Zpět na výběr rostliny

Šácholan Soulangeův

Pěstuji Šácholan Soulangeův | Přidejte tip na pěstování Šácholanu Soulangeova | Přidejte fotky Šácholanu Soulangeova

Fotky Šácholanu Soulangeova

Rozložitý stromek s dlouhými pravidelně rozloženými větvemi rozvětvujícími se nízko nad zemí. Velké celokrajné kožovité listy jsou na větvích uspořádány střídavě. Krásné růžově nebo bíle zbarvené květy s velkými květními lístky jsou velmi nápadné a otevírají se na jaře před rašením listů. Plodem jsou kožovité tobolky, ze kterých visí na tenkých stopečkách červenavě zbarvená semena.

Stanoviště

Tento kříženec zahradního původu u nás roste v nížinách a středních polohách. Dává přednost lehčím živným půdám kyselé reakce a polostínu. Na plném oslunění vyžadují zastínění keři z jižní strany. Vyžaduje chráněná místa. Nesnáší vápenaté půdy, na kterých často trpí chlorózou, tj. žlutozeleně zbarvenými listy.

Kultivary

K dostání jsou různé kultivary, Alexandriana má květní plátky uvnitř bílé a na spodu tmavorůžově zbarvené, Lennei má květy podobné, jen zvenčí jsou celé tmavorůžové. Alba Superba má květy celé bílé z obou stran a oboustranně růžové květy má kultivar Rubra.

Zajímavosti

Magnólie trpí na vápenitých půdách chlorózou, kterou můžeme odstranit, když dřeviny alespoň dvakrát za sezónu zalijeme 2% roztokem zelené skalice.

Blízce příbuzný šácholan hvězdovitý (Magnolia stellata) pochází z Japonska, dorůstá jen výšky kolem 2 m. Vonné květy mají užší květní lístky, krémově bílé barvy, které rozkvétají také před olistěním. Má podobné nároky a kvete již koncem března. Kultivar Rosea je růžový.

O Šácholanu Soulangeovu ještě není na Konev.cz diskuse. Založte ji »