Diskuze

Pokojové rostliny

Africké fialky - pěstování


Anonymni 22.11.08

Ahoj holky. Prosím o radu. Mám doma několik fialek, kvetou krásně vždy najednou. Tak o to je větší radost ze záplav květů. Tak bych si to nerada pokazila. Prosím, napiště mi vaší péči o ně. Zalévat do misky a světlo ale ne slunce. To vím, ale co takhle přesazování, zastřiháváte jim nějak listy atd…? Děkuju Michala 8)


Reagovat
fragola 22.11.08

Ahoj Míšo, třeba ti pomůže tohle: http://www.saintpaulia.wbs.cz/Pestovani.html Jinak ve spojitosti s fialkama se mi vybaví moje babička, ta je jednou zalila vodou z konvičky a můj taťka tam měl nachystaný Fridex do auta :lol: No, fialkám to tenkrát moc neprospělo :lol: :lol: :lol: Ahoj,M.


Reagovat
Lacenka 23.11.08

já jsem na kytky docela ras a ony už si zvykli, takže fialek jsme měli doma 7 malých květináčků. Já je v létě vzala a dala do dvou větších. Fialky mají rády těsný prostor. Taky jednou za čas(4× do roka) ostříhám pomalu všechny listy. Přijde mi že čím mají listů míň tím víc a častěji kvetou. nepřihnojuju ničím a zalívám normálně z vrchu. O tom že by nebyli na sluníčku taky nemůže být řeč, protože jsou na jižním okně a v létě to byla vážně výheň. Fialky jsou rychle se množící „plevel“ a moc pozornosti si určitě nezaslouží.


Reagovat
Mufina 11.12.08

Tak s lacenkou bych si dovolila nesouhlasit. Že by byly fialky plevel, který si nezaslouží pozornost. Já sama mám cca 200 odrůd. Rozhodně ne všechny je jednoduché pěstovat, záleží přímo na odrůdě, jak moc je choulostivá na přelití apod. Přímé sluníčko jim opravdu neprospívá-popálí jim listy, ideální ke okno na východ, nebo na jižním přistiňovat žaluziemi. Květináček je lepší menší než větší, obecně platí, že by měl mít průměr asi jako 1/3 šířky listové růžice. Listy jim nezastřihávám, ale občas je dobré fialku zmladit tím, že ji seřízneš, obereš spodní listy a dáš do vody. Většinou tak do týdne pustí kořínky a znovu ji dáš do země a máš rychle „novou“ rostlinku. Můžeš se podívat na fotogalerii mých fialek, na kterou mám odkaz v podpisu.


Reagovat
Re: Mufina | Míša miki 25.05.15

Ahoj holky, Fialky jsou všechny krásné, já začínám s nimi až teď. Dostala jsem pár lístků a nechala je zakořenit ve vodě, pak je zasadila do pidi květináčků. Je to asi měsíc co jsou v květináčcích zalévám ze spodu i ze zhora a né a né se dočkat nových lístků. V práci holky říkají že jim už raší nové a mně nic. Prosím prosím co dělám špatne :nevim:


Reagovat
Re: Míša miki | emilka12 25.05.15

Zalívej jen zespodu. Špatně nic neděláš. Pokud jsou čilé tak je to dobrýTřeba jsi je dala hlouběji a taky světová strana má vliv :)


Reagovat
MarketaJ 02.01.09

Mufino to je nádhera, slintám a tiše závidím. Ty červený odstíny jsou nádherný. Odkud je bereš ? Tohle se běžně koupit nedá. Markéta


Reagovat
Mufina 24.01.09

Marketo, kupovala jsem je povětšinou od paní Prchlíkové http://www.violetsaintpaulia.eu/. Kdybys měla zájem o nějaké lístečky tak ti na jaře můžu poslat.


Reagovat
MarketaJ 24.01.09

Mufi to bys byla hodná. Já jich má vždycky jenom pár, ale ty moje stávající už jsou asi 8 let staré a poněkud mi začaly odcházet. Několikeré stěhování se na nich asi taky podepsalo. Ta paní tam má barvy, o kterých jsem vůbec netušila, že existují, např. ty červené a žluté. Já mám jenom obyč růžové, modré, fialové a bílou, taková ta klasika. Mám teď problém, že jediné místo kde je můžu pěstovat je ložnice a ta je na sever a asi jim to moc nevyhovuje. Zkusím je na jaře pře:,–(it a uvidím, musí mít speciální zeminu nebo stačí na pokojové květiny ? Markéta


