Zpět na výběr rostliny

Černý rybíz

Černý rybíz pěstují: Lacenka, JVP, patinka12, sud


Oproti červenému a bílému rybízu je nižší, dosahuje asi 1,5 m vzrůstu. Má také kratší životní cyklus, 10–12 let. Odlišuje se především velmi vysokým obsahem vitamínu C v plodech a příjemným arómatem, které se uvolňuje z listů. Plody jsou chuťově mnohem výraznější. Pro správný růst potřebuje dobrou zálivku a humóznější půdu, než výš zmíněné druhy. Plné slunce není vhodné, nejlépe se mu daří v polostínu. Nastýláním můžete dosáhnout až o 50% (!) větší úrody.

Tip: pod keř vysaďte kopřivy, stejně jako v případě angreštu. Dočkáte se vyšší úrody. Před sklizní kopřivy jednoduše pokoste.

Řez

Ideálem u černého rybízu je získání 33% tříletého, 33% dvouletého a 33% jednoletého dřeva. Pokud toto pravidlo dodržíte, dočkáte se bohaté úrody, protože bude obrost plodonosných větví nejvyšší.

Sklizeň

U většiny odrůd se provádí od konce června.

Tip: pokud chcete, aby vám plody vydržely po nějakou dobu přímo na stole, tak sklízejte v době, kdy jsou ještě tvrdší. Čekání na plnou zralost na keři či stromku se nemusí vyplatit – bobule sami brzy opadají.

Z plodů jsou vynikající domácí sirupy a šťávy, koláče, kompoty a marmelády. Za zkoušku také stojí výroba domácího vína.

Choroby

  • Rez rybízová

Odrůdy

Karlštejnský dlouhohrozen

Tato odrůda je domácí, samosprašná a tvoří velmi široké keře, je velmi úrodná. Chuť mají mírně nakyslou, ale příjemně aromatickou. Nevýhodou může být zvýšená náročnost na stanoviště.

Holandský černý

Pochází z Nizozemí. Tato odrůda je cizosprašná. Plody jsou aromatické, ale silněji nakyslé. Vyznačuje se bujným růstem, který může být na obtíž.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Černém rybízu ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Černého rybízu


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.