Zpět na výběr rostliny

Afrikán

Afrikán pěstují: Lenka 38, iris66, sud


Jedná se o jednu z nejznámějších a nejvděčnějších letniček. Je původem z Ameriky, jen velice málo druhů pochází z Afriky. Přesto se pro ni ujal název afrikán.

Stanoviště

Rostlina není náročná na stanoviště ani na půdu. Lépe prospívá v půdách humózních, na slunci, snese i polostín. Krásná je jak v truhlíku, tak i jako obruba záhonů. Krásně vynikne s lobelkou, hvozdíkem nebo šalvějí. Je vhodná také k řezu, ve váze dlouho vydrží.

Péče

Afrikán je poměrně nenáročná letnička. Lépe je ji předpěstovat v březnu a dubnu v pařeništi, semena vyséváme jednotlivě do malých květináčků nebo sadbovačů, nemusíme pak znovu přesazovat. Klíčí na teple, zeminu udržujeme stále vlhkou. Na stanoviště přesazujeme koncem května, před květem. Vzdálenost záleží na druhu. Rostliny nesnáší mráz, přesazování v době květu jim také neprospívá. Kvete od května až do října. Na podzim lze snadno sebrat semena pro jarní výsadbu.

Druhy

Letnička byla vyšlechtěna do mnoha podob.

Pro přehlednost uveďme tři základní druhy, které mají velké množství kultivarů.

Tagetes erecta

Vzpřímený, plnokvětý afrikán, který dosahuje výšky až 50 cm. Kvete ve žluté a oranžové barvě, ne hnědě, v poslední době se objevuje také bílý kultivar „Vanila“.

Tagetes patula

Má rozkladitý, rozvětvený stonek s více květy v odstínech žluté, oranžové a hnědé. Květy jsou různě probarvené, jednoduché i plné dle kultivaru.

Tagetes signata (jindy uváděný T. tenuifolia)

Drobný listem i květem, květů na jedné rostlině je velký počet, mají barvu žlutou nebo oranžovou, je nejméně aromatický

Rady a tipy

Aksamitník prokazatelně odpuzuje háďátka, je dobré ho vysazovat mezi rajčata i růže.

Desinfikuje půdu před jakoukoliv výsadbou. Je však oblíbenou potravou slimáků.

Je lehce fofotoxický, proto pozor na pletí záhonu za plného slunce, může způsobit kožní vyrážku.

Někoho odpuzuje jeho silně aromatická vůně.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Afrikánu ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Afrikánu


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.