Diskuze

Balkonové rostliny

Dosna - Canna


interpreter
11.09.10
Pěstování dosny (canny) v nádobách - rady, zkušenosti, návody atd.

interpreter
11.09.10
Dobrý den,
velice se mi líbí dosna (canna), a tak jsem se letos rozhodl pěstovat dosnu v květináči na balkoně. Zakoupil jsem si několik druhů a podle rad jsem je již v únoru předpěstoval v květináči. Krásně vyrostly a na léto jsem je sesadil do jednoho velkého květináče a dal je ven na balkon. Mají skoro dva metry, ale ani jedna nekvete. Přitom je zalévám dost a dostávají i krystalické hnojivo na květ.
Máte někdo zkušenosti s pěstováním této rostliny v nádobě? Za rady předem děkuji.

jahulka
14.09.10
Pěstovat dosnu v našich podmínkách je velice obtížné. Chce to předpěstovat ve skleníku, ven ji vynést až začátkem června a i při tomto způsobu pěstování kvete obtížně. Ona chce teplo, trochu tropy, vlhký vzduch... Každým rokem krásně kvetly v Botanické zahradě Na Slupi v Praze a tam je ve skleníku nechávaly nakvést a pak je teprve vysazovali ven. :-)

interpreter
14.09.10
Tak to se divim, protoze tady po meste to technicke sluzby vysazeli na kruhove objezdy a na jina mista, kde se o ne vuuuubec nestaraji a Cany kvetou jako blazen. A to maji ty nejhorsi podminky ,o)
Dnes jsem zjistil, ze i jedna z mych ma konecne nasazeno na kvet ,o)

jahulka
17.09.10
To oni určitě vysázeli už nakvetlé, předpěstované rostliny. No a jestli má už ta vaše canna na květ, tak to je skvělé a právě říkám, že kdyby byla ze skleníku, tak kvete už v červnu

chuanitka
20.09.10
Já mám dosny - canna indica. Ze sklepa je vytáhnu po mrazících, zasadím a už se nestarám. Jsou ve stínu (na slunci rostly špatně), v málo výživné půdě, nehnojím je A rostou jak bláznivé A kvetou asi od půlky srpna.

interpreter
20.09.10
Tak to mohu jen tise zavidet ,o) Me zacaly ted nasazvat teprve na kvety, takze predpokladam, ze mi drive umrznou nez je uvidim kvest.

Vali
22.09.10
osvědčilo se mi pěstování v kbelících, nemusí se vyrývat, stačí jen odnést do sklepa, nenarostou sice dvoumetrové, ale kvetou a to jsem je letos začala probouzet docela pozdě. Když se kbelík začne trochu deformovat, tak na jaře vyndám a část oddělím. Letos jsem ani zeminu nevyměňovala, jen dosypala novou, ani jsem nepřihnojovala, jen dostatečně zalévala. Jedna tmavolistá zůstala zapomenutá ve sklepě a tak jsem ji vysadila do volné půdy a vyrostla veliká, převeliká i stačila ukázat jeden květ, jen se více rozrostla a bude problém s úklidem. Kbelíkování se mi líbí, je možné je přemísťovat, v nedodělaném altánu jsem si vytvořila doslova botanickou zahradu.

Vali
22.09.10
takto vypadají v kbelících

interpreter
22.09.10
Nadhera, to ja bych se stydel sem svou fotku Dosny dat ,o)

Vali
22.09.10
...opravdu se s tím pěstováním moc nepárám a takto mi rostou, líbí se mi ta možnost přemísťování, jen jsem investovala do podmisek, aby se vláha víc držela, teď už moc nezalívám, začínají jim žloutnout spodní listy, pomalu je nechám zatáhnout a před mrazíky seříznu. Nechám stát pod přístřeškem, aby na ně nepršelo a nedávala je do sklepa vlhké...v zimě jsem nezalévala, na jaře odstřihla všechno suché, začala zalévat po vynešení ven, použila jsem pouze Cristalon start asi dvakrát...jen bude potřeba trochu regulovat to co v kbelíku naroste, jinak by mohl prasknout.

