Zpět na výběr škůdce

Plíseň okurková


Původ a charakteristika

Jedná se o další plíseň způsobenou mikroskopickými houbami napadající zeleninu, konkrétně okurky a příbuzné rostliny, například meloun cukrový. Co se týče okurek, toto je současně jejich nejrozšířenější choroba, tudíž bychom jí měli věnovat dostatek pozornosti.

Projevy

Přítomnost houby na rostlině se projevuje nejdříve žlutozelenými až světlezelenými skvrnami na listech okurky. Ty mohou být dvojího typu, a to buď ohraničené ztmavlými žilkami, anebo rozptýlené – jakoby rozpité. Jak se choroba rozšiřuje, příznaky jsou čím dál více patrné a skvrny se zvětšují. Poté začne pletivo listů postupně usychat, až v krajním stavu seschne kompletně celá rostlina. Jelikož tak přijde okurka o celý fotosyntetický aparát, netvoří už ani plody a úroda je tak značným způsobem snížena.

Kde se jí daří a jak přežívá

Tato houba má stejně jako jiní původci plísní ráda vyšší teploty i vlhkost vzduchu. To můžeme nevědomky způsobit i příliš hustým porostem, do kterého nemá vzduch přímý přístup a podmínky pro rozvoj choroby jsou tak mnohem příznivější. Houbové spory mohou přežívat v odumřelých částech napadených rostlin a stejně jako například plíseň cibulová se při výskytu na rostlině mohou šířit větrem. Tak je choroba velmi snadno a nebezpečně roznášena postupně z rostliny na rostlinu, přičemž tomuto šíření se relativně špatně ubráníme.

Metody ochrany

Platí zásady zmiňované i u ostatních houbových chorob, kterými jsou především vyvarování se přehoustlých porostů, snaha nepěstovat náchylné rostliny v blízkosti vodních ploch a toků kvůli zvýšené vlhkosti a také bezpečně zpracovat rostlinné zbytky napadené chorobou.

Odolná okurka

Naštěstí současně existují i takové druhy okurek, které jsou vůči této plísni odolné. Nelze na to však spoléhat a v případě vyššího rozsahu postižení našeho porostu na zahrádce nebo ve skleníků přichází na řadu chemická ochrana. Přípravky na ochranu proti houbovým chorobám jsou často založeny na bázi mědi, o výběru konkrétního přípravku – fungicidu – je dobré poradit se s odborníkem, který nám poradí i ohledně použití správné koncentrace přípravku a také načasování a způsobu jeho aplikace.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Plísně okurkové

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.