Zpět na výběr rostliny

Stračka

Stračku pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Máme více než 350 druhů, které pocházejí z Asie, Evropy. Ke křížení bylo použito jenom některých druhů, ovšem vzniklo z toho nepřeberné množství kříženců. Pro naši přehlednost i v zahradnické praxi se dělí do tří skupin. Botanická skladba rostliny je stejná. Všechny mají vzpřímené, střídavě olistěné stonky, listy jsou dlanité a dělené. Květenství je v hroznech nebo latách, květy jsou jednouché, plné, souměrné, s ostruhou. Kvetou modrou, fialovou, růžovou, bílou barvou v červnu až červenci. Patří do čeledi Ranunculaceae – Pryskyřníkovité.

Stanoviště

Vyžadují výsluní, polohy chráněné před větrem, nedáváme do větrných poloh, jelikož snadno poléhají, půdy hlubší, živné, s dostatkem vláhy. Půdy nejlépe vyhnojené dobře vyzrálým kompostem nebo chlévským hnojem.

Množení a sázení

Množíme dělením, semenem nebo kořenovými řízky, časně z jara. Při sázení, musíme myslet na to, že pro květiny s těžším květenstvím, musíme přidat i opory na přivázání rostliny, až pokvete.

Péče

Nesnáší úpal, pravidelná zálivka, zvláště v suchém období. Po odkvětu je dobré je seříznout hned u země a přihnojit, protože další kvetení je na konci léta, i když už slabší.

Choroby a škůdci

  • Padlí (Erysiphceae)
  • Botryotiniová skvrnitost (plíseň šedá, Botryotinia fuckeliana)
  • Sviluška chmelová (Tetranychus urticae (Koch))

Použití

Solitera do trávníku nebo jako skupinově do trávníku, pod keře, stromy, smíšené trvalkové záhony, k řezu, nízké odrůdy k hrnkovému pěstování, či jiné nádoby.

Druhy a jejich kultivary

Delphinium – Elatum – hybridy

Jsou mohutné, nevětvené, květenství je hrozen, vysoké jsou 150–180 cm.

Anglické kultivary: Plnokvěté, květenství jsou velká a těžká: Blue Trumphator, Blue Nile, Strawberry Fair.

Německé kultivary: Jednoduché, mají lehčí květenství: Berghimmel, Percival, Perlmutterbaum.

Delphinium – Belladonna – hybridy

Řidší květenství, vysoké 100–120 cm, bohatě, větvené lodyhy. Kultivary jsou: Atlantis, Piccolo.

Delphinium – Pacific – hybridy

Vyšlechtěny v kalifornii a jsou podobné anglickým kultivarům od D. E. hybridy. Kultivary jsou: Astolat, Black Knight, King Arthur.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Stračce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Stračky


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.