Zpět na výběr rostliny

Vánoční kaktus

Pěstuji Vánoční kaktus | Přidejte tip na pěstování Vánočního kaktusu | Přidejte fotky Vánočního kaktusu

Vánoční kaktus pěstují: hanucha, iris66, Lacenka, romca97, sud.

Fotky Vánočního kaktusu


2 komentáře


1 komentář


2 komentáře

Patří do čeledi Kaktusovité. Pochází z Brazilských deštných pralesů. Velmi se podobá velikonočnímu kaktusu. Vánoční kaktus nemá typické kulaté tělo. Je převislý, proto se sází do závěsných košíků. Poznáte ho podle tenkých článků, které tvoří delší „větve“.

Při správné péči jejich konce vykvetou, pomůže jim hnojivo pro podporu kvetení. V srpnu se doporučuje omezit zálivku a následujících šest týdnů nezalévat vůbec.

Květy jsou růžové, červené, fialové nebo bílé. Kvete od listopadu do ledna. V případě kvetení kaktus nezimujte.

Používáme ho jako dárkovou rostlinu a do interiéru během Vánočních svátků.

Péče

Potřebuje dostatek rozptýleného světla, nesnáší přímé slunce. Teploty celoročně kolem 20°C. Zálivka pravidelná, čistou odstátou vodou. Stejně jako u ostatních kaktusů platí - nepřelévat!

Na rozdíl od ostatních ale vydrží i na severní straně u oken, protože mu nevyhovuje přímé slunce. Nemají v lásce ani změnu prostředí, opatrně tedy i při přesazování. Při přesazování proto nevysypávejte veškerý substrát z kořenů, kaktus si postupně zvykne na nový substrát. Daří se mu v zemině s příměsí humusu. Přesazujeme jednou za tří až čtyři roky do substrátu pro kaktusy.

Během roku obíráme odkvetlé květy a přihnojujeme jednou za měsíc květinovým hnojivem. Jen po odkvětu vynecháme dva měsíce.

Množení

Rozmnožujeme řízky potom, co rostlina odkvete. K zakořenění potřebují teplotu 25°C

Diskuse

Diskusní témata o Vánočním kaktusu