Diskuze

Exotické ovoce

Fíkovník / Ficus carica /


george5167 04.11.12

O fíkovníku bylo napsáno tisíce stran. Fíkovník smokvoň (Ficus carica) je spolu s olivovníkem a vinnou révou jednou z nejvýznačnějších rostlin uvedených v Bibli /https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=f%C3%ADkov­n%C3%ADk&cof=T%3A­black%3BLC%3A%23­333333%3BVLC%3A%23666666­%3BGALT%3A%2366666­6%3B&domains=on­lineb21.bible21­.cz&sitesearch=on­lineb21.bible21­.cz&ie=utf-8 / Bible se o něm zmiňuje ve více než padesáti textech. (Sd 9:8–13; Hab 3:17) Fíkovník pochází z jihozápadní Asie /?/, z Izraele, Sýrie a Egypta a je pozoruhodný svou dlouhověkostí. Fíkovník roste i planě, ale aby plodil dobré ovoce, musí se pěstovat. (Lukáš 13:6–9) Lehce se přizpůsobuje různým druhům půdy a daří se mu dobře i na půdě, která je kamenitá. Může dorůst do výšky asi 9 m a průměr kmene může být zhruba 0,6 m. Jeho větve tvoří rozložitou korunu. Je ceněn především pro ovoce, ale jeho hodnota je také v tom, že poskytuje dobrý stín. (Jan 1:48–50) Listy jsou velké — jejich šířka je i 20 cm nebo více. Bible se poprvé zmiňuje o fíkovníku v souvislosti s tím, že si Adam a Eva sešili jeho listy a udělali si z nich bederní pokrývky. (1Mo 3:7). Nic nového nelze o fíkovníku napsat.

Protože moje matka sháněla ve stáří fíky jako mírné projímadlo, rozhodl jsem se před 50 léty je vypěstovat u nás doma. Viděl jsem krásné plody ve vysokých sklenících /např. v Semicích na Nymbursku /. Prošel jsem literaturu a vydal se podle ní hledat fíkovníky mezi 40 a 50 rovnoběžkou. První údaj byla stráň na Znojemsku. Druhá lokalita byla lepší a to v Budě na pravém břehu Dunaje nad Budapeští. Tam byly nádherné broskvoně a pěkné stromy fíkovníků.

Dále na jih byly krásné keře fíkovníků např. u Gardského jezera, v býv. Jugoslávii nejseverněji v Opatiji / tam měl na počátku 19. století vilu s velkou zahradou houslista Jan Kubelík – dnes je to kasino /. Tisíce fíkovníků všech proveniencí jsem potkal na všech ostrovech v Kvarneru, ne však plošně v krajině. Vždycky byly určité lokality /např. na ostrově Cres křižovatce k městu Cres a pak dál na Lošinju / a všech dalších ostrovech víc na jih. Mnoho řízků a sazenic jsem přinesl do Prahy, z počátku do skleníku a když jsem zjistil, že přežijí naši zimu docela dobře, zasadil jsem řadu keřů i venku.

Později jsem přivezl řízky fíkovníku z Izraele, Tunisu, Kypru, Iránu a dalších zemí.

Teď však o fíkovníku v listopadu 2012 : pokud jste si neudělali nebo nezískali řízky fíkovníku do konce září, těžko vám teď zakoření. Je však snadná pomoc : víte-li, kdo z vašich známých má dobrý bohatě plodící fíkovník, ať ponoří ještě teď spodní větve / ty nejdelší / do rýhy v půdě, řekl bych tak alespoň 6 – 8 cm hluboko. Olistěné konce větviček nechat na vzduchu, brzy opadají. Před ponořením můžete větvičky několikrát naříznout / odřít / a neškodí odřená místa potřít zakořeňovadlem. Pak je třeba zakrýt rýhy s ponořenými větvičkami zeminou / třeba s 50% rašeliny /, eventuelně upevnit pod zemí sponkami nebo vidličkami z jiných větví. V květnu budete mít krásné rostlinky s kořínky. Mnoho zdaru!