Reagovat
Mufina 02.02.09

Markét, zemina stačí na pokojovky. Jinak to severní okno by mělo být OK, mají rády světlo, ale ne přímé sluníčko. Jestli ti fialky odchází, tak je zkus zmladit nebo nařízkovat. Pak mi kdyžtak taky pošli do SZ kontakt na tebe abych ti mohla poslat ty lístečky a kdyžtak i jestli bys chtěla nějaké konkrétní fialky z mých stránek. Ale poslala bych je až bude teplota nad 10°C aby neuchladly. Muf


Reagovat
nat77 02.02.09

Mno, já mám obrovskou fialku, dárek z roku 2002… furt kvete a jediné, co s ní dělám, že ji občas vespod zaleju :-) Nebyla ani jednou přesazená, prostě je to nezmar :-)))


Reagovat
Mufina 04.02.09

Nat77 , jak už jsem psala, záleží na odrůdě. To, co jde do obchodů jsou vybrané odrůdy s bohatým kvetením (takové ty čepice květů) a bývají i odolnější k zacházení. Pak jsou ale fialky, které na krámě nekoupíš a ty jednak tolik nekvetou a druhak bývají i náchylnější např. některé pestrolisté odrůdy s téměř bílými listy nebo miniaturní fialky. Ale to už je opravdu záležitost sběratelů.


Reagovat
Pája 01 13.05.10

Ahojky sice jsou obyčejné ale krásně kvetou :-)


Reagovat
Pája 01 13.05.10

:-)


Reagovat
goldenka 13.05.10

taky pěstuji fialky, mám jich jen pár, ale kvetou pěkně a ještě jsem je nikdy nepřesazovala, chudinky nemají defakto ani hlínu, je to jen kořenovej bal


Reagovat
Magdalenka73 20.05.10

Prosím,poradí mi někdo..? Mám fialku,která kvete po většinu roku a docela bohatě,ale občas se u ní objeví na květech jakoby bílý poprašek (připomíná mi to plíseň). Čím by to mohlo být?


Reagovat
Pája 01 21.05.10

Magdalenko koukni se tady na to forum. Tam ti někdo poradí. http://saintpaulia.cz/…B3/index.php?…


Reagovat
Pája 01 21.05.10

Magdalenko možná je to Padlí. Stačí odtranit napadené květy a nebo nějakej postřik.


Reagovat
Pája 01 21.05.10

Magdo tohle mi poslali holky:

Pavlo, bílý prášek je nejspíš padlí – je to houbová choroba. Vyskytuje se při vyšší vzdušné vlhkosti a vyšší teplotě, to mu vyhovuje. Ale hlavně se objevuje, když jsou rostliny nějak oslabené – třeba velkým kolísáním teplot, nebo nevyváženou výživou (přebytek dusíku a současně nedostatek draslíku)… Když se to nenechá moc rozmnožit, tak většinou stačí opatrně oškubat a zlikvidovat napadené květy – a samozřejmě dát kytku stranou, jistota je jistota – ale nijak zvlášť to samo nepřelézá (pokud se to na další kytky nespráší při manipulaci, průvanem)…


Reagovat
Magdalenka73 21.05.10

Díky moc..naštěstí se to vyskytuje jen u jedné,ačkoliv jich mám na parapetu několik…Ale stejně je zvláštní,že mají i ty ostatní stejné podmínky,jako tato,zalévám z jedné vody a u nich se to nevyskytlo :roll:


Reagovat
Pája 01 21.05.10

A nemůže to být třeba pyl z té fialky? nebo něco takového? Já mám na jednom kvítku taky bílý prášek ale je tam taková tyčinka v tom květu a padá to z toho.


Reagovat
Nijara 27.05.10

Ráda bych měla doma nějaké fialky :wink: .Je to moje oblíbená květina.Před stěhováním jsem je rozdala a teď nemám žádnou.Váhám si je pořídit,protože bývám několikrát do roka i na 14 dní pryč,v zimě i v létě a neměl by je kdo zalévat a nechci je vědomě umořit.Poradí­te,prosím ?


Reagovat
janca43 01.06.10

tak to budu polemizovat sluniřko je spali potrebuji zastineni,zalvat min a do misky trochu opřihnojit nevadi nemaji rady vlhkost


Reagovat
janca43 01.06.10

tak to budu polemizovat sluniřko je spali potrebuji zastineni,zalvat min a do misky trochu opřihnojit nevadi nemaji rady vlhkost


Reagovat
janca43 01.06.10

klidne muzu za postovne poslat mam tri druhy


Reagovat
julisek 15.11.10

ja taky mam par druhu fialek ( i dvou barevne a trpytkove) :lol: a kvetou krasne !!!


