Diskuze

Zelenina

Česnek - sadba z Francie


Kahako 15.01.14

Rád bych se s Vámi podělil o své zkušenosti. Jsem česnekový nadšenec. Nasázim vše, co objevím (samozřejmě jen uznanou sadbu, jsem poučen od známého, který díky konzumnímu česneku z tržnice nevypěstuje kloudně už žádný česnek, cibuli, pórek, jahody, brambory atd. Identifikace škůdce – háďátko zhoubné). Ale pokud objevím sadbu, jsem vždy nadšen. Před pár lety se u nás objevila sadba česneku z Francie. Nejprve jsem koupil THERADOR a THERMIDROME. Sadba krásná, navíc za poloviční cenu proti sadbě českého česneku. Česnek vyrostl krásný, velký, i když o něco menší, než jaká byla sadba. Hrozně mne však zklamala chuť. Byl sice ostrý, ale měl divnou neušlechtilou (nevím jak to nazvat) pachuť. Takovou zatuchlou, zkrátka proti českým česnekům byl o třídu až dvě níž. I tak jsem jich pár další rok vysadil. Další rok vyloženě šok! Palice byly tak malé, že jsem měl chuť to vhodit na kompost. Tolik práce to dalo a výsledek tak zoufalý. Když jsem hledal údaje o tomto česneku, zjistil jsem, že je to normální. Zkrátka se musí sadba koupit každý rok. Znamená to tedy, že není sadba za poloviční cenu, ale že ve skutečnosti je 5 – 10 krát dražší, protože český česnek můžete pěstovat stále dokola mnoho let. Vyzkoušel jsem ještě 3 další Francouzské odrůdy, Messidrome, Edenrose a Paradour. Výnosy byly různé, všechny však chuťově horší a hlavně nutno u všech kupovat každý rok sadbu. Řekl bych, že bakonec by vyšlo levněji si koupit v obchodě konzumní česnek, než pěstovat Francouzské odrůdy…


Reagovat
Karel553 15.01.14

Jinak co se týče dalších odrůd, pokud to někoho zajímá, tak ž českých registrovaných odrůd jsou dobré snad všechny, kromě jedné novinky. Některé česneky dorůstají větší, některé menší. Asi nejspolehlivější je Bjetin, Lukan a Vekan. Teď také novinka Havran. Za zkoušku stají určitě i Japo II, Benátčan, Slavin, Unikát, a Dukát. Koupit se dají od Moravoseedu a největší sbírku odrůd má firma Ing. Jana Kozáka… Novinku Firmy Semo, která byla tolik vychvalována, Karel IV., bych nedoporučoval. Letos jsem si ji (i přes více než dvojnásobnou cenu proti jiným odrůdám)koupil a byl jsem velmi zklamán. Už na první pohled vypadal nezdravě. Komunikace s touto firmou byla také špatná. Z cizích odrůd jsem měl nějakou z Maďarska, bohužel jsem hned první rok přišel o jmenovku, takže jsem už na začátku přišel o její název, který si nepamatuji. Chuťově byla trošku slabší, byl to bílý paličák. Předloni, když česneky vymrzly, jsem o tuto odrůdu přišel, ale ani mne to moc nemrzelo. Často se tu objevují ruské odrůdy, já měl sadbu přímo z Ruska. Prakticky všechny si jsou velmi podobné. Ostré, s mírnou pachutí, obrovské stroužky, kterých je v palici většinou 6 – 7. Ostatně jednu odrůdu s původem v Rusku si můžete koupit i u nás od firmy Moravoseed. Je to odrůda Dukát. Francouzské česneky jsem už zhodnotil výše, rozhodně nedoporučuji!!! Problémem jsou Polské odrůdy. Jejich zdravotní stavy jsou hrozné. Byl jsem před nimi varován, přesto jsem si 2 odrůdy pořídil. Vypadaly ale děsivě, proto jsem dal pro zajímavost od každé odrůdy jednu cibuli na testy. Výsledek – Botrytida, Penicilium, v jedné odrůdě dokonce háďátko zhoubné! Skončily v popelnici, ani na jídlo jsem je raději nebral. Velmi česneky jsem si dovezl z Argentiny a známý mi přivezl jednu odrůdu z Kirgistánu. Ty se skutečně podobají našim jak chutí, tak i kvalitou


Reagovat
Re: Karel553 | pckop 16.01.14

Francouzský česnek Edenrose jsem sázel již 4× a točím svoji sadbu. Že by šel výnosově dolů bych si všiml. Chuťově to asi není tak špatné, protože ho všichni chtějí, když ho ochutnali.


