Diskuze

Zelenina

Založení zeleninové zahrádky


Miklis 18.03.09

Ahoj, protože nemám žádné zkušenosti, chtěla bych poprosit o ty Vaše :)

Chtěla bych si založit zeleninovou zahrádku, jen takovou maličkou, s mrkvičkou, ředkvičkami, pár bylinek a tak. Jak mám ale začít? Stačí zrejpat půdu, nebo mám koupit i tu, co se prodává v zahradnictví v pytlech? A jak se dá zjistit obsah dusičnanů v půdě? Aby moje výpěstky nakonec nebyly víc jedovaté než tyv obchodě :D A poradíte mi nějakou nenáročnou zeleninu, kterou stačí jen zalévat?

Za rady předem moc děkuju!!


Reagovat
verveve 18.03.09

Ahoj, no ohledne zeminy je to dost tezke – nekde je skvela – napriklad kamaradi maji postaveno na miste byvaleho zahradnictvi. My mame postaveno na byvalem poli a zeme fakt nic moc, ale i tak se tam dalo pestovat zejmena cibuli nam kazdy zavidel :-) No a ted uz pridavame kompost tkaze verim, ze kazdym rokem bude lepsi. Takze pokud mas zeminu opravdu spatnou, tak bych asi dopurucila si tam nejakou privest nebo treba ¨pridat nejaky hnuj (napriklad kravsky se prodava i v granulich) Jeslti chces zjitit co v zemi skutecne je – tak to by jsi se musela jedine zeptat v nejake laboratori jeslti Ti udelaji rozbor – sama to zjistis tezko… No a co pestovat – to zalezi na Tobe – tal napriklad naprosto nenarocna je cibule jen za:,–(is obcas torchu nakypris pudu a v lete uz vlastne ani nezalevas. spatna neni ani mrkev tu jen pak musis vyjednostit, alej inak je take nenarocna, ale v posledni dobe mam pocit, ze je dost cerviva. Tomu by jsi mohla zabranit jedine nejakou chemii, ale treba budes mit stesti a cervivou ji mit nebudes. My ji leta cervivou nemeli ani jsme nevedela co to je, ale posledni dva roky jo :-( Nenarocny je treba i porek… No ted na jare je mozne pestovat redkvicky ty jsou take nenarocne enbo treba kedlubny (jne poroz na belasky :-) ) Kedlubny se daji i rychlit takze my uz mame sazenicky za oknem. Daji se pestovat i okurky ci rajcata nebo papriky (pokud by jsi si to chtela vypestovat ze seminka tak je prave cas) nebo je mozne koupit sazanice. Tyto rostliny jen chteji dost teplo. No u stromkovych rajcat je treba jeste zastipovat, aby meli peknou urodu. No a u rajcat a okurek je velky problem plisen , takze mylsim, ze v tomto pripade se chemie asi nevyhnes. jinak obecne plati, ze pestovat si sama zeleninu se nevyplati – to proste musi byt konicek, ale zase na druhou stranu cerstve utrzene rajce chutna uplne jinak nez to v obchode :-) No a co bych urcite nedoporucila je treba zeli nebo kvetak – vysledky jsou vzdy mizerne.

No a co mohu vrele doporucti je ovoce – od jahod, pres maliny, ostruziny, rybiz, angrest, boruvky..... To je fakt nenarocne a v lete moc chutne :-)

No kdyby jsi chtela jeste neco vedet klidne pisni. U nas tedy ma na starosti ovoce a zeleninu manzel, ale take se v tom trochu vyznam :-) Ja se ted staram o kyticky…


Reagovat
Radka75 18.03.09

to jsem ráda, že někdo založil tuto diskusi. Já bych taky ráda začala pěstovat zeleninku. Máme domeček na bývalém poli a je to hodně jílovité, tak přemýšlím o nějakém hnojivu nebo koupi zeminy.

verveve – nemáte náhodou skleník? já bych si ho ráda pořídila na papriky a okurky a taky ředvičky. Mám zkušenost, že na záhonu hodně dřevnatí. Jinak my jsme taky z prahy východ :-)

miklis – určitě nenáročný je i hrášek, ten u nás uričtě vyseju.


