Zpět na výběr rostliny

Petrklíč

Petrklíč pěstují: Lacenka, céčko, Janaen


Jsou to rostliny, které vytvářejí přízemní růžice listů. Patří do čeledi Primulaceae – Prvosenkovité, dělíme podle různých tvarů, květenství a květů. Skoro všechny uvedené druhy jsou u nás domácí kromě prvosenky zoubkaté, která je z Himalájí.

Stanoviště

Mohou být na výsluní i v polostínu, ale ve stínu, musí mít vlhkou, těžší, humózní půdu. Nesnáší úpal, sucho.

Množení a sázení

Můžeme semenem na jaře nebo řízky, dělením.

Péče

Potřebují dostatek závlahy, kypření půdy, hnojení. Některé hybridy jsou málo mrazuvzdorné.

Choroby a škůdci

  • Padlí (Erysiphceae)
  • Botryotiniová skvrnitost (plíseň šedá, Botryotinia fuckeliana)
  • Háďátka

Použití

Do skalek, na obruby, do trvalkových záhonů, k vodním plochám, do nádob především na jarní období.

Druhy a jejich kultivary

Prvosenka obecná (Primula vulgaris)

Je vysoká 5–15 cm, květy jsou světle žluté barvy, po jednom na stvolech, růžice listů je polštářková. Vykvétá v březnu až dubnu, pěstuje se mnoho kultivarů s bílými, růžovými, žlutými, červenými, modrými barvami květů.

Její kultivary: Wanda, Rosea Plena.

Prvosenka zoubkatá (Primula denticulata)

Je vysoká až 20 cm, listy jsou svrasklé, vejčitě kopinaté, květenství je v okolících, barva je růžovofialová, kvetou v březnu až dubnu. Jsou odrůdy s bílým a červeným květenstvím.

Její kultivary: Alba, Rubra.

Prvosenka vyšší (Primula elatior)

Je vysoká až 30 cm, květenství je okolík, je řídký, barva květů je světle žlutá, kvete v dubnu, je chráněná. Má odrůdy s pestrým květenstvím.

Prvosenka jarní (Primula veris)

Je velmi podobná prvosence vyšší, ale květy má velmi sytě žluté.

Prvosenka aurikule (Primula auricula)

Je vysoká 5–20 cm, má dužnaté, pomoučené, tuhé listy v přízemní růžici. Květy mají barvu žlutou, květenství je okolík, kvete v dubnu až květnu.

Primula pubescens

Můžeme jí také dohledat pod názvem zahradní aurikule, listy jsou podobné jako u prvosenky aurikule. Její květy mají různou barvu a kvete v květnu.

Primula juliae

Je to původní druh, nemá moc velký význam. Spíše významnější jsou její kříženci, kteří se pěstují. Rostou polštářovitě, polštáře jsou vysoké 5–10 cm. Kvetou v dubnu až březnu, v barevných odstínech červené, růžové, fialové, bílé.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Petrklíči ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Petrklíče


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.