Zpět na výběr rostliny

Maliník

Maliník pěstují: hailliejade, Lacenka, Barush


Jde o původní druh z Evropy a Malé Asie. Roste často divoce na mezích, okrajích lesů a remízků v podobě keřů. Zřídka přesahuje výšku 2,5 m. Je bohatý na vitamín C, obsahuje také niacin a riboflavin. Barva plodů je nejčastěji červená, pěstují se ale i žluté a tmavě rudé kultivary.

Roste v rozmezí 300–500 m n. m., v půdách propustných, živných a vlhčích, raději kyselejších. Vyhovuje mu plné slunce i polostín. Nejlepší poměr ročních srážek k průměrné roční teplotě je 850mm/8°C. U většiny maliníků se neobejdete bez zalévání, a pokud ano, tak za cenu snížené úrody. Pěstuje se na drátěnkách, a pokud ho vyvážete do půlkruhu, dočkáte se bohaté a sladké úrody. Také se vám vyplatí nastýlání. Snižujete tím šanci chorob a škůdců na úspěch. Průměrná životnost je 15 let.

Řez

Výhony seřízněte hned po výsadbě a to dosti razantně. Účelem je podpoření růstu náhradních výhonů z kořene. Udržovací řez letních odrůd se provádí na podzim. Účel spočívá v odstraňování odplozeného dřeva, a to v rozmezí 10–15 cm od země. Jednoleté dřevo se řeže na poslední odstávající pupen – tím podpoříte plodnější obrost.

Podzimní odrůdy řežeme koncem února – jednoduše se seříznou všechny výhony až na úroveň půdy.

Množení

Maliník se množí především řízkováním. Metod je několik, důležité je však řízkovat na podzim. Použít se dají všechny části rostliny, osobně jsem měl nejlepší výsledky při řízkování kořenů.

Sklizeň

Maliny se nechávají plně dozrát a až poté je sklízíme. Pokud nejdou snadno oddělit od stopky, je to signál, že máme ještě několik dní počkat. Je nutné, aby bylo sucho. Jelikož jsou plody velmi choulostivé, docházelo by k plesnivění sklizených plodů.

Tip: z listů se dá snadno připravit zdravý čaj. Pouze se vloží do sítka a zalijí vroucí vodou. Nejlepší listy jsou čerstvé, ale správně nasušené si také zachovají většinu vitamínu. Proto je žádoucí udělat si na zimu dostatečnou zásobu.

Choroby a škůdci

  • Virové mozaiky
  • Metlovitost
  • Malinovník šedý a plstnatý
  • Mšice

Odrůdy

Odnožující

Jednou plodící

Promise

Dobře roste i ve vyšších polohách, k dobrému růstu ale potřebuje hluboké, humózní půdy. Plodná a šťavnatá odrůda.

Remontantní

Lloyd George

Dobře odnožuje a má vyrovnaný růst. Plodí ve větší míře, v červenci a září. Nevýhodou je náchylnost k virózám.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Maliníku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Maliníku


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.