midla
24.09.10
[citace]
**interpreter** píše:
Mají skoro dva metry, ale ani jedna nekvete. Přitom je zalévám dost a dostávají i krystalické hnojivo na květ.
Máte někdo zkušenosti s pěstováním této rostliny v nádobě? Za rady předem děkuji.
[/citace]
Možná ti vykvetou další rok, jako mě. :-D

interpreter
24.09.10
Uz mi zacala kvets jedna, zrovna takova pekna zihana, ale venku uz je pres noc takove chladno, ze asi umrzne. Kazdopadne kvet vypada nevthledne :::o( Pokusim se vyfotit a poslat.
Roman

Vali
24.09.10
...tak ji třeba na noc zakrývej igelitovým pytlem, taky jsem si 2 žíhané koupila (měla mít oranžový květ), ale už bych nikdy nekupovala v OBI, nevyrostla ani jedna...lepší se s někým domluvit a udělat např. výměnu, investovat tak jen do poštovného, ale je jistota, že to poroste.

interpreter
24.09.10
Ja tedy vsechny koupil v OBI a za draho. Jedna mi chcipla hned na zacatku, ale jinak ostatni rostou pekne, jen nekvetly.
Ted s emi podarilo je nafotit, tak vlozim i fotecky ,o)

interpreter
24.09.10
V kvetinaci jsou 3 rostlinky, kazda jina. Respektive 3 hlizy, ktere obrazily tak, ze mam nakonec v kvetinaci 10 vyhonu.

interpreter
24.09.10
Prvni a pro letosek zrejme i posledni kvet ,o)

interpreter
24.09.10
Jedna z nich ma i krasne zihane listy, jen na koncich hnednou a kvety stejne nema.

Vali
24.09.10
ještě nemám, mám jen červené a tu velikou tmavolistou...tu nebudu dávat do kbelíků, ale pouze do volné půdy, aby zase vyrostla tak veliká. Udělala hodně nových výhonů. Myslím, že ti víc pokvetou, až budou více rozrostlé a zaplní květináč. Díky za ukázku.

interpreter
24.09.10
Zaplni kvetinac? Vzdyt uz ho rvou? Koreny se tak roztahuji, ze mezi kvetinacem a zeminou je asi 2 cm skvira ,o)

Vali
24.09.10
tak jim musíš domluvit, aby příští rok vykvetly
...včera mi slepičky snesly 4 vajíčka...mám jich devět, tak jsem holkám domluvila a dneska bylo vajíček 8...dostaly pochvalu a něco na smlsnutí :-)

interpreter
24.09.10
,o))))
Nevim, co ted s nimi. Asi je prestanu uz zalevat a necham je v kvetinaci pres zimu. Nebo mam hlizy na zimu vyndat?

Vali
24.09.10
přestávám zalévat spodní listy už žloutnou, když je zemina suchá a dost rostliny seschlé sestříhnu asi tak 10 cm nad zeminou a po zaschnutí uklízím do sklepa i s kbelíky. tu co je nutno vyrýt, tak nechám dobře oschnout, zeminu neodstraňuji (je to docela dřina to odnést, kbelíkování je snadnější) a taky uložím ( vlastně chlapi, je nad mé síly) v bedně na papíru do sklepa.

buliznik
24.09.10
Já je pěstuji navolno,vysazuji na Jiřího a po přejití prvními mrazíky seříznu,vykopu,nechám oschnout a uklidím do sklepa. Každý rok krásně kvetou.

Vali
25.09.10
....dík za radu...takže na Jiřího...prima, to já letos dávala později a proto tolik nestačily vykvést. S úklidem taky nebudu tak spěchat.

xerousek
04.05.14
Co dělám špatně? Mám 5 let kanu, vlastně už plné necky hlíz a chystám se je vysadit do květináčů, ovšem ta potvora nechce kvést, roste jako divá, ale nedá jediný kvítek. Na náměstí vysadí vždy takové mrňousky a všechny kvetou, dokáže mně někdo poradit? Děkuji:-)

Valinka 43
05.05.14
Tak já bych je rozsázela a ke květu by se domutily jedině přihnojením. Letos mám v soudku nakvašený slepičí trus a používám k přihnojení...po povodni to vypadalo že přijdu o sloupovitou jablůňku a protože dřevo bylo zelené po odstřižení větvičky, tak jsem začala zalévat s přidáním "slepičáku" a jablůňka krásně obrůstá, jednou jsme přihnojili jahody a jsou plné květů, tak zkusím takto přihnojit i moje kany, jen budu muset v kbelících zredukovat hlízy