Reagovat
Re: george5167 | george5167 05.04.13

K mému článku z listopadu minulého roku : v internetu se objevila nabídka z USA, která tvrdí, že její hybrid nese velké plody. Nevím, nezkoušel jsem ho, ale upozorňuji : http://producenews.com/…-fig-variety


Reagovat
Re: george5167 | george5167 15.06.14

Mám velmi dobré zkušenosti se zakrácením větví fíkovníku teď v červnu. Můžete to zkusit. Fíkovníky mám ve studeném skleníku, který má uprostřed výšku 3 m. Velký keř má teď nasazeno asi 150 plodů, největší mají v průměru k 15.6. asi 15–20 mm a letos určitě uzrají. Dnes jsem odstranil asi 30% zeleně. Plodné větve mají nasazen plod za každým listem, většinou se plody zmenšují ke konci větévky. Řezem jsem zkrátil větvičky s plody asi o 1/3, větve bez nasazení plody jsem odstranil. Silným prořezáváním nemůžete nic zkazit, jen posílíte vytváření velkých plodů. Zakrslé plody jsou bezcenné a většinou nedozrávají.


Reagovat
Re: george5167 | george5167 05.07.14

Dnes jsem fotografoval výsledek zakrácení / viz předešlý článek /.


Reagovat
Re: george5167 | pucek 06.07.14

Vypadá to dobře, určitě to zkusím, ale mám zatím fíkovníky malé, tak není co střihat. Pak dejte vědět, jak vám dozrály.


Reagovat
Re: george5167 | ladu11 27.01.16

Zdravím tu všechny, mám od podzimu fíkovník z marketu a začal mi plodit, ani moc nezimoval, takže nevím zda to není na závadu, nemám s tím zkušenosti, pořídila jsem jej ve slevě a měl fíky které opadaly na podzim a také nevím zda jej přesadit když až asi ne chtěla jsem z jara a takto to dopadlo :,(


Reagovat
Dominik Mik 24.03.13

Moji dva fkovníčci vypadají takto:jeden velký a jeden malý. :D


Reagovat
m.hradilikova 25.03.13

Fíkovník nám roste na zahrádce pomalu 20 let :-)


Reagovat
Dominik Mik 26.03.13

Tak to je slušný. ;)


Reagovat
Milli 02.05.13

@george5167 Poradíte mi, prosím?

Mám už tři roky fíkovník (Ficus carica), moc pěkný stromkový vzrůst (průměr dole asi 6–7 cm, výška asi 150 cm, dost košatý), kupovaný asi tak ve stáří 5 let. Je ve velkém květináči, přes jaro, léto a začátek podzimu je venku na slunném/polostinném jihovýchodu, přes zimu v zimní zahradě (aby měl zimní klid a opadaly listy). Jenže vůbec neplodí :?. Sousedka dostala malou zakořeněnou větvičku a za dva roky už začal plodit. Má ho celoročně v zimní zahradě. Nemáte někdo zkušenost, čím by to mohlo být? Mám hnojit nějakým speciálním hnojivem? Řešit jinak umístění nebo zálivku? Zaštipovat nebo ostříhávat?


Reagovat
george5167 04.05.13

…„Byla krásná, byla milá, bylo hodná, zkrátka fajn, na zahrádce něco ryla, říkali ji Klementajn…“

K fíkovníku : z mého příspěvku z 4.11.2012 sez­náte, že už od pradávna měli lidé problémy s fikovníkem, včetně Ježíše Krista, který jej /podle sv.Jana/ proklel. Já vám neporadím. Pěstuji je už více než 60 let, ale moudrý v našem podnebí z nich nejsem. Letos byla zima unter Hund a ejhle, jeden z mých fíkovníků nasadil hodně plodů a jsou na tu zimu neobyčejně velké, v průměru 10 mm teď na začátku května. Jiné nenasadily nic. Opatřte si víc rostlin z různých zdrojů. Pokud budu živ a zdráv, máte u mne zakořeněný řízek toho hodného. Zdravím…