Reagovat
Bábina 15.01.11

Jsou to velice nenáročné rostlinky na pěstování a mají mnoho kultivarů.Opravdu jim na listy nesmí přijít voda,jinak uhynou.Zalévají se do misky a snesou i studenější a tnavší"odchov"­.A hlavně jsou velice krásné.Jen musíte dát pozor.Mají chlupaté lístečky a alergici by to mohli odnést,Proto jsem se své fialkové "zahrady"musela vzdát.Ale oni jsou asi i věrné.protože jsem jich rozdala 62ks,každou jinou.A nikomu nepřežily.Dcera to ohodnotila,že smutkem,že musely chudinky z domu.Tak alergici pozor.!!!


Reagovat
Janaen 11.06.11

Tak to už není sbírka, to je závislost! Tak krásné fialky jsem dlouho neviděla! Chodíš i na burzu fialek? Dají se tam sehnat krásné kousky.


Reagovat
Janaen 11.06.11

Moje okno v práci. Zrovna vykvetly všechny holky naráz. Víc fialek u v práci nechci, nemám je kam dát a doma mi trpí.


Reagovat
Re: Janaen | majta 11.01.12

Dobrý den.Moc se mi fialky líbí,ale jelikož je neumím asi pěstovat,tak mám jen jednu.Loni jsem ji přesadila,krásně kvetla,ale jen jednou a toť vše.Teď má samé lísty a květy nikde.Zalévám do misky,jen co vypije.Prosím,co dělám špatně?Můžete mi poradit.Děkuji. :,( :) :mavam:


Reagovat
Re: majta | emilka12 11.01.12

Ahoj Majto.Jestli jsi jim nedala velky květináček.Aby kvetly musí byt fialky prokořeněné.A jes­tli má hodně lístečku tak spodní olam a mužeš si vypěstovat nové.Pošli fotku a koukni na konev domácí kytky.jsou tam fotky.To jsou moje skušenosti s fialkama, snad ti to pomuže.Souhlasím s mufinkou.Přís­pěvek 11.12.08. :think: :mavam:


Reagovat
Re: emilka12 | majta 11.01.12

Květináč mám průměr 10,zalévám dvakrát týdně.Jak už jsem napsala,květ žádný,samé lístky,slunce správně,světla dostatek,tak odstraním nějaké lístečky a uvidím.Mrzí mě to,protože když mi poprvé kvetla,byl plný květináč nadherných květů.Děkuji za udělání vašeho času na mě a přeji krásný zbytek dne. :,( :roll: :kytka:


Reagovat
Re: majta | emilka12 11.01.12

TAk to určitě zas pokvete,třeba odpočívá :mavam:


Reagovat
Re: emilka12 | majta 11.01.12

Budu doufat.Krásnou noc. :mavam:


Reagovat
Re: majta | julisek 14.01.12

Ahoj, tak zkus fialky nepodlevat tak dlouho, dokud neuvidis, ze je listecky mirne uvadaji(ze uz berou vodu ze svych krizovych zasob)- ne ususit :D a pak je zalej vodou s hnojivem :D Myslim, ze by to mohlo pomoci. Taky samozrejme zalezi na druhu filky, tve peci a velikosti kvetinace, ale to uz jste vyse probraly :D


Reagovat
Re: julisek | majta 14.01.12

Já jsem ale teď lístečky trochu otrhala,tak asi musím počkat až mi to zase víc obroste?Mám je tedy dál zalévat tak jak jsem je zalévala nebo jak bylo napsáno? :,( :mavam:


Reagovat
Re: emilka12 | majjta 28.04.12

Ahoj všichni,co jste mi radily,aby mi kvetla fialka.Dočkala jsem se,kvete krásně :potlesk: ,ale nemůžu vám jí poslat,protože mám foťák jen na normální fotky,ne digitální. :( Mám z ní radost a určitě si koupím další.Přeji všem pěkný víkend. :mavam: :kytka: Majta


Reagovat
peginka 11.06.11

nádhera :palec:


Reagovat
muškatek 12.06.11

Jsou nádherné,já jsem jich také měla několik,ale přišla jsem o ně napadlo je padlí a musela jsem je zlikvidovat,teď mám jen čtyři.


Reagovat
Bábina 12.06.11

Prodám,jak jsem nakoupila.Na padlí prý je vhodný postřik z tabáku.Namočí se tabák na několik dní do vody.A nechá se tak dlouho dokud voda nezhnědne.Pak vodu slijete do rozprašovače a rostlinku postříkáte.Ale protože na fialky by voda neměla přijít,tak hodně z dálky.Aby to byla jen tabáková mlha.A asi se to bude muset opakovat.Jinak tím hubím i nšice.


Reagovat
Jarmila 83 09.09.11

:-) mufinko,nějak sem se proklikala až sem.a moc se mi líbil tvůj přístup k fialkám. A móóc bych si přála žlutou fialenku.Myslíš,že by tu byla ňáká možnost jí získat? Zdravím Jarmila :-)


Reagovat
eskargoth 18.09.11

mufinko: Ty jsou nádherné! Koukala jsem na ty stránky, co jsi postovala… Ta Flamingo a pak ty zeleně kvetoucí, to je prostě nádhera!


