Zpět na výběr škůdce

Mšice na pokojových rostlinách


S mšicemi se můžeme setkat často na téměř všech pěstovaných plodinách na zahrádkách a polích, ale jsou častými návštěvníky právě také na pokojových rostlinách.

Vzhled

Jedná se o cca 2 milimetry drobný hmyz, podle konkrétního druhu zbarvený od světle zelené přes šedohnědou až dočerna. Na rostlinách se vyskytují veliké kolonie jedinců a mšice jsou schopné velmi rychle se rozmnožovat. Proto je důležité jejich přítomnost odhalit v ranném stádiu, dokud ještě neobsadí a následně nepoškodí kompletně celou rostlinu.

Co jim chutná a jak škodí

Často doma objevíme mšice na palmách nebo rostlinách s měkkými listy. Jsou však někdy dosti nevybíravé, a tak je můžeme nalézt prakticky kdekoli na pokojových rostlinách nebo na balkóně v truhlících.

Vyhovuje jim spíše sušší vzduch a vyskytují se na těch rostlinách, které jsou umístěné v přílišném teple nebo naopak chladu. Mšice škodí sáním na listech a někdy i květech – listy jsou tak světlejší, časem i deformované, usychají a opadávají, celá rostlina je oslabená. Na povrchu listů se objevuje medovice vylučovaná mšicemi – ta je lákadlem pro další druhy infekcí a chorob.

Jak na mšice domácími prostředky

Velmi často zabírá na mšice pokojových rostlin obyčejný roztok mýdlové vody. Ten si můžeme jednoduše připravit do rozprašovače a napadené rostliny jím pravidelně ošetřovat. Bohužel, tuto metodu není možné použít na doma pěstované bylinky (například pažitku), protože se tak stávají nepoživatelné. Roztoky mýdlové vody je možné efektivně vylepšit, jak je uvedeno dále:

Nálevy z rostlin jsou efektivní

V boji proti mšicím se osvědčuje i použití vývarů z určitých rostlin, kdy velmi efektivní je odvar připravený vylouhováním 200 g tabáku v přibližně 5 litrech vody po dobu 24 hodin. Vývar následně dvě hodiny povaříme a do celé dávky přidáme 200 g nastrouhaného mýdla, které mícháním v odvaru rozpustíme. Při samotné aplikaci na napadené rostliny ředíme tento roztok v poměru 1:1 s vodou. Účinné jsou i vývary z nakrájené cibule nebo rozdrceného česneku, případně z citrusových slupek. Mšice odpuzuje i rostlina Pelargonium graveolens díky svým silicím a v její přítomnosti nevydrží déle než pár dní.

Biologická ochrana

Typickým přirozeným nepřítelem mšic je známé dravé slunéčko sedmitečné. Efektivně se zbavíme mšic tak, že k napadené rostlině postavíme nádobku se slunéčky, zavřeme okna a slunéčka si již sama najdou cestu ke své oblíbené potravě. Potom okna opět otevřeme a necháme sluníčka vylétnout. V případě nasazení slunéček na balkóně se mohou tito draví pomocníci sami začít množit, a tak máme o problém najisto postaráno.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Mšice na pokojových rostlinách

garryy, 16.11.2022 napsal(a):
www.aka.ms/phonelinkpin is used to link an Android device smart phone link pin. https://akamsphonelinkpin. us/ This Microsoft feature can only be between Android and Windows devices. aka.ms/linkphone https://akamslinkphone.com/ a linkphone companion to link your smartphone to your Windows PC to access all phone information such as messages, galleries, notifications, apps, and many more on your Windows PC with the “Windows Phone App.”
martasblade, 25.05.2012 napsal(a):
Nejlepší a nejpohodlnější na likvidaci mšic a ostatních savých škůdců je přípravek ve spreji insecticid. Nastříkáte na rostlinu a je hotovo. Obsahuje, jak jsem si zjistila, výtažek z kopretiny starčkolisté (ta roste jen někde v Africe), což je přírodní produkt a mšicím opravdu neprospívá. Funguje to na pokojovkách i na růžích, muškátech a na ostatních rostlinách a dřevinách u domů. Rostlinám to vůbec neškodí a nevadí. Doporučuji všem. Je to to nejlepší, co proti mšicím existuje.

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdce



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.