Reagovat
Re: george5167 | Vlasta Hanušová 30.08.15

Dobrý den, dovoluji si Vás požádat o radu. Mám fíkovník cca 15 let. Zpočátku jseme jej zimovali ve sklepě, byl malý a nenadějný :). Poté jsem se vloni rozhodla jej na zimu ponechat venku v zemi. Máme z něj dvoumetrový keř a letos poprvé i s celkem hojnou úrodou :. (Prozatím 12 plodů). Ráda bych se zeptala, zda fíkovníky zkracujete a pokud ano, kdy. Děkuji. Hezký den Vlasta Hanušová


Reagovat
Milli 06.05.13

[citace] @george5167 píše: Pokud budu živ a zdráv, máte u mne zakořeněný řízek toho hodného. Zdravím… [/citace]

Beru vás za slovo ;).

Chystám se na uskutečnění bláznivého nápadu – zkusím naroubovat (resp. nechat naroubovat) ten plodící fíkovník od sousedky na tu podnož mého neplodícího.


Reagovat
Re: Milli | george5167 06.05.13

Ať sousedka odřízne nejméně 35 cm dlouhou větvičku bez plodů, seřízne šikmo a ponoří do nšjakého zakořeňovadla. Pokud nemáte skleník nebo pařník, zasaďte větvičku do kořenáče, nad drenáž dejte přesátou rašelinu 2 hrsti, pak lehkou zeminu a ponořte na stinné místo v zahradě, Skoro jistě zakoření. Zdravím


Reagovat
Dominik Mik 28.05.13

Dobrý den. V mém příspěvku z 24.3.2013(na­hoře)je 2. a 3. fotka mého velkého fíkovníku. Před měsícem jsem ho dal na zahrádku a opadaly mu všechny listy (58 ks) k a aktuálně jsem zjistil, že z nuly listů jich je už 12.To narostlo během týdne. Prý je to způsobené náhlými změnami teplot.Tak na podzim jestli budou tak ukážu plody na fotce. :) :) :)


Reagovat
George 5167 26.06.13

V prosinci minulého roku jsem se tady rozespal o fíkovníku. Pak přišlo jaro 2013 – příšerné. Zima – úpal – déšť. Jeden druh ficus carica, který mám ve skleníku o světlosti asi 3,5 m znovu ukázal, že je fíkovník je rostlina více než záhadná. Zatím co ostatní rostliny jiných variet fíkovníku v tomto počasí se tetelí a nejsou nic moc, jeden keř na východní straně skleníku nasadil už v dubnu plody. Včera jsem je jakž takž spočítal – je jich asi 150 a jsou m i m o ř á d n ě v e l ké. Jakmile bude sluníčko, vyfotografuji je a tady zveřejním. Neuvěřitelné, broskve k ničemu, réva jak by smet a tenhle fíkovník doslova řádí. Náhoda? Dostaly hnojivo z odvaru kopřiv, ale to není určitě zdroj plodnosti. Protože fíky jsou silným a jedinečným lékem na stařeckou zácpu, zkuste je pěstovat. Jednou budete staří a lék budete mít na zahradě,. Asi v srpnu udělám soustu řízků, které budou do zimy zakořeněny Každý, kdo se ohlásí a přijede se na podzim do Prahy podívat, dostane zdarma zakořeněný řízek. Předpokladem je, že budu zdravý i moji pomocníci a že řízkování zvládneme. Co potřebuje : teplé slunné místo alespoň 1m x 1m chráněné před severním větrem, ohřátou vodu na zalévání, ideální je skleník nad 3 m, vysoký skleník 6 – 8 m je na pěstování skvělý.

A teď k delospermám / Mesembryanthemaceae /.To je moje nová láska, říkám jim pouštní sedmikrásky a je jich asi 180 druhů. Toho se nelekněte, často jsou rozdíly v habitu naprosto nepatrné. Já mám zatím asi 18 variet, důležitá bude testace přezimování, o které jsem se dočetl jen málo. Učím se je fotografovat a testovat. Zdá se, že v našem klimatu rozkvétají podle barvy, přičemž u mne bíle kvetoucí rozkvetly první a teď nekvetou. Zato v deštivém počasí silně přirůstají. Za váš vlastní obrázek koberce delospermy jakékoli, který má v průměru alespoň 40 cm, budu velmi vděčen a máte u mne cokoli..Zkuste získat D. dyeri var. laxum. Pokud někdo mé poznámky čte, zdravím jej a přeju mu lepší počasí.


