Zpět na výběr rostliny

Brambořík

Brambořík pěstují: JVP, céčko, ic2ykm3vh, carodejkam


Brambořík řadíme do čeledi Prvosenkovité. Pochází z Malé Asie a jihovýchodní Evropy. U nás je to hned po vánoční hvězdě nejoblíbenější rostlina, která patří k Vánočním svátkům.

Listy u Bramboříku jsou na dlouhých řapících, srdčité, oválné se stříbřitou kresbou. Květy pětičetné, korunní plátky jsou ohnuté na zpět, střed je vysunutý. Květy v různých barvách, plnokvěté nebo jednoduché.

Péče

V zimě potřebuje rostlina dostatek světla, přes léto jí vyhovuje polostín. S teplotou je to náročné, protože jestli chceme aby nám rostlina dlouho kvetla, musíme jí zajistit teploty jen kolem 15°C. Zaléváme v době růstu a v létě na list, v době květu zaléváme spodem.

Po odkvětu je vhodné rostlinu zasadit do volné půdy na zahradu do pohostinného místa. V září hlízu vyjmeme ze země a zasadíme jí do nové zeminy tak, aby nám polovina hlízy koukala.

Zemina a hnojení

Substrát potřebuje brambořík lehký, humózní s kyselým pH 5,5 až 6,5. Hnojíme během květu každých 14 dní hnojivem na květ. Po zatažení listů nehnojíme.

Množení

Rozmnožujeme semenem. Semena jsou velká, hnědé barvy a klíčivost si udržují až 5 let.Vyséváme na podzim do truhlíku propařené rašeliny. Semeno klíčí při teplotě 18 až 21°C a potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost. Vyklíčí nám přibližně za 5 týdnů. Po vyklíčení za 8 až 10 týdnů rostlinky přepichujeme, aby měli dostatek prostoru pro růst – hlíza bude těsně pod povrchem.

Dále bramboříky, které mají 5 až 7 listů hrnkujeme do květináčů – hlíza je stále pod zemí. V červenci musíme rostlinky přesadit do většího květináče (průměr květináče 12cm) a tehdy už musíme nechat špičku hlízy nad zemí. Dále rostlinky dopěstováváme při teplotě 18 až 20°C, pravidelně zaléváme, rosíme a přihnojujeme. Kontrolujeme, jestli mladé rostlinky netrpí choroby nebo škůdci.

Choroby a škůdci

Na bramboříku můžeme najít mšice, nosatce, třásněnky, červce. Z chorob se nejčastěji objevuje bakteriální hniloba, plíseň šedá a padlí.

Rady a tipy

Brambořík je fotoperiodicky neutrální což znamená, že nereaguje na délku světelného dne a kvést může kdykoli během roku.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Bramboříku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Bramboříku

Podhorka, 13.09.2012 napsal(a):
Do loňského roku se mi nikdy nepodařilo přivést brambořík znovu ke kvetení. Až vloni jsem si vzpomněla, jak to dělala moje maminka s bramboříky a azalkami. Po květnových mrazících je zapustila do země i s květináčem na stinném místě. Brambořík už pokvete, tak jsem si ho vzala na východní balkon. Vloni mi kvetla i azalka, uvidím, jestli se zas rozkvete.
ic2ykm3vh, 09.12.2010 napsal(a):
Brambořík určitě nesmí být vystaven přímo na slunci. Ten, kdo ho mívá na parapetu, tak by měl nastavit rolety tak, aby na žádnou pokojovou rostlinu nedopadal přímý sluneční paprsek.

Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdce



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.