Zpět na výběr rostliny

Lobelka

Pěstuji Lobelku | Přidejte tip na pěstování Lobelky | Přidejte fotky Lobelky

Lobelka pěstují: emilka12, iris66, Janaen, JVP, Lacenka.

Fotky Lobelky


1 komentář

Lobelka je poměrně náročná letnička, přesto je v současné době velice oblíbená. Existuje přes 300 druhů této rostliny, některé pocházejí z amerických tropů , jiné, mezi které patří i lobelia erinus, pocházejí z jiřní Afriky, kde rostou jako trvalky. K nám byly dovezeny v 17.století. Lobelka drobná je velice jemná, subtilní a křehká rostlina. Kvete od května do září v červené barvě a v odstínech modré a fialové, některé mají tzv. bílé „oko“. Rovněž drobné lístky mohou mít světle i tmavě zelenou barvu. Dosahuje výšky od 10 do 30 cm, známe nízké i převislé druhy.

Stanoviště

Lobelka dobře pokvete na slunci a v polostínu, nesnáší mráz. Vyžaduje humozní půdu, mnoho živin a bohatou zálivku. Tato letnička se uplatní hlavně v truhlícíh a závěsných nádobách, na obruby záhonů a k vytvoření různých ornamentů na záhonu třeba ve spojení s ledovkou a afrikánem.

Množení

Semenem, je velmi jemné a proto nezasypáváme, vyséváme ho do pařeniště, do skleníku, do truhlíku v bytě v únoru až březnu. Přepichujeme po 3 až 5 kusech, po té dáváme do truhlíků, květinových mís, na záhony.

Péče

Potřebuje častou a vydatnou zálivkou, každý týden mírně přihnojit. Po kvetení seřízneme, tak podpoříme kvetení. Pokud přehnojíme dusíkem tak, pozdě a málo kvetou.

Použití

Okenní truhlíky, balkony, hrnky, květinové mísy a také podsadba k rostlinám na kmínku s korunkou.

Choroby a škůdci

  • Mšice

Druhy a odrůdy

Lobelia erinus Richardii

Množení

termín je únor až duben, děláme to pomocí řízků, které zakořeňují při teplotě 18°-20°C. Po 3-4 týdnech dáme teplotu na 16°C a ke konci pěstování je teplota na 12°-14°C. Během toho zaštipujeme.

Stanoviště

S dostatkem světla a vzduchu, je to podobné jako u L. erinus.

Péče

Podobná jako u L. erinus.

Použití

Závěsné nádoby, květinové nádoby, truhlíky.

Keřovitě rostoucí - skupina Compacta

Kaser Wilhelm - chrpově modrá, Climbram Inproved - modrobílá, Rosamunde - karmínově červená a bílá.

Převisle rostoucí - skupina Pendula

Blue Cascade - světle modrá, Safír - tmavě modrá s bílou.

Diskuse:

O Lobelce ještě není na Konev.cz diskuse. Založte ji »

Nové tipy na pěstování

Přidejte tip na pěstovování Lobelky

  Hejduková 20.01.13 napsala:

Vloni jsem si lobelku vypěstovala ze semen ,dlouho nic nerostlo, pak pozdě zjara začala vylézat, nakonec jsem ji dala do záhonu a tam se krásně rozrostla, byla bohatá a měla stále krásné kvítky, vydržela mi až do prvních mrazů. Letos jsem si nakoupila mnoho semen a budu ji znova pěstovat, je nádherná…

  emilka12 20.11.11 napsala:

Lpobelku jsem si na jaře koupila, nasadila do truhlíku a dala na balkon. Začala krásně růst a pak nastaly deště. Promokla a uhynula. Ronila jsem slzy.