Zpět na výběr škůdce

Rez hrušňová


Význam a původ

Tato houbová choroba typická právě pro hrušně se nevyskytuje příliš často, ale větší pravděpodobnost jejího výskytu je právě na zahrádkách a v zahrádkářských koloniích spíše než v sadu. Houba má kromě hrušně ještě druhého významného hostitele – chvojku klášterskou – ze které se velmi často šíří spory větrem právě na hrušeň. Proto je neopatrné nechávat růst chvojku v blízkosti hrušní.

Projevy a příznaky

Jako jiné rzi se i rez hrušňová projevuje nejvíce na listech, na kterých se objevují červené, oranžové nebo rezavé skvrnky oválného tvaru a velikosti řádově několika milimetrů. Uvnitř těchto skvrn je možné pozorovat černé tečky, s postupem času se na spodní straně listů objevují hnědé, oranžové nebo červenavé útvary, ze kterých vypadávají spory. Těmi se rez šíří na další rostliny.

Ochrana před rzí

Jak bylo zmíněno, je dobré dávat si pozor na dostatečnou vzdálenost pěstovaných hrušní od hostitelské chvojky klášterské. Je možná i chemická ochrana, kdy se používá prostředků, které současně působí i proti strupovitosti.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Rzi hrušňové

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.