Reagovat
eskargoth 06.10.11

Děkuju moc za odkaz na objednání fialek! Už mám doma jedenáct lístku, momentálně jsou ve vodě. Už se těším až začnou růst:)


Reagovat
emilka12 19.11.11

VUBEC JE NEPŘESAZUJI.OBČAS JIM ODEBERU SPODNÍ LÍSTEČKY.TY V LETĚ NAPÍCHAM DO HLÍNY.OBČAS OMETU PRACH ŠTĚTEČKEM


Reagovat
emilka12 14.01.12

Ahoj Majto.Ještě jeden příspěvek.Tohle je mladá fialka.Je v malém květináčku a pořád má na květ.Občas klopí listy suchem.Občas odeberu spodní listy. :potlesk: :mavam: Emilka


Reagovat
Re: emilka12 | majta 14.01.12

Uvidím,jak to vše dopadne a ozvu se.Všem dík. :) :potlesk: :mavam:


Reagovat
Re: majta | julisek 16.01.12

Majto, neím, jak přesně vypadají tvé fialky, (květináč atd.) ale po svých zkušenostech musím říct, že čím méně se o květiny starám, tím jsou mi vzácnější a většinou se jim i víc daří :)

Emilko: moc hezká fialka :D To je klasická bíla s jednoduchým okrajem ?


Reagovat
Re: julisek | majta 16.01.12

Ráda bych vám poslala fotku,ale neumím to(jsem chomout) :oops: :,( :mavam:


Reagovat
Re: majta | emilka12 16.01.12

Ahoj Majto.Máš fotku v počítači?Pak klikni v tvém příspěvku na to zelené.Klikni´-přidat fotky-vyber fotku třeba z videa-vyhledej fotku a dvakrát klikni-počkej až se načte a potvrdˇ príspěvek.

Příspěvek upraven 17.01.12 v 14:01


Reagovat
Re: emilka12 | majta 17.01.12

Ahoj Emilko.Fotku v počítači nemám a vše bych ti musela vysvětlovat proč a zatěžovat tě něčím nebo spíš mým problémem,to opravdu nechciBudu na tom pracovat a pak se ozvu.Jsi hodná a přejí krásný den.Majta :mavam: :roll: :kytka:


Reagovat
Re: majta | majta 17.01.12

Promiň mi malou chybičku,chybí mi tečka,uvidíš kde. :oops: :lol:


Reagovat
Re: julisek | emilka12 16.01.12

Julisku díky. :mavam Jen bílá.

Příspěvek upraven 17.01.12 v 14:03


Reagovat
Re: emilka12 | emilka12 17.01.12

Majto,s tečkou si starosti nedělej.Já mám v Příspěvcích víc chyb.Už jsem ze školy dlouho venku a pamět slábne. :potlesk: :roll: :mavam:


Reagovat
Re: emilka12 | majjta 29.04.12

Dobrý den Emilko. :mavam: Dočkala jsem se,fialka mi krásně kvete :potlesk: ,určitě si pořídím ještě další.Díky vám jsem jí nevyhodila a dočkala se úspěchu.Děkuji a krásný den majta. :kytka: :mavam:


Reagovat
Re: majjta | emilka12 29.04.12

Ahoj Majto.to jsem ráda že jste se dočkala a máte radost.Mám radost sváma. :potlesk: :potlesk: :potlesk: :mavam: :mavam: :mavam: :mavam:


Reagovat
VerčaStudená 14.02.12

Ahojky holky,mám nasazených několik lístků fialek a asi z 20 mi teprve jedna začla dávat nové lístky.Jak dlouho asi trvá než začnou růst lísky…ať zbyteně neplaším.. :)


Reagovat
Re: VerčaStudená | emilka12 15.02.12

Verčo neplaš.Kdo si počká ten se dočtá.Záleží na lístečku,do konce léta to bude určitě. :potlesk: :potlesk:


Reagovat
Re: emilka12 | julisek 17.02.12

Neboj, kytička určitě vyleze. Záleží taky na tom, jestli byl zasazen lístek s malými kořínky, nebo bez kořínků :) Určitě se kytička ujme :)


Reagovat
VerčaStudená 23.02.12

Byla zasazena s kořínky..nechala jsem je nějakou dobu ve vodě..pak je zasadila ..Dva lísty..zasazené už mi zvadli..Možná byli přelité nebo nevím..


