Zpět na výběr rostliny

Muškát

Muškát pěstují: hailliejade, Lacenka, Jana H., martinagala, buliznik, Simča77, iris66, sud, locika, Janaen


Je z čeledi Geraniaceae – Kakostovité, původem pochází z Jižní Afriky, Středomoří. Kvetou od května do září, ale jsou i druhy, které kvetou celoročně. K pěstování na balkony a terasy se hodí Pelargonie vonné, nejsou moc známé, dále pelargonie okrasné listem, pelargonie převislé, pelargonie pyskaté. Velkokvěté pelargonie, které také můžeme najít pod názvem grandiflora, se hodí pouze do bytů.

Pelargonie okrasné listem

Pocházejí původem z anglických odrůd, je téměř 50 různých druhů. Pestrost listů způsobuje poruch ave formě chlorofylu v listech.

Stanoviště

Slunné až světlé místo.

Péče

Poupata se vyštipují, protože chceme posílit tvorbu listů a jejich růst. Hnojíme pravidelně každý týden, pořádná a výdatná zálivka. Přezimují při teplotě 8°-12°C v chladné a světlé místnosti. Zálivka se v zimě omezí.

Druhy a jejich odrůdy

Dolly, Vardon, Freak of Nature, Chelsa Genor.

Pelargonie vonné

Tyto druhy pelargonií nejsou moc k sehnání, většinou je seženeme ve specializovaných zahradnictvích nebo si do nějakého pěstitele vezmeme řízek, ze kterého si rostlinu dopěstujme. Nejsou zajímavé svými květy, nýbrž listy, které vydávají jemnou vůni. Vůně může připomínat všechno možné, ale nejčastěji voní po citronech, jablku, růžích, mandlích, mátě, šeříku.

Stanoviště

Potřebují světlé až slunné místo, chráněné před větrem.

Množení

Pomocí vrcholových řízků, které napícháme do substrátu. Teplota zhruba 18°-20°C, při zakořeňování řízků.

Péče

Musíme udržovat vyrovnanou vlhkost vzduchu, hlavně přes léto, takže rosíme. Zálivka střední. Pokud ji pěstujeme celoročně v teple, rostlina kvete málo nebo vůbec. Proto ji musíme přezimovat při teplotě 8°-12°C, na světle a chladu. V zimě udržujeme bal v suchu. V létě, kdy je období růstu přihnojujeme 1× týdně. Zpětný řez a přesazení děláme, pokud je chceme omladit (např. pokud rostlina stárne, tak jí tímto zmladíme). To děláme v předjaří nebo na jaře.

Použití

Pro místnosti (interiéry), na balkony, do květinových mís, ozdobných koryt, do truhlíku, Odrůda P. crispum se může pěstovat jako bonsaj.

Choroby a škůdci

 • Molice
 • Mšice

Druhy a jejich odrůdy

 • Pelargonium capitatum – voní po růžích
 • Pelargonium crispum – voní po citronu
 • Pelargonium X citrosum – voní po citronu
 • Pelargonium extipulatum – voní po mátě
 • Pelargonium graveolens – voní po růžích
 • Pelargonium Mable Grey – silná vůně po citronu
 • Pelargonium papilionaceum – voní po smrkové jehličí
 • Pelargonium Royal Oak – voní po pepři
 • Pelargonium tomentpsum – voní po mátě

Pelargonium – peltatum – hybridy – převislé

Mají převislý charakter, mají poléhavé nebo převislé výhony. Lesklé, zelené listy, lysé, květenství převislé nebo polopřevislé, květy jsou jednoduché, poloplné, plné. Barvená škála je od bílé, růžové, lososové, šarlatově červené, purpurové také dvoubarevné růžovofialové, červenobílé všechny jejich možné odstíny.

Stanoviště

Slunné až světlé místo.

Množení

Množíme řízky, které v srpnu získáváme z matečných rostlin, semenem množíme v prosinci.

Péče

Plnokvěté odrůdy potřebují ochranu před deštěm, zálivku potřebují vydatnou a častou, přihnojujeme 1× každý týden. Odkvetlé květy odstraňujeme a tím podporujeme další kvetení. Přezimují při teplotě 5°-8°C, na studeném a světlém místě.

Použití

Do závěsných květináčů, do truhlíků, do květinových mís.

Choroby a škůdci

Při neochránění plnokvětých odrůd před deštěm, nám mohou zahnívat.

Druhy a jejich odrůdy

Amethyst – kvete plně, růžovovbíle, Cocoricola – kvete jednoduše, červeně, Feuer Cascade – kvete jednoduše, výrazně červená, Mexikanerin – kvete plně, červenofialově, Villa de Paris – kvete jednoduše, růžově.

Pelargonium – zonale – hybridy – pyskaté

Rostou vzpřímeně, keřovitě se přitom větví a mají plstnaté listy s více či míně výraznou kresbou. Květenství je v kulovitých okolících a květy jsou jednoduché nebo plné s barvami od bílé, přes všechny růžové, lososové k ohnivě červené a fialově purpurové a jejich odstíny.

Stanoviště

Plné slunné místo až světlé.

Množení

Termín množení je v srpnu, ale v podstatě můžeme kdykoliv. Množíme řízky. Ty rostliny, které jsou namnožené v prosinci kvetou už v květnu.

Péče

Požadují vydatnou zálivku, každý týden 1× přihnojit až do konce srpna. Bal nesmí být přemokřený. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy, tím také podporujeme další kvetení. Přezimuje při teplotě 5°-8°C na studeném světlém místě. Bez období klidu kvetou rostliny i v zimě.

Použití

Do truhlíku, závěsných nádob, květinových mís.

Choroby a škůdci

 • Mšice
 • Svilušky
 • Plíseň šedá
 • Rez pelargoniová.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

Hnojivo na muškáty

Fotky Muškátu


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.