Diskuze

Volné diskuse

Finská sauna je vhodné místo pro odpočinek


admin 02.08.21
Sauna

Finskou saunu zná jistě každý. Její pozitivní účinky mají blahodárný vliv na lidské tělo a již staří Římané věděli, jaký je sauna dokonalým místem pro odpočinek, ale také pro očistu lidské duše. Dnešní finská sauna má poněkud jiný obrázek, ale její účel je v podstatě stejný.

Jaký je vlastně princip finské sauny

Jak už bylo řečeno, saunu znali již naši předkové a využívali ji nejen k odpočinku. Toto místo bylo pro mnohé dokonalým místem pro uzavírání obchodů a vojenských strategií, ale také sňatků a jiných společenských událostí. Své kořeny má sauna ve Finsku, kde se stala sauna tradicí a člověk ji najde skoro v každém domě. Aby byla finská sauna dokonale účinná, je třeba ji navštěvovat alespoň 2× týdně, tím se zvýší nejen obranyschopnost lidského těla, ale také imunita.

Funkce sauny

Princip finské sauny je jednoduchý. Teplota se v sauně obvykle pohybuje od 80 do 120 stupňů Celsia. Vzduch je ovšem docela suchý, ale vlhkost se pohybuje pouze v rozmezí od 15% až 20%.  Pobyt v takových podmínkách má pozitivní vliv na lidské tělo, návštěvníkům sauny se v takových podmínkách lépe dýchá a je tedy vhodná pro astmatiky, alergiky a revmatiky. Během saunování člověk odpočívá, nabírá sílu na další dny a tělo si odpočine. Pobyt v sauně je individuální, doporučuje se zhruba 8 – 10 minut, poté se člověk musí osvěžit pod sprchou nebo v bazénku. Vhodný je také přírodní zdroj vody. Pozvání do sauny ve Finsku je pro jedince doslova čest a tradice zde pevně dodržují. Zde ale člověk musí nechat veškerou zlobu a hněv za dveřmi sauny. Finská sauna je také v mnohém směru místem společného setkávání, kde si lidé povídají nejen o počasí a dění ve světě.

Finská sauna a její blahodárné účinky

Pokud jde o blahodárné účinky sauny, ty jsou ze zdravotného hlediska velmi pozitivní a mají opravdu dobrý vliv na lidský organismus. Pokud je sauna navštěvována pravidelně, posílí se obranyschopnost celého těla a díky intenzivnímu pocení tělo vyplavuje škodlivé látky. Pokožka je také hladší, čistější a vypnutější, což potěší zejména ženy. Lékaři také saunu doporučují jako dobrou rekonvalescenci poúrazových a pooperačních stavů. Pozitivní vliv má rovněž u sportovců, kdy uvolňuje svalstvo.

Je třeba také vědět, že…

Samozřejmě, že i sauna m svá pravidla a ty je třeba dodržovat. Jde zejména o to, že vysoké teploty v sauně se zvyšuje také teplota těla a díky tomu i krevní oběh. Lidské orgány tak fungují daleko rychleji, srdce i mozek se okysličuje a teplo také uvolňuje duševní napětí, zlepšuje náladu, pomáhá nabrat sílu a energii na další den a snižuje pocit únavy. Do sauny ale lidé nesmí chodit v podnapilém stavu ani přejezení, protože si spíše přivolají zdravotní potíže.  Je také třeba dodržovat pitný režim, vhodné jsou minerální vody, bylinkové čaje, ale i obyčejná voda.

Saunová kamna

Co se týká vybavení sauny, jsou to především saunová kamna, která udržují teplotu sauny. Bez nich by vlastně sauna nebyla saunou a je tedy velmi důležité si dopředu rozmyslet, jaká saunová kamna si člověk pořídí ještě před zahájením realizace samotné sauny. Na trhu jsou k dispozici kamna na dřevo, ale ta modernější jsou na elektřinu a dokonce i na plyn. Nejoblíbenější jsou sauna na dřevo, protože jsou autentická a relaxace v sauně při pohledu na plápolající oheň je velmi uklidňující. Příprava sauny je v tomto směru ale trochu náročnější. Elektrická kamna jsou moderní a mohou být dokonce na dálkové ovládání. Jde tedy o komfortní vybavení sauny, což je u investora jistě plusový bod.


Reagovat
Anonymni 29.09.21

S manželem jezdíme docela často rybařit. Občas s sebou vezmeme hlásiče záběru, jindy zase sedíme u prutů a sledujeme každý pohyb na vodní hladině. To člověka neskutečným způsobem unaví a pak je rád, že se může třeba právě na hotelu v Rakousku zavřít do sauny a zregenerovat.


Reagovat
Anonymni 14.10.21

Saunu tedy ještě nemáme, ale uvažujeme o ni. Na chalupě totiž máme kachlová kamna a líbí se mi, jak to dělá chalupu jinou. Chystáme se doma udělat normální krbová kamna. Je to stylová věc do interiéru a na zimní večery jako dělaná. Kupujeme je přes https://www.rolig.cz/krbova-kamna/ a jsme spokojeni. Minulý týden mi přišly i krbové nářadí. Těším se na zimu a jak si to uděláme pěkné.


Reagovat
Re: Anonymni | Anonymni 29.10.21

Dobrý den, my máme tedy jen zahradní krb z webu https://skorsten.cz/…krby-magnum/, ale také jsme strašně moc spokojeni. Tak kdyby jste někdo, někdy chtěl kamna na zahradu, můžete mrknout. My jsme obchod vyzkoušeli a byli jsme moc spokojeni. Nelitujeme a věříme, že vy nebudete taky! Pěkný den


Reagovat
Anonymni 30.11.21

Sauny jsou super, ja ji ted kupovala na obchode Hop Sport http://www.slevokurzy.cz/…op-sport-cz/ na zimu je to naprosto idealni vec :)


ReagovatOblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.