Reagovat
emilka12 23.02.12

Ahoj Verčo.Nejlepší je množit fialky přez léto.Asi tak od dubna do srpna.Zapíchnu je hned do pudy a mírně zalévám ze spodu.90procent se ujme.Když je chceš množit přez zimu tak neočekávej velké výsledky.Posílám fotky dvou květináču .Pěstovanych roce 2010.Nějaké jsem odebrala a nasadila samostatně. :mavam:


Reagovat
Ilonne 25.02.12

Zdravím všechny pěstitelky, mám moc ráda fialky, vždy když vidím nějakou co ještě nemám, tak si ji koupím,nebo si vyměníme lístečky. Ještě vloni všechny krásně kvetly. Najednou přestaly a u některých jakoby zakrněly prostřední lístečky, říkám, že zababčily. Zdá se mi jakoby ty mrňavé lísečky byly trochu bílé. Jsou umístěné na světlém okně, květníčky tak akorát. Zalévám pravidelně. Jak tady čtu vaše příspěvky, možná to bude plíseň. Bydlíme v paneláku, takže určitě to není z vlhka. Mám je zlikvidovat, aby se nenakazily ty ostatní? :think: Prosím o radu. Děkuji.


Reagovat
Re: Ilonne | muškatek 25.02.12

Na Vašich fialkách bude padlí mě se to taky stalo já je vyhodila a pořídila nové. :,(


Reagovat
VerčaStudená 25.02.12

Děkuji za radu,bohužel už jsou nasazené..tak počkám,jak to dopadne. 3 květináčky už mi začly dávat nové lístky..uvidíme co s těmi dalšími.. :-)


Reagovat
Re: VerčaStudená | muškatek 25.02.12

Já jsem je postříkala kuprikolem proti plísni,ale ty lístky byly takové kropenaté nepěkné a moc to ani nepomohlo. :(


Reagovat
Ilonne 26.02.12

Díky za odpověď, to mě mrzí, ale myslela jsem si to. Zkusím vzít ty dobré lísečky a dát je do vody.Možná se mi povede vypěstovat nové bez nákazy. :palec:


Reagovat
Re: Ilonne | Seal 30.03.12

Dobrý den, prosím o radu – jedna z mých fialek je už asi rok nějaká mizerná a nedaří se mi ji uzdravit. Rostou jí plochou malé a trochu pokroucené listy na dlouhých stoncích, spodní jsou zažloutlé a ovadlé. Když je otrhám, časem ovadnou ty další v řadě. Nekvete už asi 3 roky. Neustále vyhazuje nové a nové listy, z hlíny vyrazily i 3 nové trsy, které jsem minulý týden rozsadila. 2 se zdají být zatím v pořádku, ale jedna + ta stará „matka“, je furt taková chorá. Mám je na východním okně a zalévám jednou týdně, takže přelité nejsou :nevim: Vypadá tak šedivě a mdle, ovadle, nehezky. Mám sto chutí ji vyhodit, ale nedá mi to se s tím nepoprat :) Nevíte, čím to může být?


Reagovat
kyti5 28.04.12

nevadí majjto, hlavně ,že z ní máš radost ty sama :kytka: :kytka: :kytka: :kytka:


Reagovat
maja-jaja 22.04.13

Dobrý den, mám rok fialku a nyní se mi po selém okraji listu (asi tak půl cm) cačíná tvřit takový nadnědlý proužek. Ne, že by to bylo uschlé, ale jen lístek změnil barvu. Nevíte někdo čím to je nebo jak to napravit? :kytka: Děkuji


Reagovat
emilka12 22.04.13

Majo, jestli ti na ni praží slunko tak muže byt spálená. :mavam:


Reagovat
maja-jaja 23.04.13

Emilka12: Na přímém slunci není, zalívám ji do misky, ale nepřelívám. Objevilo se to minulý týden a je to i na malinkých lístečcích. Tak nevím, co mám to zahubím :cert:


Reagovat
Re: maja-jaja | emilka12 24.04.13

[citace] @maja-jaja píše: Emilka12: Na přímém slunci není, zalívám ji do misky, ale nepřelívám. Objevilo se to minulý týden a je to i na malinkých lístečcích. Tak nevím, co mám to zahubím :cert: [/citace] A nemáš tam nějaké parazity :?: vem lupu a mrki jestli tam něco neleze. :mavam:


Reagovat
Dominik Mik 12.05.13

Právě rozkvetly: :pankac:


Reagovat
Dominik Mik 12.05.13

A ještě se chci zeptat, jak množit fialky. :?:


Reagovat
Re: Dominik Mik | Kecalinka 25.05.13

Dobrý den, množení fialek je paráda, odstříhnete lísteček z rostlinky, která se Vám líbí, dáte do vody, počkáte na kořínky a pak dáte do hlíny a pak už jen čekáte :) Hezkou sobotu.


