Zpět na výběr škůdce

Plíseň cibulová


Původ choroby

I v tomto případě platí, že původcem plísní všech možných typů jsou mikroskopické houby. Pro nás pěstitele jsou všechny společné tím, že zpravidla zničí sklízené hlízy brambor, cibule nebo plodovou zeleninu.

Projevy na cibuli

Na rostlině se přítomnost choroby projevuje jak na listech, tak na samotných cibulích – právě poškození cibulí je pro pěstitele největší ztrátou. Projevy choroby na listech jsou typické jejich světlejším zbarvením, přičemž se na listech objevují podlouhlé tmavší fialové skvrny. Na nich se postupem času objeví přímo mycelium houby v podobě šedivého povlaku. Listy jsou poškozeny takovým způsobem, až úplně zaschnou a odumřou. Samotné cibule postupně zahnívají, jejich pletivo také tmavne a sklizeň tak může být znatelně menší

Napadá jen cibuli?

U většiny chorob je typické, že nenapadají jednu konkrétní rostlinu, ale většinou celou užší skupinu příbuzných druhů. Stejně tak plíseň cibulová, která se kromě cibule může objevit také na cibuli-šalotce, česneku a také na pažitce.

Prevence a ochrana

Jako každá jiná houbová choroba dokáže i původce plísně cibulové přežít v půdě a na infikovaných rostlinách, proto musíme dávat pozor při manipulaci s nimi. Z rostliny na rostlinu se také může šířit vzduchem, a proto bychom měli dávat pozor zejména při hustých porostech. Prevencí je pak pěstování nepřehoustlých porostů, do kterých má dobrý přístup vzduch.

V případě většího výskyty choroby se přistupuje k chemické ochraně, kdy s výběrem vhodného prostředku do konkrétních podmínek a jeho způsobem aplikace je dobré se poradit s odborníkem.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Plísně cibulové

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.