MichelleA3
27.05.15
Dobrý večer,

prosím poradí mi někdo? Dostala jsem hlízy dosen a chtěla bych je zasadit asi do nádob.
Jak velká je potřeba nádoba, po kolika sázet a jak hluboko? Některé hlízy mají už stočené asi 5cm veelké listy, jiné nemají listy žádné. Jaké mají požadavky - hnojení, zemina, stanoviště, zálivka?

Děkuji všem milým osobám, co se budou mou zdlouhavou otázkou zabývat.

Vali
28.05.15
Sázím do kbelíků z umělé hmoty, protože mají ucha a dají se dobře na zimu přenášet do sklepa...musí mít na dně dírku k odtoku vody, tu zakryji střepem z květináče, aby se neucpala zeminou, ty co mají už listy zasadit tak, aby listy byly napovrchu ostatní přiměřeně pod povrch, přihnojovat běžným hnojivem na květiny, z počátku třeba Crystalon Start, nebo si naložit k vyluhování třeba i slupky z banánů, to mají květiny také rády, stanoviště třeba i slunné, potom potřeba častěji zalévat, ale snáší i polostín...vyhodné v kbelících s podtácem je i to, že lze dekorovat zahradu kdekoliv...volná výsadba je náročnější, více se rozrůstá a po vyrytí je nutné nechat oschnout a teprve potom uskladnit k přezimování

interpreter
28.05.15
Dobré ráno,
pěstování can není náročné a přesto je to alfa a omega. Já jsem začínal s pěstováním ve velkých plastových nádobách. Problém byl, že hlíza mi každou plastovou nádobu roztrhala a navíc rostliny v nádobách šly jen do listu a nechtěly kvést, přesto, že byly hnojené.
Proto jsem je začal vysazovat do volné půdy. Zde je několik rad:
hlízy brzy na jaře vysaďte doma do nádoby, abyste v květnu už do volné půdy vysazovaly pěkně narostlé rostliny. Já začínám v únoru a v květnu už vysazuji do volné půdy rostliny, které mají přes půl metru. Pokud hlízy vysadíte přímo do volné půdy po zmrzlých, tak hrozí, že narostou, ale nestačí vykvést.
během celého léta hnojit, já používám krystalické hnojivo, ale můžete hnojiva i střídat. Klidně pod ně přihoďte koňský granulovaný hnůj.
na podzim je třeba hlízy vyjmout, očistit od zeminy a nechat před uskladněním řádně oschnout. Pokud je nenecháte oschnout a vložíte je na zimu do vlhkého sklepa, tak riskujete, že hlízi shnijou. Jediný problém při vyjmutí je, že hlíza v zemi velice rychle naroste a je třeba rozsekat. Můžete si tedy hlízu snadno namnožit. Stačí velkou hlízu rozdělit na několik menších alespoň s jedním očkem.
Přeji mnoho úspěchů při pěstování!

verina47
19.08.15
Krásný den všem, na jaře jsem dostala pár hlíz červených can, zasadila do volné půdy na zahradě a ačkoliv jsem jejich pěstováním "nepolíbena", začaly se dít věci... Rozrostly se do nevídaných rozměrů, neúnavně kvetou a kvetou, ale zima se blíží a na bezmrazý balkon se mi všechno nevejde :evil: Proto NABÍZÍM - přebytky hlíz červeně kvetoucích can, pro Plzeňáky za odvoz, pro ostatní zájemce za poštovné. Zatím je nechám růst a kvést a až přijde doba vyndání připravím je. Mějte hezký den a ať nám holky kvetou

pucek
19.08.15
No a ta moje se rozhodla, že ne a nepokvete. Prvním a druhým rokem v květináči nic, třetím a čtvrtým ve volné půdě opět nic. Vysazuju ven předpěstované rostliny, samozřejmě mi je hned ožerou slimáci, ale to jsou ty první listy, zárodek květu tam myslím ještě nebývá. No-jinak je krásná...

Pro přidání příspěvku se přihlašte.