou z domácí čov. Jeslti je opravu nutné přerušit zálivku ca měsíc před sklizní, jak je to s UV-lampou (má smysl pořizovat), případně další vaše postřehy :) Děkuji

Reakce:

BaraF
22 příspěvků 11.05.10 09:13

Jsem chemik-vodař. Záleží jak vám ČOV „šlape“. To se pozná nelépe na rozborech, sleduj hlavně parametr amoniakální dusík (N-NH4), jestli je pod 50 mg/l tak je to OK. Celkový dusík (N anorg, celk)by neměl být přes 100 mg/l.
Co se týče mikrobiálního zatížení, nestresovala bych, zalívala normálně, jen rostliny s plody co se neloupou (rajčata, papriky) bych zalívala spíš „na zem“ a ne „na list“ a pořádně bych před konzumací umyla toť vše. UV lampa na odpadní vody, to je zbytečnost (fungovat to nebude), pokud bys trvala na desinfekci OV tak raději jímku a chlorovat (SAVEM).

Saxana22
4 příspěvky 11.05.10 12:08

Moc děkuji za odpověď a kde si mám nechat udělat rozbor přečištěné vody? A kolik to ca stojí? Myslím, že se nám čov po roce už konečně pořádně zaběhla a funguje bez problémů. Ještě se zeptám, jaký má vliv na kvalitu přečištěné vody používání úklidových a mycích prostředků? (snažím se používat ekologické, tedy ovšem ne vše).

BaraF
22 příspěvků 11.05.10 14:03

Rozbory dělají laboratoře, nejčastěji laboratoře Povodí, zdravotních ústavů (dříve hygienické stanice. Vy rozbory neděláte pravidelně (aspoń 4× ročně)? Běžně to bývá povinnost vyplývající z vodoprávního rozhodnutí, které ČOV schvaluje do provozu. Pokud Vám čistírnu dodávala nějaká firma „na klíč“ tak se jich zeptej, možná vzorkují oni, výsledky by ti měli poskytnout. A jinak to není žádná věda, nabereš tak 2l vody do petky úplně až po okraj, dáš do tašky a odvezeš do laborky. Základní rozbor odpadní vody stojí pár stovek (ChSK, BSK5, RAS, NL, dusíky a fosfor), trvá to tak týden (to BSK5 se musí měřit až po 5-ti dnech).

Saxana22
4 příspěvky 11.05.10 14:26

Ne, my rozbory dělat nemusíme, jelikož nemáme vsak, ani výpusť, nejedná se tedy o vodní dílo. Přečištěnou vodu používáme na zalévání - v zimě jsme ji vypustili a vsáklo se to pouze do povrchových vod. Tedy takto nám to bylo povoleno stavebním úřadem. Zjistím, kde se to dělá tady u nás, abych měla aspoň představu, jak čistá přečištěná voda je :)

Serpenton
2 příspěvky 07.06.11 15:10
BaraF píše: … pokud bys trvala na desinfekci OV tak raději jímku a chlorovat (SAVEM).

Moc prosím, mohla by jsi rozvést to zalévání ? Zajímá mne jestli je například vodou z čov možné zalévat brambory, nebo trávu kterou potom žerou králíci ? Já myslel že čov neodstraní viry a bakterie. Nemůže se tak přenést nějaká infekce ?
Taky bych se rád zeptal, k čemu je dobré dezinfikovat vodu v jímce ? Kolik toho sava na kolik litrů ? A touto savovanou vodou se zalévat může ? Je nějaká jina, ekologočtější možnost dezinfekce vody v jímce?
A existuje něco na hubení komárů v jímce ( dělají si tam líheň ) ?
Vím že je to hodně dotazů, ale MOC PROSÍM jestli je to možné, odpověz na všechny. Myslím že tyto informace pomouhou mnoha lidem, kteří se v tom nevyznají - včetně mě. Děkuji moc !!!