Reagovat
bubli 18.03.09

Ja jsem zakladala zahonek loni. Mela jsem rajcata ale ty mi skoro vsechny popraskali takze nevypadali nic moc ale chutove vyborny a pak jsem zkousela zlute melouny ty byly dobry ale bylo jich malo :-(. Letos mam jahody tak jsem zvedava co z nich bude. Premyslim zahonek jeste rozsirit a pokusit se znova o rajcata. Jsem zahradnik amater a bohuzel neni kdo by mi poradil co delam spatne.


Reagovat
verveve 19.03.09

Radko, sklenik zatim nemame – i kdyz koupe se planuje :-) Ale zatim neni moc mista na pozemku takze cekame jeslit jeste kus dokoupime. Zatim mame neco mezi parenistem a foliovnikem. Tedy pouzivame to na jare k rychleni zeleniny a okurek a pak na leto to sundavame. Rekvicky take pestujeme v tom foliovniku a pak i na zahonu a jsou dobre – ono to chce vybrat spravnou odruhu a hlavne se musi brzy snist :-) No tim hnojivem nic nezkazis – bud se zeptej na statku nebo nejakeho chovatele – ono tedy o hnuj je vetisnou dost zajem, ale treba by Ti trochu prodali nebo pak je mozne koupit ten granulovany. Spravne koukas take jsem z Prahy-vychod a kousek od Rican.

Bubli, to se obcas stava, ze rajcata praskaji – ono je dulezite hlavne vybrat sparavnou odrudu nektera jsou k praskani nachylna jina mene. No a pak praskani take treba muze zpusobit dest nebo kdyby se zalevali (predevsim studenou vodou) na plody. To pak jsou rajcata take vic nachylna na plisne. Zalevat jejine odstatou vodou (nejlepe destovou) a to kdyz nesviti slunce a jen ke korenum. Tak zlute melouny jsme zatim nepestovali zatim jsme pestovlai jen vodni cervene a letos chceme i vodni zlute tak uvidime. Urado zatim nebyla spatna predloni myslim 3 z cehot jedem mel ke 3 kg a loni jich bylo doscela dosu uz ani nevim kolik – a to nam je zrali slimaci :evil: Ale letos jim to nedaruji zakoupim ty paraziticke hlistice a budou mit po srande :-)


Reagovat
Zděnka 29.03.09

No pokud nááááhodou někdo máte možnost shlédnout TV stanici DEKO, tak tam by jste si přišly na své. Já jsem z jižní Moravy, takže nemáme zahrádku, ale plantáž :lol: ale v té televizi jsou taky super nápady, ketrý praktikuju. Jednou z nich je, že budu do hlíny vrývat popel z krbu, pytlíky od čaje vysypávám suším a taky použiju jako živynu pro zeleninku (Myslela jsem teda jako ten obsah po vyluhovaným čaji :lol: ) No ale jinak zeleninka potřebuje trošku okopat pokaždé, zalíváme každý večer. Jinak rozbor zeminy je vcelku drahá záležitost a hlavně není stabilní. Díky spodním vodám se ty hodnoty mění. U zeleniny a vlastně u všeho je nejdůležitější sbírat brzy ráno. Ona totiž rostlina přes noc skoro všechny škodliviny vypustí do země a po celý den ji zase čerpá do sebe. Na tomto principu se vlastně likviduje nežádoucí tráva a tak. Stříká se ráno… No a jinak já pěstuju, mrkev, salát lolo rosso, červenou řepu, ředkvičky, rajčátka a letos budu zkoušet jedlou dýni a mangold. Ten je prý ohromnej. Lepší než špenát, i když chuťově podobnej. Vypadá to jako řepa, takže nemusíte sít kilometr špenátu, aby jste měly 2 talíře špenátu. Otrháte pár listů po obvodu, zbytek vám bude pořád dorůstat. No a v zimě jej vyryjete, dáte třeba do prádelny a celou zimu máte pokojovku na vitamínky… Užž se těším!!!!


