Diskuze

Ostatní okrasné dřeviny

Čím osázet vyvýšené místo u sousedovic plotu?


Anonymní
10.05.10
Ahoj, potřebovala bych poradit, abych při vlastním výběru nelitovala a nemusela na podzim sázet nanovo, jsem absolutní laik a nevyznám se.

Dělali jsme posezení a díky tomu máme co do výšky asi půlmetrovou haldu (průměr cca 2m) za zahradním domkem, je to těsně u sousedů (plot patří nám), takže bych nerada něco, co by se jim tam popínalo (i tak jsme zdědili popínavky po předchozích majitelích, které neustále lezou k sousedům).

Taky nechci něco, co by bylo příliš vysoké, i tak to bude na té haldě trčet. Místo je většinu dne ve stínu či polostínu a máme tady docela sucho (na celé zahradě).

Poradíte nějaké nízké keříky, stínomilné, ideálně bez jedovatých bobulí? A aby se nemusely moc opečovávat, protože místo je ze dvou stran nepřístupné.

Han-da
07.06.10
Napadá mne skalník vodorovný, sice má bobule, ale je dekorativní, drží se při zemi, zpevňuje svahy, na jaře hezky kvete drobnými bílými kvítky...jak je to s jedovatostí bobulí byste si musela zjistit... " www.garten.cz
Nebo nějaký z kultivarů poléhavých jalovců, např. Juniperus horizontalis, Juniperus communis
První rok po vysazení je zálivka nutná, jinak téměř bezúdržbové dřeviny, časem udržovací řez je možný.

Anonymní
08.06.10
Děkuju , skalník vypadá dobře a nikde jsem nenašla, že by ty malvičky byly jedovaté, prošla jsem několik různých stránek, kde skalník popisují. Ještě zkusím najít víc, ale myslím, že by se o tom zmínili.
Poléhavý jalovec máme pravděpodobně na předzahrádce (podle fotek je to totéž), ale skalník se mi líbí víc. :-D Díky za tip!

jahulka
08.06.10
Já bych možná zkusila brčál barvínek. Na jaře hezky modře kvete a dají se sehnat i odrůdy se žíhanými listy. Není náročný na půdu, rychle roste, nevymrzá. Na zahradě nám taky roste na nepřístupných místech. :wink:

bombastic.1
08.06.10
Barvínek doporučuji,roste mi i pod ořechem a tam nerostou ani kopřivy jen mech.

Anonymní
11.06.10
Jj, ořech to je kapitola sama pro sebe. Nakonec mám oboje, skalník i barvínek, tak uvidím, jak si budou "rozumět". :-D
Děkuju za rady.

jahulka
14.06.10
A ještě mě napadla santolina - svatolina. To je krásná kytička, po čase vytvoří takový stromek. Z jara se musí zastřihnout, ale jinak je nenáročná. Je pravda, že mi letos trochu pomrzla. V kombinaci s levandulí vypadá úžasně. Ale už to není úplně bez námahy. :-D

germi
09.07.16
Rychle a vysoce rostlý je bambus, navíc není popínavka.
Druhá rad je dobrý skalník, ale píchá-dětui!?Jalovec, pozor! nevhodný kde jsou hrušně a to desítky metrů, zlikviduje je.Dala bych rozchodníky.

germi
09.07.16
Barvínek je jedovatý. Výborná se mi zdá astra nízká, kvete temně fialově, tvoří porost asi do 30-35 cm? Snad nic není bez péče.

germi
09.07.16
Ještě mě napadá, stinná místa a vlhká, kapradiny a hohyšky-přímo vynikající! Bohyška - různé kombinace barev není fádní jen jeden druh. S kapradinou supr! Sem a tam dát kámen - placák, ajeto!
Pokud je místa opravdu hojně-hodně, dala bych ještě do další části bergénii, skvělá dekorativní. A pokud máte čas, chuť a trpělivost, tak hortenzie! Měla má rodina na dvoře ve stínu, léta bohatě kvetoucí keře víc než metr vysoké, květy o průměru i 30 cm, úžasné! Pak to roste samo! Sklízet budete jen ovace!

Pro přidání příspěvku se přihlašte.