Smetánka neboli pampeliška lékařská je dvouletá až vytrvalé léčivá bylina, medonosná, ale zároveň velmi často zaplevelující. To především kvůli jejímu velmi snadnému šíření pomocí nažek – „semen s padáčky“.
Má bohatou přízemní růžici listů, které jsou vejčité nebo kopinaté s laloky – úkrojky. Zprostřed vyrůstá až 40 cm vysoký stvol s jasně žlutými květy, které se objevují od jara někdy až do podzimu.
Mladé listy pampelišek jsou oblíbenou pochoutkou domácích zvířat – morčat, králíků nebo třeba želv. Motýli si pochutnávají na nektaru z květů, včely vyrábí sladký pampeliškový med, z květu i kořenů chutná nám lidem uvařený sirup nebo víno.
Pampeliška rostě téměř všude a z luk a pastvin se větrem lehce rozšiřuje do zahrad a polí. Nejčastěji nám vadí právě buď na poli a nebo v trávníku, kde uplatní svou vytrvalost – v záhoncích neškodí, protože každoroční obměnu složení rostlin a zpracování půdy nepřežije.
Problémem je šíření semen s padáčky pomocí větru, při tom z jednoho květu může vyletět až 150 takových semen. Všeobecně nemá pampeliška ráda hluboké zpracování půdy, a tak je problémem na trávnících, kde se takové zpracování neprovádí. Možným řešením je přísev trav, které tak pampelišce více konkurují a ta se potom tolik neuplatní. Další možností je podobně jako u sedmikrásky použití selektivních herbicidů, tedy takových, které jsou zaměřené právě na hvězdnicovité rostliny a travinám neuškodí.