Reagovat
Dominik Mik 11.09.13

Zajímalo by mě, komu se tento rok vydařily fíky pod širým nebem? Mě ani Ň. Mám dva na rahrádce volně v půdě. Bydlím cca 40 km od Prahy na sever. V létě tu bylo stejně jako po celé ČR a prostě nic. :,( :,( :,( :,( :,( Mám odrůdu Brown Turkey.


Reagovat
Re: Dominik Mik | pckop 11.09.13

Stejná odrůda, skoro stejný směr a plody jsou. Celoročně venku.


Reagovat
pucek 12.09.13

Zatím v květináčích, jsou malé, 2.rokem, ale plody nasadily. Jestli dozrají, těžko říct, až je přenesu, tak možná opadají, někdy prý vydrží do jara a dozrají pak. První foto je z července, ted už jsou asi 2 cm, druhé dva mám nové z konce srpna.


Reagovat
Dominik Mik 12.09.13

Přemýšlel jsem nad tim. A řekl jsem si, že by to mohlo být tím, že na jaře byly vysazeny na zahrádku a asi si musely zvyknout a nestihly nasadit plody.Co si o tom myslíte? :?:


Reagovat
Dominik Mik 12.09.13

A ještě se chci zeptat jak fíkovník zazimuje? Mám obalit s bílou textilií. Někde jsem se dočetl, že je to jedno z nejlepších řešení. :)


Reagovat
Re: Dominik Mik | pucek 14.09.13

[citace] @Dominik Mik píše: A ještě se chci zeptat jak fíkovník zazimuje? Mám obalit s bílou textilií. Někde jsem se dočetl, že je to jedno z nejlepších řešení. :) [/citace] Píšu, co jsem četla za názor na zimování: větve svázat k sobě a obalit bublinkovou folií, nebo kartonem a folií tak, aby tam ale mohl vzduch. Já zkušenost nemám, ty moje jsou malé a budu na zkoušku zimovat každý jinak.


Reagovat
Dr Jiří Josífko 14.09.13

Nemám tušení, co by měla bílá textilie za význam. Snad že brání zimnímu oslunění. V nejtěžších zimách mi některé rostliny venku namrzly, ale vždycky obrašily. U mne letos vlivem enormích teplot v srpnu asi 10% plodů uzrálo už v srpnu. Ostatní / foto je z nejlepšího keře / uzrají zřejmě v listopadu. Plody fíku stály v Bille před dvěma roky Kč 5.-/ ks – modré velké. Letos 15 až 18 Kč. Nutno říci, že plody zelenožluté ze skleníku jsou chuťově daleko lepší než modré na trhu. Obrázek je z dneška, plody se mezi listím mizerně fotografují. Tento keř má asi 2m a odhadem má teď asi 40 plodů.


Reagovat
Dominik Mik 15.09.13

Moc dekuji. Takze svazat vetve a obalit. Omlouvam se za chyby v textu, ale pisu totiz z mobilu.


Reagovat
pucek 15.09.13

Ještě si to můžete přečíst na: musov.cz tam jsem si je koupila. Jinak prý když zmrznou, zas na jaře obrazí, ale už je to pak celé zpožděné, že to nestihne dozrát. Na Moravě je tepleji, tam to možná stihnou. Záleží kde bydlíte.


Reagovat
Dominik Mik 15.09.13

Na severni casti Stredoceskeho kraje-Mlada Boleslav.


Reagovat
pucek 15.09.13

Tam snad tak kruté zimy nejsou, ale dokud je mladý, tak je lepší ho balit. No přečtěte si to na tom musov.cz


Reagovat
Dominik Mik 15.09.13

Ok.