Reagovat
eskargoth 25.05.13

Dominik Mik: anebo lístek rovnou zastrčíte do hlíny (já mísím s perlitem a pískem aby byla lehčí, kořínky se tolik netrápily a taky aby se nepoškodily tolik při přesazování), zalijete a přikryjete něčím průhledným aby tam zůstala vlhkost. Momentálně používám skleněnou mísu, ale skvěle funguje mikrotenový sáček na špejli. Odpadne tak jedno přesazování.


Reagovat
Dominik Mik 26.05.13

Moc děkuji. A za jakou dobu udělá kořínky ve vodě? :think:


Reagovat
Re: Dominik Mik | Kecalinka 26.05.13

Hezkou neděli, řekla bych, že do 3 týdnů má lísteček kořínky.


Reagovat
Re: Kecalinka | eskargoth 26.05.13

[citace] @Kecalinka píše: Hezkou neděli, řekla bych, že do 3 týdnů má lísteček kořínky. [/citace] Určitě záleží v jakém stavu byl lístek, jestli nezavadnul, jestli nebyl příliš starý atd. a taky na délce řapíku, doporučuju seříznout (nechávám max tři centimetry). Většinou za dva týdny nějaké kořínky jsou, ale nechala bych to před přesazením déle.


Reagovat
Re: eskargoth | Kecalinka 26.05.13

Souhlasím :palec: Většinou vybírám na zakořenění hezký lístek s dlouhým řapíkem. Zvadnuté lístečky bych raději nezasazovala. Měla bych strach.


Reagovat
Re: Kecalinka | eskargoth 26.05.13

Jojo… a ideálně bez fleků (i když mě některé v zimě studeným průvanem právě zflekatěly a rostlinky jsou (samozřejmě) normální. Ale ty bych neprodávala/ne­kupovala.


Reagovat
Re: eskargoth | Kecalinka 26.05.13

Chce to vybírat. Ale musím říct, že fialky jsou úžasné na pěstování. Jsou skromné a skoro nenáročné :palec: Mám je hrozně ráda a neustále si pořizuju nové. I kluci (4,5 roku a 20. měsíců)si zvykli na kytičky a nechávají je růst :lol:


Reagovat
Re: Kecalinka | MarkyM 26.05.13

Já si vždycky koupím krásný fialky, ale jakmile odkvetou, už mi nikdy znovu nevykvetou, čím to?


Reagovat
eskargoth 26.05.13

@MarkyM To může být spoustou věcí. Důležité je je hned po nákupu přesadit, protože jsou nadopované různými fujtajbly aby v tu chvíli co nejvíc kvetly… a tak se hrozně vysilují atd. Pak je nepřelévat (občas nechám listy i lehce zavadnout) a nemít je v příliš velikém květináči, potom tvoří hlavně kořeny a na zbytek kašlou. A není od věci je jednou za čas přihnojit.


Reagovat
Re: eskargoth | maja-jaja 27.05.13

Múžu fialku přesadit z toho fujtablu :twisted: Do obyč hlíny ze zahrádky? Poroste a pokvete? @eskargoth


Reagovat
Re: maja-jaja | martina.fu 08.06.13

Taky by mě zajímalo, jestli mohu vzít hlínu ze zahrádky?


Reagovat
eskargoth 08.06.13

Já myslím, že záleží na té hlíně… My mívali zahradu plnou šutrů a neúrodného čehosi… Ale smíchané s humusem, rašelinou, pískem.. proč ne? Není zahradní půda jako zahradní půda:)


Reagovat
emilka12 08.06.13

Já jsem si kdysi hlínu míchala. Lesní listovku, Rašelinu a písek.


Reagovat
pucek 17.07.13

Ze zahrady si s hlínou přinesete i různou havěť, je lepší ji nechat projít mikrovlnkou.


Reagovat
Bebeška 14.04.14

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli je problém sesadit fialky dohromady…třeba do truhlíku. Aby se pak nějak nespojily a nekvetly všechny stejně… 8o. Díky :kytka:


Reagovat
Re: Bebeška | eskargoth 14.04.14

Dobrý den – ne, genetickou informaci opravdu sesazením nezmění:) Nicméně stejně nedoporučuju – začnou se deformovat, růst nerovnoměrně a snažit se každá pro sebe urvat co nejvíce světla…


Reagovat
Re: Bebeška | pucek 14.04.14

[citace] @Bebeška píše: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli je problém sesadit fialky dohromady…třeba do truhlíku. Aby se pak nějak nespojily a nekvetly všechny stejně… 8o. Díky :kytka: [/citace] Myslím, že si květy zachovají-mají to v genech, ale spíš se nedodrží to, že jim prospívá menší květináč a to v truhlíku budou mít moc místa. Aby to nebylo na úkor kvetení.


