Zpět na výběr škůdce

Monilióza


Význam

Monilióza neboli moniliová hniloba plodů je choroba způsobena mikroskopickou houbou s identickým názvem. Je známá zahrádkářům především svým výskytem na jablkách a jejich častým poškozováním.

Popis a vzhled

Jedná se o hnilobu plodů a s postupem choroby se mění i vzhled napadených plodů. Hniloba vzniká v místě poškození plodu, například housenkami motýlů. Od tohoto místa se šíří skvrny, bílé, krémové nebo béžové – ty jsou tvořeny kupkami rozmnožovacích orgánů houby, jsou proto vystouplé a jakoby hromádkovité. Časem začíná plod schnout a takzvaně mumifikovat – zachová si v podstatě tvar, ale je mnohem menší a kompletně pokrytý béžovou nebo bílou „krupičkou“.

Scvrklé jablko v zimě na stromě

Takto mumifikované plody drží pevně na větvích, a proto přežívají na stromě přes zimu v nezměněné podobě. Na jaře jsou potom prvotním zdrojem šíření choroby na další plody a blízké stromy, a to jak přímo, tak větrem.

Jak se bránit

Důležité je v případě objevení infikovaných plodů takové plody co nejdříve odstranit. Rozhodně by neměly zůstat celou zimu na stromě – tak si skoro jistě přeneseme chorobu do dalšího vegetačního roku. Preventivním opatřením je potom boj s motýly poškozujícími plody – konkrétně s obalečem, který má na rozšíření moniliózy veliký podíl.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Moniliózy

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.