Diskuze

Volné diskuse

Co dělat, když už není co dělat ?


george5167 02.11.12
Otázka skoro hamletovská. Přichází zima, zahrada je uklizená. Najednou je dost času.
Máte vyštipované borovice? Zkuste sami vytvořit nádhernou dřevinu, jejíž hodnota každý rok stoupá! Nechci psát návod - je v každé dobré literatuře. A v internetu pod heslem "Zaštipování". Mnoho zdaru - nemluvím o bonsajích, ale o volně stojících
jehličnanech.
Hledáte jehličnan, který vám bude dělat radost celý život? Zkuste např. PINUS ARISTATA / borovice osinatá / nebo v chráněné poloze nějaký krásný cedr. A co takhle sekvojovec? / ne do malé zahrádky /. Mnoho zdaru! George 5167
Reagovat
Re: george5167 | george5167 03.11.12
Laik vám radí :

- všechny koncovky hadic z umělé hmoty odšroubujte a uložte do tepla. Mnohé z nich mrazem praskají.

- nezapomeňte vypustit vodu z trubek a vyprázdnit hadice. Hadice mohou zůstat na mrazu, ale musí být stočené, nikde přeložené,

- pokud máte těžkou zem, pomůže výborně "rytí na hroudu". Znamená to vzít velký rýč a žádnou hroudu nerozbíjet. Mráz je rozmělní na dobrou strukturu. Neškodí posypat před tím záhon dolomitickým vápencem a přidat malou dávku Cereritu.

- kaktusy vydrží celou zimu bez zálivky. Někdo je balí do novinového papíru, ale hlavně musí být v chladnu +5 - +10 C.

- pokud to umíte, zakraťte teď plaménky. Nemáte-li zkušenost, počkejte do jara.

- je čas na vyštipování borovic. Zakraťte všechny větvičky, které mají vrcholový pupen asi na 1/3.

- je doba sázení drobného ovoce. Spočítejte si, co na trhu není : angrešt - raný a pozdní, rybíz raný a pozdní, pozdní jahody, maliny / některé druhy rodí až do zámrazu /. Připravené jámy na sázení nechte několik dní před vsazením ovzdušnit.

- proveďte předhnojení jahodníků - trochu Cereritu, je-li zem kyselá, trochu vápna.

- venku nemrzne - vyměňte vyžilou zeminu u bonsají, překontrolujte drenáž. Dával jsem síťku a střep, dnes dávám přednost přiměřené vrstvě kamínků na dně, většinou z křemene nebo opuky, u vápnomilných jsou teď k dostání kaménky červeného vápence ze Středomoří, podobné našemu tufu, ale mnohem tvrdší.

- vypusťte bazén z umělé hmoty až pod odtok do filtrace.

- nezapomněli jste odstranit zbytky květů z azálek / rhododendronů /? Ještě je čas, ale nevylomte si květenství! Posypte kořeny hořkou solí a trochu ji zakryjte nejlépe rašelinou.

A teď jeden dotaz : zná někdo hmotu nebo lepidlo, které spojí sádrokartonové díly skleníku s betonovou kostrou? Nic se neosvědčilo, všechno na úpalu vypadává.

Na přiložených obrázcích jsou mé vánoční dárky přátelům.
Reagovat
Re: george5167 | pucek 13.11.12
Pěkné dárečky, takové jsou nejlepší
Reagovat