Reagovat
Re: pckop | Karel553 20.01.14

Možná to, že někdo má rád francouzský česnek, je tím, že už většina lidí ani neví, co je to pravý český česnek, ty pravé české odrůdy, díky kterým byl český česnek známý ve světě, ty dodnes u nás pěstované odrůdy, jako Vekan, Lukan, Blanin, Jovan, které i v USA začli množit pod názvy Vekak, Lukak, Blanak, Jovak… Tyto odrůdy i ve světě používají jako výchozí materiál ke šlechtění… Jo, kde jsou ty časy, kdy byli češi známí svoji šikovností… Teď je spíš náš stav zemědělství pro ostatní státy ostrašující…


Reagovat
platěnka 17.01.14

Nic proti francouzskému česneku, ale dle mého nevoní jako český. Český má výraznou vůni i chuť. Spíše jde o to, že když se napíše český česnek nemusí být česká odrůda může být jen v česku vypěstovaný. Papír snese vše. To je vlastní zkušenost. Nikdo po nikom nechce certifikát pravosti odrůdy.


Reagovat
Hákora 20.01.14

Vloni jsem byl ve Francii a docela mne zarazilo to, že konzumní česnek tam mají v přepočtu více než zy 300 Kč/kg. Myslel jsem, že u nás cena 150 – 200 Kč/kg je přemrštěná. Letos se u nás dokonce česnek prodával kolem 100 Kč/kg. Bohužel jsem ve Francii nikde nepotkal sadbu česneku. Ale když se u nás konzumní česnek prodával za 150 – 200 Kč, sadba byla za 250 – 300 Kč. Určitě se tedy ve Francii sadba neprodává za nižší cenu, než za 400 Kč/kg. Naši velkoobchodníci a velkopěstitelé však mají francouzskou sadbu za 70 Kč/kg. Proto se ptám: Vo je to za česnek, který sem francouzi vozí za šestinovou cenu, proti ceně jejich? Není to jen odpad, který je u nich neprodejný a kterého se chtějí zbavit? Podle recenzí u nás pěstovaných francouzských odrůd bych se k tomuto docela přikláněl. To nemluvím o tom, že to náš česnek brzy zrujnuje, jako se to málem povedlo čínskému „česneku“!


Reagovat
platěnka 20.01.14

Sice nevím co je to za česnek, vím že jde sehnat francouzský na sadbu a jistě to není odpad, ale kvalitou našemu se nevyrovná. Jenže je větší a tudíž se dá snáze prodat. Je to k neuvěření ale v normálním obchodu se k českým odrůdám nedostanem a francouzské se vydávají za naše.


Reagovat
Re: platěnka | pckop 20.01.14

Karle, pokud dám někomu domů hlavičku Vekanu, Jovanu, Unikátu, Dukátu a Eden rose a on pak přijde a chce 10 kg francouze, tak vaše teorie je pouze teorií. Každému chutná něco jiného.


Reagovat
Re: pckop | Karel553 31.01.14

To pckop: Nějak se mi tomu nechce věřit. V USA se koná každý rok obrovský festival česneku. Mají tam i několik stovek odrůd česneku z celého světa. Asi před dvěma lety jsem někde objevil pořadí jednotlivých odrůd, jak dopadly při degustaci (bohužel se mi to nyní už nepovedlo vyhledat). Hodnotilo se i několik českých odrůd. Na prvních místech byly česneky z České republiky a z Argentiny. Většina francouzských česneků se umístila na místa někde v druhé polovině (pro zajímavost, mnohem lépe, než většina francouzských česneků, byla hodnocena i španělská odrůda Morado). Obecně český česnek je ve světě hodnocen jako jeden z nejlepších, pokud ne uplně nejlepší. Vloni nebo předloni, když jsem byl na malým českým festivalu česneku v Buchlovicích, kde je každý rok i ochutnávka všech odrůd českých česneků, byly tam tehdy i na ochutnávku francouzské česneky. Obecně francouzské česneky tam mezi návštěvníky uplně propadly. Úplně nejlépe hodnocené byly chuťové vlastnosti odrůdy Anton.