BaraF
22 příspěvků 07.06.11 15:44
Serpenton píše:
Moc prosím, mohla by jsi rozvést to zalévání ? Zajímá mne jestli je například vodou z čov možné zalévat brambory, nebo trávu kterou potom žerou králíci ? Já myslel že čov neodstraní viry a bakterie. Nemůže se tak přenést nějaká infekce ?
Lze, ale riziko přenosu bakterií a virů existuje (ale pokud čistíte na ČOV jen běžné-lidské splašky a nikdo netrpí nějakou infekční chorobou tak by to problém být neměl. Pokud ale kanalizujete přes ČOV i vody z většího chovu zvířat tak tam bych byla opatrná)
Serpenton píše:
Taky bych se rád zeptal, k čemu je dobré dezinfikovat vodu v jímce ? Kolik toho sava na kolik litrů ? A touto savovanou vodou se zalévat může ? Je nějaká jina, ekologočtější možnost dezinfekce vody v jímce?
A existuje něco na hubení komárů v jímce ( dělají si tam líheň ) ?
Desinfekcí chlorem se voda zbaví právě bakterií a virů. Savo obsahuje cca 5% aktivního chloru, na zabezpečení pitné vody se chloruje ředěním cca 1:10000, na zalévání bych vodu z ČOV chlorovala stejně nebo ještě o polovinu slaběji tj. 1dl (deci) SAVO na 1-2m3 vody. Nalít, promíchat (ideálně tak 10 min), nechat odstát pár hodin (ať patogeny vychcípají) a pak použít. Pokud je z vody mírně cítit chlor měla by být OK. Ale nepřehánět, ani bramborám aktivní chlor moc nejede, já bych jímku chlorovala tak jako bazén, cca 1× týdně v létě, v zimě 1×měsíčně. Další možnosti desinfekce vody: Chloramin, Chlorové vápno (to používáme i proti líhnutí komárů, ale ve stojaté vodě se komárům daří, vadí jim míchání). „Ekologičtější“ postupy nejsou zdaleka tak účinné a jsou drahé.
Na zalévání bych přednostně používala dešťovou vodu (a klidně i na praní a splachování v domě), ale i „recyklovaná“ z ČOV může být vhodná

Serpenton
2 příspěvky 07.06.11 17:11

Tak to byla rychlá reakce, děkuji moc ! :palec:

Jiřina S.  29.09.12 19:09
Diky
@BaraF píše:
Desinfekcí chlorem se voda zbaví právě bakterií a virů. Savo obsahuje cca 5% aktivního chloru, na zabezpečení pitné vody se chloruje ředěním cca 1:10000, na zalévání bych vodu z ČOV chlorovala stejně nebo ještě o polovinu slaběji tj. 1dl (deci) SAVO na 1-2m3 vody. Nalít, promíchat (ideálně tak 10 min), nechat odstát pár hodin (ať patogeny vychcípají) a pak použít. Pokud je z vody mírně cítit chlor měla by být OK. Ale nepřehánět, ani bramborám aktivní chlor moc nejede, já bych jímku chlorovala tak jako bazén, cca 1× týdně v létě, v zimě 1×měsíčně. Další možnosti desinfekce vody: Chloramin, Chlorové vápno (to používáme i proti líhnutí komárů, ale ve stojaté vodě se komárům daří, vadí jim míchání). „Ekologičtější“ postupy nejsou zdaleka tak účinné a jsou drahé.
Na zalévání bych přednostně používala dešťovou vodu (a klidně i na praní a splachování v domě), ale i „recyklovaná“ z ČOV může být vhodná

Podobné informace jsem hledal, čističku vod mám chvíli a právě s dezinfekcí chlorem jsem si nebyla moc jistá..

BReke  22.01.13 13:04

To jsou silná slova, že UV na dezinfekci vyčištěné odpadní vody nebude fungovat…zvlášť když ve světě se to běžně používá. I když přiznávám, že jsou to spíše městské a obecní ČOV. Ale existují už i aplikace na domovní ČOV. Ano problém bude, pokud odtéká z ČOV větší množství kalu - pak bude UV světlo „stíněno“. ALE s větším množstvím kalu v odtoku bude také problém, když se bude chlorovat - co takhle vznik THM z organických látek? No, jinak bych naopak na odpadní vodu dala sava více, protože ho většina zreaguje s tou organikou a nezbude na „bacouše“.

Kamča_Černá  30.04.13 22:32
Intenzifikace

Asi jsem přehnal trochu uklid a vylil do odpadu až moc všelijkaých čistících prostředků a bojím se o své hodné bakterie v čističce. Myslíte, že tady tohle by mi s tím dokázalo pomoct? http://www.asio.cz/cz/as-aktiv

Kamča_Černá  30.04.13 22:33
Intenzifikace

Asi jsem přehnal trochu uklid a vylil do odpadu až moc všelijkaých čistících prostředků a bojím se o své hodné bakterie v čističce. Myslíte, že tady tohle by mi s tím dokázalo pomoct? http://www.asio.cz/cz/as-aktiv

Indigos  11.11.14 11:45
ano

Ano, není problém s vodou z čov také zavlažovat, tady je o tom více v článku:
 http://www.cistickaodpadnichvod.cz/…istenou-vodu

Pavel_ff  16.07.15 09:17
Opatrně

Byl bych s vodou z čističky na zalévání toho co se konzumuje opatrný. Myslím, že nejde vůbec o viry a bakterie, ale hlavně o velký obsah dusičnanů!

Váš příspěvek