Reagovat
Linda1 04.01.10

holky ráda pěstuji zeleninku, dá se už zachvilku s něčím začít? Předpěstovat si sazeničky? Kdo poradí?


Reagovat
Jura007 04.01.10

Děvčata, moje zkušenosti se zahrádkou jsou tak pětadvacetileté, tak rád poradím. Pocházím z jihomoravské vesnice, žiju v Brně. Teď, pokud bude do konce zimy aspoň jednu noc mrznout (tak okolo mínus pěti), hlavně požádejte manžela o porytí budoucích záhonků. Většina území republiky má jílovitou půdu a ta to potřebuje. Nejméně náročné na pěstování jsou petržel, mrkev, hrášek, maliník, z ovocnžch stromků zákrsky jabloní. Taky bych si vysázel bylinky na čaj – mátu, meduňku, no a taky dobromysl (oregáno). Hrozný plevel je ostružiník – ten se v podstatě nepěstuje, jenom přistřihuje a osekává. Začněte ale s tím porytím do hloubky 20 centimetrů.


Reagovat
Jura007 04.01.10

Doplnění – pórek bych si vyséval jen na okamžitou spotřebu, jinak je pěstebně náročnější. No a koncem února můžete vysévat petržel – na rozdíl od mrkve jsou její semena mrazuvzdorná… Petržel totiž pochází myslím z Asie, kdežto mrkev z jihovýchodní Evropy, snad z Balkánu. To by člověk neřekl, že?


Reagovat
Linda1 04.01.10

no ale kdy můžu začít se sázením? Nebo předpěstováním ze sazeniček?


Reagovat
Jura007 04.01.10

Rajčata a papriky bych si v kelímkách od jogurtů (za oknem nebo ve vytápěném skleníku) začal pěstovat tak od konce února nebo půlky března. Koncem února se taky můžou vyset semínka petržele, i když si myslím, že to je zbytečně brzo. No a to ostatní bych sel klidně v druhé půlce dubna. Ještě k tomu pórku: pokud chcete mít stvoly tlusté tak dva až tři centimetry, dodržujte doporučení k výsevu na sáčku. Pórek se má přepíchávat, když dosáhne tloušťky stébla tak 3–4 milimetry. Já jsem ho vždycky jen tak vysel, nepřepíchával a v létě jsem ho měl tlustý tak necelý centimetr. Na podzim byl tlustý asi centimetr a půl. Pórek na uskladnění jsem vzdal, protože v naší lokalitě ho napadala vrtalka pórová a ta rozežírá podzemní část listů shora dolů. Když se v některé lokalitě objeví, znamená to jedno: nepěstovat tam pórek na uskladnění, jenom na okamžitou spotřebu. Vrtalka totiž chemií prakticky nejde zničit.


Reagovat
Jura007 04.01.10

Bylo tu zmíněné pěstování dýní. Moje známá, která je pracovně dost vytížená, nemá čas okolo zahrádky kmitat, tak dýně, cukety a patizony řešila zapícháním semínek do kompostu ve stinném rohu zahrady. Žádná hlína, jenom kompost – asi 10 až 15 centimetrů hluboko. Důležité je, aby byl ve stínu, jinak přes léto vysychá. Uzalívat se nedá, právě proto, že je vzdušnější než hlína…


Reagovat
Jura007 06.01.10

Nedá mně to a ktém atu se vrátím. Někdo tu zmiňoval hnůj. Bezvadný je koňský hnůj (o ten je největší bitka), docela dobrý taky hovězí, varoval bych ale před čerstvým prasečím hnojem a slepičím trusem. Každý hnůj sice obsahuje dost dusičnanů, ale prasečí a slepičí jich mají tolik, že dokážou rostlinky (a zvlášť přísadu) úplně spálit. Bacha na to!