Reagovat
Re: Karel553 | pckop 31.01.14

Karla, já se s Vámi nehádám, ale pouze říkám své zkušenosti. Pěstování silně omezuju za zdravotních důvodů, takže pro letošek jsem sázel již jen 20 kg. 3 kg Vekanu a zbytek Edenrose. Když ho lidi chtějí, tak proč ne. Za rok už stejně budu sázet jen trochu pro sebe.


Reagovat
Re: platěnka | Hákora 20.01.14

Potom nechápu, jak jsou schopni za tu cenu sem sadbu dodávat, když by to nezaplatilo ani náklady na konzumní česnek. Leda že by to byl zas marketingový tah, jako u čínského, kdy prodávali česnek pod cenou, čímž zde zrušili konkurenci a pak šli s cenou rychle nahoru až na cenu kvalitního českého česneku. naštěstí se to tu zatím daří alespoň trochu obnovit. U nás prodávají sadbu českého česneku normálně v zahradnických potřebách. Mají tam vyvěšeno i nějaké potvrzení o tom, že je to sadba a na požádání ukazují k tomu i další doklady. Ale jinak myslim, že snad u všech českých firem, co dělají sadbu česneku, se dala objednat ještě snad v prosinci.


Reagovat
xRadkaDx 04.03.14

Nechápu jednu věc :!. Proč jsou pěstitelé tak chamtiví a aby ušetřili pár korun, nakupují sadbu nebo osivo ze zahraničí. A to nejen u česneku, je to tak u všeho. Proč se v ČR nepěstují jen české odrůdy česneku, české odrůdy mrkve, české odrůdy jabloní a hrušek, české odrůdy jahod, české odrůdy máku a kmínu, české odrůdy révy vinné, okurek, paprik, rajčat atd, když je u nás šlechtitelství na tak vysoké úrovni, odrůdy jsou opravdu kvalitní a myslím si, že je to i takové národní bohatství. To nemluvím o šíření chorob a škůdců zbytešným převážením všeho. Karel553 tu píše o tom, že v Argentině mají šlechtění česneku na hodně vysoké úrovni, mají mnoho kvalitních odrůd srovnatelných s našimi. Argentina je druhý největší vývozce česneku na světě (po Číně). Čína vsadila na kvantitu, Argentina na kvalitu. Vloni jsem si v Kauflandu koupila za 50 Kč balíček 3 cibulí česneku z Argentiny, těšila jsem se, jak bude dobrý. Hodně mne zklamal, byl slabý, téměř nepálil. Nemohla jsem si to vysvětlit. Až letos jsem se dozvěděla od jednoho z největších dovozců zeleniny ze zahraničí, že pěstitelé v Argentině začali nakupovat sadbu v Číně. Proč? Protože je levnější. Také je nezajímá, že jdou strašně dolů s kvalitou a že tím tak nějak mohou zrujnovat i své kvalitní šlechtitele. Takže teď lze nakoupit čínský česnek z Číny nebo argentinský, který je stejný, jen vypěstován v Argentině (možná více dbají na bezpečnost a hygienu). Pro dovoz česneku z číny do EU se musí platit clo, což ji tak nějak trochu ještě brzdí. Ale údajně se přemýšlí, že se na česnek z Číny clo zruší. Nedokáži si to představit, ale myslím, že pak nepůjde koupit už jiný česnek, než čínský, jen pěstovaný v různých koutech světa. A tohle dělají jen a pouze peníze. A je to hnus. Měli bychom si rychle začít vážit našich produktů a našich šlechtitelů a i se trochu snažit je podpořit a ne za každou cenu nakupovat levnější sajrajt z ciziny. Ale je to vše jen na nás :zed:


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.