Reagovat
pucek 21.11.13

Mě na tom malém co měl plody opadaly listy, ale plody zůstaly a zvětšují se.Ten mám doma. Ty druhé dva mám pořád venku za oknem, mají listy i ten jeden plod tam zůstal. Jsou schované u truhlíku, kde mi pořád ještě kvetou muškáty a petunie. Už to tam ale dlouho nevydrží, budu je muset dát dovnitř. Nevím, co to s nima udělá.


Reagovat
Kapricek 07.04.14

Dobrý den, minulý rok mi fíkovníky obrážely kolem 2. poloviny května. Teď je první dubnový týden a už jsou tam listy.Je to normální?

Ps.Jsem uživatel Dominik Mik, jen jsem založil nový účet.


Reagovat
Re: Kapricek | pucek 08.04.14

Se mi podařilo dva fíky ochutnat jakžtakž zralé. Doufám, že letos něco dozraje líp, když to tak rychle vyrašilo.


Reagovat
Dominik Miksa 01.06.14

Omlouvám se, ale jestli se můžu zeptat kdy se začínají u fíkovníku objevovat plody(květy)?Děkuji za odpověď. :think: :arrow: :idea:


Reagovat
Dominik Miksa 01.06.14

U mne v Praze v netopeném skleníku v polovině dubna – teď už jsou velké. Obrázek pošlu. Pro srovnání : v témže skleníku jsou první hadovky zralé, rajčata mají první nasazení, cukety kvetou.

George 5167


Reagovat
pucek 28.01.16

Ta fotka je současná? Jestli ano, tak to není nic špatného. Takhle vypadají v zimě i ty moje. Bez listů a pár malých fíků. Ty dozrají až v létě. Nepřesazovala bych, ale až začnou rašit listy tak postupně víc zalévat a pak přihnojit.


Reagovat
Re: pucek | ladu11 28.01.16

Ano fotka včerešího fíkovniků je současná, moc velký květináč nemá, také jsem myslela že jej nebudu raději přesazovat ať neopadají fíky, jen jich mohlo být více


Reagovat
Re: ladu11 | pucek 28.01.16

To já bych chtěla taky víc, ale aspoň ochutnat. Na jaře na sluníčku se udělají další fíky a ty bohužel do zimy nestihnou dozrát. Dokud je stromek malý, je to dobrý ve skleníku, jinak v létě na parapetu se mu bude líbit :kytka:


Reagovat
Re: pucek | ladu11 28.01.16

Bohužel skleník nemám jen balkon a zahrádku, jen škoda že jsem nestihla větší květináč, a to tekuté hnojivo -přemýšlím jaké musim pohledat


Reagovat
pucek 28.01.16

Na balkoně na slunci se mu bude dařit :)


Reagovat
69beran 06.09.16

Mame jej vysazeny venku asi 10 let, je to ker 2,5 vysoky, temer 3m na sirku. Posledni 2 zimy vyhony neomrzly, bylo do –14 st, takze loni dozralo nekolik fiku, letos jich je na vetsim keri asi 150, ale diky suchu to vypada, ze z nich nic nebude. Jinak fikovnik se mnozi velmi dobre jak vrba-rizky dam hned do vody, pusti korinky, dam do mnoziciho substratu do kelimku, zjara do kvetinace a roste jak o zavod.


Reagovat
69beran 06.09.16

A v kvetinaci jsme meli nejvetsi fiky 9 cm.


Reagovat
ladu11 06.09.16

Díky za odpověď, jinak jej mám ještě v květináči venku pod stromem u dcery. Fíky opadaly už na jaře co měl. Těď asi na podzim se nedá sadit ven, jinak by musel ještě v květináči doma přezimovat, není zatím velký nebo jej přesadit do většího?


Reagovat
69beran 06.09.16

Ted? Ja presazuju zjara, tak koncem brezna-v dubnu.


Reagovat
ladu11 06.09.16

Ano na jaře. Pokud to nebude jako loni, kdy plodil a plody opadaly, pak jedině ven nebo větší květináč zkusim


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.