Zpět na výběr rostliny

Líska

Lísku pěstují: Lacenka


Líska roste v polohách často i nad 500 m n. m. Polohy pod 400 m n. m. jí příliš nesvědčí. Je velmi choulostivá v době květu na mrazíky, které mohou úplně zlikvidovat celou úrodu. Vysazujeme ji do půd propustných, vlhčích, dobře záhřevných a především hlinitých. Nesnáší půdy jílovité. Na kvalitu půdy je náročná. Optimální poměr ročního úhrnu srážek k průměrné roční teplotě je 8°C/700 mm. Má ráda vyšší vzdušnou vlhkost a větrnější polohy. Dorůstá nejčastěji do výšky pěti metrů a dožívá se nejčastěji do 35 let.

Podnože

Pro lísku se používá podnoží lísky obecné (C. avellana) a semenáčů lísky turecké (C. colurna). Takto naroubovaná líska dosahuje velmi bohatého obrostu i celkové plochy.

Řez

Nejčastěji se pěstuje jako keř, případně čtvrtkmen. Po výsadbě je třeba ji seříznout mezi třetím a pátým dobře vyvinutým pupenem. Zmlazovací řez by se měl provádět po deseti letech. Udržovací řez se dělá koncem února, ale měl by se zaměřit především na suché větve. Plodí na tříletém dřevu, řezu je proto nutné věnovat zvýšenou pozornost.

Sklizeň a skladování

Plody zrají na přelomu srpna a září. Zralost poznáme podle zežloutnutí punčošek (listenů kryjících oříšek). Sbíráme plody i s punčoškami a necháváme je dozrát na tmavém místě. Pokud je sklidíme příliš brzy, plody se znehodnotí seschnutím.

Opylování

Lísky jsou cizosprašné. Květem jsou jehnědy, které se tvoří již během léta, ale vykvétají koncem února. Ušlechtilé odrůdy dobře opyluje také planá líska, která běžně roste v našich lesech.

Odrůdy

Webbův

Pochází z Velké Británie, je poměrně vysoká. Jde o na stanoviště nenáročnou odrůdu. Ke správnému růstu potřebuje půdy humózní. Je ceněna jako výborný opylovač ostatních lísek. Plody jsou protáhlé, 2–3 cm dlouhé a velmi chutné. Dozrává koncem září.

Hallský obrovský

Původem z Německa. Na stanoviště a půdy není náročná. Je obvykle mrazuvzdorná, protože kvete pozdě. Plody jsou kulatější, velké a chutné. Barva je hnědočervená. Díky tvrdé skořápce je odolnější vůči červivosti.

Choroby a škůdci

  • Nosatec lískový
  • Vlnovník lískový

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Lísce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Lísky


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.