Zpět na výběr škůdce

Růžová hniloba jahodníku


Vzhled a význam

Jedná se o chorobu způsobovanou opět mikroskopickými houbami, která se projevuje především na kořenech jahodníku. Poškozené jsou však i listy, které usychají a vadnou. Název choroby je odvozem z červené, hnědočervené nebo růžovohnědé barvy, kterou mají na průřezu hlavní kořeny a stonek právě při napadení touto chorobou.

Nebezpečí je veliké

Růžová hniloba je karanténní chorobou, jelikož při jejím výskytu dochází ke snížení výnosů a i kvality napadených plodů. Pravděpodobnost, že se tato houba vyskytne právě na naší zahradě, zvyšuje především převlhčená těžká půda a opakované pěstování jahod několik let po sobě.

Prevence a ochrana

Preventivním opatřením je především odstup v pěstování jahod – ideální je každoroční střídání s jinými rostlinami. Také bychom měli dbát na udržování nižší vlhkosti a při pěstování jahod využívat podkládání rostlin nebo pěstování na fólii.

Chemická ochrana může být provedena poněkud odlišným způsobem, než jak ji známe v podobě postřiků. V tomto případě přímo máčíme sazenice jahodníku ve speciálních roztocích chemických látek a tím dezinfikujeme kořeny. Ovšem i klasické postřiky jsou možné, musí být ale provedeny dostatečně včas.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Růžové hniloby jahodníku

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.