Zpět na výběr škůdce

Háďátko bramborové


Vzhled

Jako typická háďátka dosahují jedinci tohoto druhu cca 1–1,5 mm délky, přičemž pouze samečci jsou nitkovitého tvaru, zatímco samičky jsou kulovité a o něco menší. Zbarvení je bílé, ovšem samičky v průběhu tvorby vajíček tmavnou postupně přes žlutou barvu až dohněda či hnědočerna.

Kde a jak nám škodí?

Jak napovídá z názvu, toto háďátko škodí výhradně na bramborách a jim příbuzných rostlinách jako jsou rajčata, lilky nebo plevely spadající do stejné skupiny. Jedná se o jednoho z nejnebezpeč­nějších škůdců brambor vůbec. V případě, že se na zahrádce nebo na poli objeví, není bohužel velká šance se jej úspěšně zbavit a boj s háďátkem je vleklý a obtížný. Poškození háďátky se projevuje na rostlinách zakrslostí, malými listy a výskytem velkého počtu postranních kořínků.

Životní cyklus

Vše začíná u odumřelé samičky plné vajíček – takzvané cysty. Samička v sobě může mít několik set vajíček a přežít v této podobě v půdě až deset let. Jestliže se cysty nachází na správném místě – v blízkosti kořínků brambor – cyklus pokračuje tak, že se z vajíček začnou po stovkách líhnout malé larvy. Ty napadají blízké kořínky, které vysávají, a tak celou rostlinu postupně ničí. Larvy se postupně vyvíjí v několika stádiích až po dospělé jedince, kdy po oplodnění samičky se celý cyklus opět opakuje. Šíření háďátek je tak velmi rychlé.

Jak se bránit háďátku?

Háďátko bramborové je jedním z nejnebezpeč­nějších škůdců brambor z důvodu, že se na něj nedá aplikovat chemická ochrana – ta by byla velmi drahá a především neekologická. Proto je tento škůdce tzv. karanténní, což znamená, že při jeho výskytu je po několik let přísně zakázáno na daném území pěstovat hostitelské rostliny.

Prevence – jediné řešení

Preventivní metody ochrany

U tohoto škůdce jsou téměř jediné možné. Spočívají především v důsledném dodržování odstupů v pěstování brambor po sobě – vynecháním napadené rostliny tak háďátka přijdou o zdroj potravy a uhynou, ale musíme brát v potaz i velmi dlouhou dobu, po kterou jsou schopny cysty v půdě přežít. Proto je také dobrým řešením volba vyšlechtěných odrůd brambor, které jsou háďátku odolné.

Pozor na plevely, které háďátku chutnají

Mezi nepřímou metodu boje s háďátkem pak patří hubení plevelů příbuzných bramborám, na kterých háďátka také mohou přežívat. Mezi ty časté patří např. blín. Tím vyřešíme dva problémy jednou ranou – budeme mít jistotu, že se zbavíme háďátek a zároveň budeme mít zahradu či pole bez plevele.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Háďátka bramborového

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdce



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.