Zpět na výběr škůdce

Sazovitost jablek a hrušek


Význam choroby

Jedná se o často se vyskytující šedočerné, jakoby sazovité skvrny na povrchu plodů, a to především jablek, ale také hrušek. Tento povlak je možné setřít, ale ne úplně – je totiž mírně „zažraný“ do voskové vrstvy plodu. Působí spíše vady na kráse plodů, dužninu do hloubky tato choroba příliš nepoškozuje a v omezené míře jsou plody poživatelné a zpracovatelné.

Popis a šíření

Původcem onemocnění jsou opět mikroskopické houby. Původci choroby přežívají na větvích stromů a následně se na plody šíří pomocí větru nebo s deštěm. V případě pozemků, které jsou blízko vodních ploch a toků (zvýšená vlhkost) nebo u zastíněných stromů je pravděpodobnější, že se sazovitost objeví.

Je sazovitost nebezpečná?

Přestože plody nevypadají vzhledně a jsou hůře skladovatelné, není choroba nijak závažná. Komu nevadí, že je potřeba z jablek ručně vrstvu šedého povlaku hub odstranit, může vcelku bez problémů taková jablka použít například do kompotů a pečení (tam jsou tepelně zpracovaná) nebo k výrobě pálenky.

Ochrana

Ochrana je možná buď preventivní, a to zvolením vhodného stanoviště pro pěstování jabloní, anebo chemická. Při té je používáno prostředků, pomocí kterých současně bojujeme se strupovitostí – více viz samostatná kapitola.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Sazovitosti jablek a hrušek

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.