Zpět na výběr škůdce

Suché hniloby brambor


Původ

Původem této choroby jsou mikroskopické houby několika specifických skupin. Projev napadení je záležitostí skladovaných hlíz, na kterých se suchá hniloba projevuje. Lze se setkat i s označením fómová hniloba, přičemž tento název je odvozen od houby způsobující dané onemocnění.

Vzhled

Tato houba způsobuje na rozdíl od bakterií tzv. suché hniloby. Bakteriální hniloby se vyznačují uvolňování vody z pletiv a tím vytváří z hlízy vodnatou kašovitou hmotu – u hnilob způsobených mikroskopickými houbami tomu tak není. Na skladovaných hlízách se objevují povlaky a polštářky houbových vláken, pletivo se postupně rozkládá a v postupně se zmenšujících hlízách se mohou objevovat dutinky.

Šíření a výskyt

Šíření a následná obrana proti této chorobě závisí na konkrétním původci. Houby Fusarium se vyskytují v půdě poměrně často a mohou být za vhodných podmínek příčinou choroby. Na rozdíl od nich, houby Phoma se rozšíří spíše napadenou sadbou, a proto v jejich případě můžeme více ovlivnit, zda se na našich bramborách hniloba rozšíří.

Jak se bránit

Podobně jako v případě mokrých hnilob, i u těch suchých platí, že musíme být obezřetní při sadbě, sklízení i skladování hlíz. Především pak nakupovat zdravou, uznanou a případně mořenou sadbu, během sklizně dbát na to, aby nedocházelo k poškozování hlíz a při skladování vytvořit vhodné podmínky a skladované hlízy pravidelně kontrolovat.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Suchých hnilob brambor

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.