Reagovat
itram 01.03.10

Tohle téma jsem hledala. Nakoupila jsem semínka pro rajčata, hrášek a mrkev, protože začínám. Zahradu jsme zdědili a bez přičinění tam loni rostl rybíz a víno spletené s malinami, vše úžasné chuti. Dodělali jsme rekonstrukci a teď je na řadě zahrada. Začnu nenáročně, jelikož jsem vyrůstala v paneláku a vím prd. Myslím, že mě to třeba chytí a postupně to rozšířím. Teď by mě jen zajímalo, jestli tuhle kombinaci hrášku, mrkve a rajských můžu dát vedle sebe a jestli má někdo radu na co bacha v začátku. Díky :srdce:


Reagovat
Jura007 01.03.10

Itram, jestli můžu, tak napřed k tomu rybízu a malinám. U rybízu vylámej (prostě rukou…) suché větve, co nepůjdou zlomit, nechej. U malin vystříhni zahradnickýma nůžkama suché pruty tak dva centimetry nad zemí. Kup padesátilitrový pytel zahradnické zeminy nebo kompostu (je jedno jakého) a rozhoď ho mezi maliny. Víc teď dělat nemusíš, na ostatní činnosti dojde nejdřív tak v srpnu. Tu kombinaci mrkve, hrášku a rajčat můžeš, ale rajčata si předpěstuj v kelímkách doma v pokoji… nebo jinde, kde je dost světla. Mrkev a hrášek vysévej do překopané a uhrabané půdy nejdřív (!) na přelomu března a dubna. Petržel můžeš i teď.

Pokud bys vysévala rajčata na záhonek ze semen, nestihly by ti do konce léta dozrát – pocházejí totiž z oblasti Mexika a Hondurasu a tam je teplota o dost jiná… :mrgreen: Já jsem to kdysi z neznalosti tak udělal a můžu potvrdit..... nedozrajou… :nevim:


Reagovat
itram 02.03.10

Díky moc za rady, budu se tím určitě řídit. :kytka:


Reagovat
Linda1 21.03.10

copak už máte vysazeno za zeleninku nebo kdy budete vysazovat? :wink:


Reagovat
60 13.05.11

dobrý den,já dávám na celou zahradu,,sušený hnůj v granulích,roz­házím ho po zahradě a všechno krásně roste,ale nejradši pěstuji okurky,protože ty narostou vždycky,dávám taky rajčata,papri­ky,fazolky žluté,hrách,at­d,zkouším ze všeho,co jde do země,ale opravdu záleží,jestli je půda pohnojená a pak zalévat,když to kvete,posílám obrázek okurek


Reagovat
Anonymni 18.09.23

Já jsem si jako první nasadila rajčata, jahody, kedluby a řádek brambor. To pro začátečníky bohatě stačí. Není s tím taková práce a rostliny nejsou tak náchylné na škůdce. Další rok jsme si pořídili velký krytý bazén z https://www.albixon.cz/zastreseni/ a já jsem při plavání přemýšlela, jakou další zeleninu bych zvládla vypěstovat. Další rok jsme koupili skleník, nasadila jsem okurky, papriky, přibyly ovocné stromky a každý rok se mi pěstitelská zahrádka rozšiřuje :-) .


Reagovat
Anonymni 17.03.24

Já jsem nejdřív začala pěstovat zeleninu, která je nenáročná na péči, pak jsme zasadili ovocné keře, stromy, a teď máme všeho plnou zahradu, tak jsem si koupila sušičku ovoce , abych měla další způsob uchovávání potravin. Z mrazáku mi to ovoce a zelenina tolik nechutná, jako když je to usušené :-) .


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.