Diskuze

Typy zahrad a zahradní architektura

Často si právě na podzim povzdechneme, jak by se nám hodila zatravňovací dlažba


admin 17.10.19

Zatravňovací dlažba, známá též pod názvem vegetační dlažba, najde uplatnění všude tam, kde se chceme vyhnout velkým betonovým plochám, avšak potřebujeme, aby byla zeleň současně funkční. Poskytuje zpevnění a pozemek odvodňuje.

Vegetační dlažba je praktickou nejen pro veřejná parkoviště. Hodí se rovněž k rodinným domům. Využívá se na příjezdové cesty, nádvoří, ale i parkoviště vedle domu. Místu ponechává zeleň a skvěle odvádí vodu.

Variabilita designu zatravňovacích dlažeb je dnes široká

Díky produktovému portfoliu už nemá zatravňovací dlažba jenom jeden design. Presbeton má v nabídce hned několik tvarových řešení dlažby s různým poměrem plochy beton vs. zatravnění. Díky tomu se rozšířila i možnost využití zatravňovacích dlažeb například pro použití na přístupové chodníčky, zahradní cesty, terasy vedle domu apod. V sortimentu nechybí ani možnost kombinovat typově stejnou venkovní dlažbu s vegetační (dlažba Hydrobar).

Pro dokonalé odvodnění

Venkovní dlažba nabízející zatravnění má i další funkci než jen zpevnění povrchu za současného zachování zeleně. Umí propouštět a odvádět vodu. Hodí se pro mokré a podmáčené pozemky, kde se pokládá na kvalitní drenážní vrstvu ze štěrku. Dlažba umí chránit pozemek před erozí a používá se i na mírně svažité pozemky.

Jakou výplň použít pro zatravňovací dlažbu?

Už její název nám samozřejmě napovídá, že dlažbu zatravníme. Na kvalitní drenážní vrstvu se nanese substrát smíchaný s pískem, nebo přímo hotový namíchaný trávníkový substrát a plocha se oseje nejlépe osivem pro vysokozátěžové trávníky. Vyrostlý a dobře zakořeněný trávník se pak standardně udržuje sekáním zahradní sekačkou.

Druhou možností je mezery v dlažbě vysypat štěrkem. Ten je funkční a současně nám umožňuje měnit celkový design dlažby podle použitého štěrku – jeho frakce i barevnosti.


Reagovat
Anonymni 30.10.21

Aby se udělal krásný chodník, musíte si pořídit i vibrační desku. Je dobré znát třeba vibrační deska půjčovna i ve větších městech. My bydlíme v Praze, a tak jsme museli googlit, kde se takové věci dají půjčit. Je jasné, že v centru Prahy asi sklady žádná taková firma mít sklady nebude. Ale mohla by :-)-


ReagovatMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.