Reagovat
Iveta iveta 28.06.14

Ahoj, pěstuji několik let fialky a chtěla bych si rozšířit svoji sbírku. Nabízíte někdo lístečky? nabídku mi můžete zaslat na email iveta. ***

Editace adminem 16.10.2015 – odstranění kontaktu


Reagovat
Re: Iveta iveta | eskargoth 28.06.14

Paní Iveto, nedaří se mi vám poslat mail, tahle adresa údajně není dostupná… (někde je chyba:(). Pokud máte stále o lístky zájem prosím napište mi ***

Edit admin – odstranění kontaktu


Reagovat
Re: Iveta iveta | Gejza M. 17.10.15

[citace] @Iveta iveta píše: Ahoj, pěstuji několik let fialky a chtěla bych si rozšířit svoji sbírku. Nabízíte někdo lístečky? nabídku mi můžete zaslat na email iveta. *** [/citace]

Paní Iveto, nedaří se mi vám poslat mail, tahle adresa údajně není dostupná…. Pokud máte stále zájem o výměnu lístků prosím napište mi *** :mavam:

Editace adminem 26.10.2015 – odstranění kontaktu


Reagovat
natynatynatyner 13.09.14

Jo ty fialky jsou nejlepší na světě, nevíte jestli je náročnější barevnější fialka a nebo je to stejné s tou klasickou barvou???


Reagovat
natynatynatyner 28.09.14

Tohle je moje :srdce:


Reagovat
mona1111 09.10.14

Ted mi kvetou.


Reagovat
pucek 10.10.14

Holky moc hezký je máte :kytka:


Reagovat
mona1111 11.10.14

Výměna


Reagovat
Terezase 16.10.14

Dobrý den. Mám dilema. Mám zasazený listový řizek a už roste plno krásných nových lístečků, ale zdá se mi, že se tam tvoří několik nových růžic najednou (to je asi normální). Mám ty růžice rozesadit každou zvlášť, nebo to můžu nechat všechno najednou? Nepoškodím je, když se je budu snažit rozdělit? Popřípadě jak velké mají být, až se je budu snažit rozdělit? Díky za každou radu!


Reagovat
Míša miki 26.05.15

Děkuji za odpověď, sem si vědoma že sem lístky asi víc při sázení do hlíny vmáčkla. Stranu mám Jižní a na parapetu. Postupně bych je chtěla mít na každém okýnku jely to možné. Fialky mě úplně uchvátily a netěšilo by mě koupit si už rostlé kytičky, chci si je vypiplat sama 8) a mít z nich velkou radost :dance: :dance: Až se začne něco dít nového v květináčcích tak se pochlubím. Děkuji za rady FIALKY :kytka:


Reagovat
Re: Míša miki | Míša miki 28.05.15

Tak sem si dneska uštípla v obchodě lísteček fialky :mrgreen:.Je střapatá růžová, ale bohužel Manžel si ho dal opatrně do kapsy ale stejně ho zlomil :cert: myslíte že se ujme? mám ho ve vodě na zakořenění ale nevím jestli nebude lepší ho dát hned do hlíny. prosím o radu :think: :think: děkuji Míša


Reagovat
pucek 29.05.15

Stačí i 1 cm řapíku. Nebo zlomil list? Zakoření i v zemi i ve vodě.


Reagovat
Míša miki 07.06.15

Ahojik jj bohužel zlomil lístek :cert: ale je to ve vodě a zatím se drží, zítra to zkusím všechno zasadit i ty co zatím nemají kořínky, snad se jim bude dařit líp než ty co už mám a nerostou. Těm co pořád nechtějí růst sem udělala mini pařeníček tak zase vyčkavam. :nevim:


Reagovat
pucek 07.06.15

Někdy to trvá dlouho, mě se stalo že i dva měsíce, než něco vykouklo ze země. Bud´ trpělivá a uvidíš :kytka:


Reagovat
Míša miki 07.06.15

Nic jiného mě asi nezbyde než čekat :D ale děkuji sem ráda že mně někdo povzbudí :roll: začínám a asi bych chtěla hned úspěch :jazyk: ale to nejde :nevím: budu čekat a sledovat. mám pocit že to tahám i očima :dance: děkuji za odpověď a podporu.Ahoj :kytka:


Reagovat
Re: Míša miki | DeTer 08.06.15

Ahoj nedávno jsem si přinesla několik lístků fialek. Nejdřív jsem je nechala zaschnout tak den a pak dala do hrnečku s vodou. Přes hrnek byla potravinová folie a v ní dirky. Lístky jsem do toho zapíchala aby byly těsně nad vodou a zakořenily všechny do měsíce měli 1cm kořínky… Často měnit vodu a bylo to hned. Asi jen jeden jsem vyhodila.. No jo, jenže jak na to aby zakvetly :mrgreen: :mrgreen:


