Zpět na výběr rostliny

Hvozdík

Hvozdík pěstují: iris66


Původem je z Evropy a Asie, kde roste na skalách, kamenitých stráních. Má vzpřímené stonky, tuhé, šedozelené, listy jsou čárkovité, nedělené, stříbřité. Květy jsou jednoduché, bílé, růžové. Je vysoká asi 30 cm. Rostou trsovitě. Patří do čeledi Silenaceae – Silenkovité.

Stanoviště

Vyžadují propustnou, těžší půdu, vápenitou, nezamokřenou, slunné až polostinné polohy. Hvozdík kropenatý nemá rád vápenité půdy.

Množení a sázení

Množíme v létě dělením, řízky, semenem na jaře.

Péče

Pokud se rozrostou moc, je třeba je usměrnit. Pravidelná zálivka, kypření půdy.

Choroby a škůdci

  • Padlí (Erysiphceae)
  • Botryotiniová skvrnitost (plíseň šedá, Botryotinia fuckeliana)

Použití

Dají se pěstovat v nádobách, do skalek, na obruby, hroby, trvalkové záhony, k řezu, hvozdík kropenatý i do vřesovištních partií.

Druhy a jejich kultivary

Hvozdík kropenatý (Dianthus deltoides)

U nás roste planě, pěstují se zahradní odrůdy vysoké 10–25 cm. Listy má zelené, úzké, květy jsou růžové, červené nebo bílé. Vykvétá v červnu až srpnu.

Jeho kultivar je Briliant.

Hvozdík sivý (Dianthus gratiopolitanus)

Roste polštářovitě, je vysoký 10–25 cm, krátké šedozelené listy. Kvete v květnu až červnu, růžově nebo červeně.

Jeho kultivary: Babí Lom, Badenina, Bělikova, Brno, Eydangeri, La Bourboule, Rubin, Pink Jewel, Pummelchen.

Péřitý karafiát (Dianthus plumaris)

Velmi cenné jsou odrůdy, jejich výška je kolem 30 cm. Původní druh se už nepěstuje. Listy jsou sivě zelené, květy jednoduché, plné se stříhanými okraji. Kvete v dubnu až červnu bíle, růžově, červeně.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Hvozdíku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Hvozdíku


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.