Reagovat
Míša miki 21.06.15

Tak sem se byla zeptat i v Květinářství. Paní mi poradila lístečky zasadit ze šikmo. Mám asi 20 nových lístečků, tak na tuhle várku zkusím zasadit tímto způsobem. Jinak v těch předešlých květináčcích zatím žádná změna :evil: :evil: Taky je prý moc zalévám tím pádem uhnívají kořínky a nic se nebude dít. :nevim: Takže rada zní vážně se moc nestarat a prý porostou :lol:


Reagovat
Re: Míša miki | emilka12 21.06.15

Tak jest. Mám jeden lísteček zasazený na okně a semtam dám trochu vody a je to :)


Reagovat
Míša miki 28.08.15

Tak cekani se vyplatilo, ze vsech listecku mam nove mlade a krasne fialky :potlesk: :potlesk: tet zase nez budou kvest :kytka: si asi trosku pockam :nevim: :nevim: ale patri to k tomu a radost je :hug: :dance: :dance: :dance: :dance:


Reagovat
Re: Míša miki | Gejza M. 16.10.15

[citace] @Míša miki píše: Tak cekani se vyplatilo, ze vsech listecku mam nove mlade … [/citace]

Zdravím zdejší pěstitele fialek.Taky jsem si donesl několik lístků a nejdřív je nechal ve vodě zakořenit a potom je zasadil do květináčků. Ve dvou to vypadá, že z jednoho lístku vyšli asi 3 mladé fialky. Jakým způsobem je ale mám rozdělit? Mají lístky asi tak 2 cm a bojím se, že při snaze je z hlíny vydloubnout poškodím kořínky a dojdu tak o celou kytičku. Kdo máte zkušenosti tak prosím o radu. Děkuji všem co přidají radu jak na to.


Reagovat
Re: Gejza M. | pckop 16.10.15

Nechte je narůst a pak rozdělte. Nebo je můžete nechat stále spolu.


Reagovat
Re: pckop | Gejza M. 16.10.15

[citace] @pckop píše: Nechte je narůst a pak rozdělte. Nebo je můžete nechat stále spolu. [/citace]

Právě v základních popisovaných radách o pěstování fialek se uvádí to rozdělení na jednotlivé kytičky, že údajně se více kytek v jednom květináčku nebo dokonce v tzv. truhlíku moc spolu nesnáší a dokonce nějak zápasí o okolní místo. Takže podle Vás jim to nebude vadit, když budou 2–3 květinky v jednom květináčku? Případně jak postupovat při tom dělení aby se nepoškodili kořínky? Při tom rozdělování mám substrát mamočit a vydloubnout květinky prstem, nebo je lepší ve větším množství vody odplavit opatrně substrát a potom opatrně rozdělit kořínky? 8o


Reagovat
Re: Gejza M. | pucek 18.10.15

Vyklopit opatrně z květináče, oklepat zem a pak jemně rozdělit. Nic na tom není.


Reagovat
Esara 20.10.15

Dobrý den, prosím Vás o radu! Pravděpodobně jsem přelila svou nejoblíbenější fialku, kterou mám už 8 let a nevím jak ji zachránit! začaly jí uvadat odspodu listy a jde to nahoru, v růžici shnilá není.. vyndala jsem ji z hlíny, kořen projistotu seřízla, ale nevím co dál.. Dát ji zpět do hlíny(suché) nebo ji dát do vody? někde jsem četla že musí zakořenit a měla by se dát do vody… MOC PROSÍM, PORAĎTE…děkuju :,(


Reagovat
Re: Esara | emilka12 22.10.15

Jestli nebyl kořen zhnilý tak jsi udělala chybu


Reagovat
Re: Esara | pckop 22.10.15

Z listu si zapěstujte novou rostlinu. Příště než kytku zničíte, je lépe se zeptat, šla by zachránit.


Reagovat
Esara 23.10.15

Dlouho jsem čekala jestli se zbrchá.. ale hlína byla totálně mokrá a fialka vadla den ode dne víc! musela jsem odtrhat už spoustu listů.. neudělala jsem takové rozhodnutí po pár dnech, trvalo to dýl :( a pak jsem četla že je dobré fialku oddělat z hlíny, oříznout jí trochu kořen a do vody.. což jsem se bála udělat tak jsem ji dala do do nové hlíny…Nevím, co jsem měla udělat. Prosím poradíte mi abych věděla kdyby se mi to ještě někdy nedej bože stalo? :,(


Reagovat
deissi 14.06.16

Ahojte, mám asi 50 různých fialek celkem se mi daří ochotně kvetou. Poslední dobou se mi u některých stalo, že roste moc malých lístečků najednou jako by se zahustí nemohou už vylézt další a ani květy a těm co se to podaří tak jsou úplně mrňavé jakoby plané. Nevíte čím by to mohlo být? Děkuji za odpověď :(


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.